Türkiye'deki internet siteleri kullanılabilirlik yönünden yurt dışından geride [infografik]
Analiz

Türkiye'deki internet siteleri kullanılabilirlik yönünden yurt dışından geride [infografik]

İnternet sitelerinin ve internet tabanlı servislerin kullanıcılar tarafından daha kolay anlaşılabilmesi ve kullanılmasına yönelik hizmetler sunan Userspots'un Dünya ve Türkiye'deki internet sitelerinin kullanılabilirlik araştırmasını yayınladı.

SUS (The System Usability Scale) yöntemi kullanılarak yapılan araştırmanın içerisinde Türkiye'den çeşitli sektörlerden internet sitelerinin puanları ile dünya üzerindeki aynı kategorilerdeki internet sitelerinin puanları kıyaslanıyor.

Buna göre Türkiye'den 65 tane e-ticaret ve finans firmasının siteleri incelediğinde puan ortalamasının 67, Dünya ortalamasının ise 78 olduğu ilk dikkat çeken sonuç.

Türkiye'de E-ticaret sitesi kategorisinde 78,2 puan alan Markafoni birinci olurken Türkiye e-ticaret internet sitelerinin puan ortalaması 66,7. Yurt dışındaki e-ticaret sitelerinin SUS puan ortalaması ise 80,1. Birçoğunuzun tahmin edeceği üzere Amazon.com 89,7 ile e-ticaret kategorisinin şampiyonu. E-ticaret kategorisi özelinde baktığımızda puanın dünya ortalamasından önemli bir oranda düşük olması dikkat çekiyor. Userspots yetkililerinin aktardığı bilgilere göre Türkiye'deki e-ticaret sitelerinin puan ortalamasının düşük olmasının başlıca nedeni ise satış sonrasındaki süreçte kullanıcıları iyi bir şekilde yönlendirmemesi ve bu süreçte kullanıcılara yeterli bilgi aktarmaması.

Finans sektöründe ise Türkiye ortalaması 66,7 olarak açıklanırken yurt dışı ortalaması 77,1 olması ile Türkiye finans sektöründeki internet siteleri  yurt dışı ortalamasının altında kalıyor. USAA ise 90,3 puan ile finans kategorisinde dünya şampiyonu iken Türkiye'de ise Enpara.com 76,9 puan alak finans kategorisinde en fazla puan alan internet sitesi oldu. Finans kategorisindeki sitelerde kullanıcı odaklı olmayan dil kullanımı, Userspots'un bu kategorideki puanları etkileyen başlıca neden olduğu aktardığı bilgiler arasında.

UX ve UI kavramları yurtdışında uzun süredir servisleri tasarlarken dikkate alınan konuların başını çekiyor birçok global firma müşterilerine daha iyi bir arayüz sunmak ve kullanıcılarını daha iyi yönlendirebilmek için bu konuda uzmanlardan faydalanıyor. Bir internet sitesinin potansiyelini tam olarak yansıtabilmesi için şirketlerin özellikle Türkiye'de bu konu üzerine daha fazla eğilmeleri gerekiyor.

Userspots'un yayınladığı infografiğin tamamına yazının sonundan ulaşabilirsiniz.

infografik

Yorumlar (10)
 1. Kamuran Şengöz Kamuran Şengöz

  Senelerdir çektiğimiz sıkıntılardan birisