SporCard.com: Spor salonlarını karşılaştırın ve esnek üyelikle kayıt olun

sporcard logoİnternet eski işleri yeniden modellendiği bir ortam. SporCard.com da bu şekilde hayata geçirilen bir proje ve spor salonlarının işleyişini yenilemek istiyor. Öncelikle SporCard’ın kimler tarafından kurulduğundan, ardından SporCard’ın nasıl çalıştığından bahsedelim. E-ticaret ve içerik birlikteliği SporCard, sporcu gıdaları ve takviyeleri satan bir e-ticaret sitesi olan Supplementerler.com‘un da sahibi olan Dikey Vitamin A.Ş.’nin bir girişimi. Tecrübeli girişimciler Jack Ojalvo ve Cömert Tavaslıoğlu tarafından kurulan Dikey Vitamin, BodyForumTR.com‘yi de bünyesinde barındırıyor. Dikey Vitamin ekibi, alınan talepler doğrultusunda spor salonlarının esnek üyelikler sunması gerektiğini düşünmüş ve Sporcard projesine Berk Kaya ve Korhan Saraçkardeşler ile birlikte adım atmış. sporcard spor salonu uyeligi Nasıl çalışıyor? Biraz daha açacak olursak; SporCard.com spor salonu üyeliğine ‘kullandığın kadar öde’ sistemini uyguluyor. Spor salonlarını isimlerine, konumlarına, imkanlarına göre karşılaştırabiliyor ve istediğiniz sayıda giriş hakkı alarak kayıt olabiliyorsunuz. İsterseniz esnek üyelik paketlerinden de satın alabiliyorsunuz.

Satın aldığnız bilet karşılığında cep telefonunuza gelen kodu kullanarak kolayca salona giriş yapabiliyorsunuz. Burası önemli çünkü SporCard’ın salonlarla yaptığı anlaşmalar sayesinde kullanıcılar herhangi bir sözleşme imzalamadan istedikleri salona giriş yapabiliyor.

Türkiye’nin alışabileceği bir model

Dünyadaki kimi örneklerde olduğu gibi uzun vadeli spor salonu üyeliği yapamayan (turistler vb.) ve/veya yapmak istemeyen kitleye ulaşmak isteyen SporCard, Ekim 2013’te test sürümüyle yayına geçmiş. Spor yapmayan kitleyi de harekete geçirmek istiyor. Zira spor salonuna alışıp alışmayacağını bilmeyen birinin uzun süreli taahhütleri pek anlamlı olmuyor.

Aldığımız bilgiye göre 2013 itibariyle ‘fitness’ sektörünün 350 milyon doları geçtiği tahmin ediliyor ve şu anda İstanbul’da 100’den fazla salonla (İstanbul’daki salon sayısı 3.000+) anlaşmalı olarak yola çıkan SporCard, hizmetini tüm Türkiye’ye yaymak istiyor.

Yurtdışında kullanılan esnek üyelik modelinin ücret avantajı sağladığı takdirde ülkemizde de ilgi göreceğine inanıyorum. Spor salonu işletmecilerinin bu yeni sistemi kabul etmesi de bunun bir göstergesi niteliğinde. Sizin yorumlarınız da bu anlamda ufuk açıcı olacaktır.

Yorumlar (14)

 1. çok çok önceleri düşünülmesi gerekti umarım bütün spor salonları bu sisteme dahil olur

  Cevapla
 2. Merhaba;

  Fikir güzel, birçok spor salonunun uyguladığı 3-6-12-24 aylık paketler ve paketlere istedikleri astronomik rakamlardan gına gelmişti.

  Merak ettiğim İstanbul dışında ne gibi bir tanıtım modeli izleyecekleri. Zira İstanbul’da yine bir nebze her bütçeye uygun spor salon bulunabilirken Anadolu’da bu biraz daha tekelleşmiş birkaç salonun elinde bulunuyor. İstanbul elbette önemli ancak, Türkiye’de çok başarılı olmak istiyorlarsa YemekSepeti gibi Anadolu’daki küçük şehirler de olmak üzere bir çok şehirdeki spor salonlarıyla anlaşmalar yapmaları ve iletişime geçmeleri gerekiyor diye düşünüyorum.

  Cevapla
 3. Kesinlikle çok faydalı bir sistem, farklı salonları deneyimlemek isteyenlerin tam ihtiyacı olan kart

  Cevapla
 4. Fikir harika. Ama ne yazık ki kullanıcı tarafında gereken fiyat avantajını getireceğini düşünmüyorum.

  Spor salonlarımız yüksek ihtimalle günlük 20 TL, aylık 100 TL benzeri bir fiyatlandırmaya giderek (ki hiç vakit kaybetmeden bunu yapmışlar), bu platformu daha çok kendi hizmetleri adına deneyim imkanı sundukları bir kupon, fırsat sistemine dönüştürmeye çalışacaklardır.

  Bunun yanında A spor salonuna bilet almak yerine örneğin 50 bilet satın alınsa ve A spor salonu bir giriş için 2 bilet isterken B spor salonu 5 bilet isteyebilse daha mantıklı olur diye düşünüyorum. Bu kullanıcılar için de büyük avantaj olacaktır.

  Bunun yanında yine bu sayede A spor salonunun günlüğü 5 bilet iken, ilk 2 ziyareti 3 bilete sunarak (bedava değil) bir promosyon yapma imkanına kavuşabilir.

  Son olarak yine bu sistem sayesinde kullanıcılara (örneğin) sisteme dahil ettikleri arkadaşlarından her biri için 1 bilet verilebilir ve hem sistem hem de kullanıcı için esnek bir puan sistemi oluşturulabilir. (Bkz: Growth Hacking – gücünü göz ardı etmemek lazım)

  Başarılar

  Cevapla
 5. Amerikan satış sistemini benimsemiş fitness/spor salonları bu işe yanaşmazlar, genede umarım iyi bir proje olur.

  Cevapla
 6. Fikir ve proje güzel de ben rakamları gene yüksek buldum, açıkcası.

  Cevapla
 7. Sonunda biri bunu düşündü.Arkadaşlar detaylı şekilde inceledim siteyi.Sistem fiyat avantajı sağlayan fırsat sitelerinden ziyade spor salonlarının direttiği yıllık ve aylık üyeliklere ek olarak günlük girişler yada sadece yapıcağın aktiviteyi satın alma imkanı sağlıyor.Uzun süredir bu yüzden bir spor salonuna üye olmaya korkuyordum.Ama bu site sayesinde mesela bir salondan 10 giriş hakkı satın alarak bunu 60 gün süresince istediğim zaman kullanabilecğim.Benim gibi düşünenler için iyi bir sistem gibi gözüküyor.Deneyip gözlemlerimi aktaracağım.

  Cevapla
 8. Spor salonları arasında ciddi bir rekabet ortamı bulunuyor ve gerçekten ciddi rakamlar istiyorlar. Bazen salona vereceğim paranın üstüne az daha eklersem araba alırım dediğiniz bile olabilir 🙂

  Bu tarz kartlar sayesinde daha ucuza ve kaliteli spor salonları keşfedebilirsiniz.

  Cevapla
 9. Almadığımız bir himzetin parasını ödemekten bizi kurtardığı kesin. Başarılar dilerim.
  Bılgısı olan arkadaşlarımız için ufak bir soru: Tanıtım videosunu kım hazırlamış acaba?

  Cevapla
 10. sanırım artık spor kulübümüzü deneyerek seçeceğiz.Siteyi
  inceledim çok kolay kullanımı.Bol seyahat eden biri olduğum için bu
  sitenin fazlasıyla kullanışlı olduğunu
  düşünüyorum.Tebrikler…

  Cevapla
 11. Tamda ihtiyacımız olan şey. Tüm aileme birer tane alıcam.

  Cevapla
 12. Ben spor salonu üyeliğimi buradan aldım, çok memnunum, harika bir fikir, İstanbul’da olan herkesin faydalanması gerek diye düşünüyorum

  Cevapla
 13. Ah SporCard! Nerelerdeydin sen bu kadar zamandır! Biz yıllardır spor salonlarının ne dayatmalarına katlandık. Sporcard. com sayesinde artk zorunlu uzun süreli üyeliklere son! İstediğim süreli üyeliği alıyor, istedğim aktiviteye katılıyorum. Tek bir salonda ömür de geçirmiyorum. Memnun değilsem başka bir salonu deniyorum.
  Sistem gerçekten çok güzel. Tüm arkadaşlarıma herkese tavsiye ediyorum. Hee tabi bir de tüm spor salonlarının bu platforma dahil olması dileğiyle 😀 😀

  Cevapla
 14. Çok geç kalınmış ama faydalı bir adım .Umarım geliştirilir.

  Cevapla

Bir Cevap Yazın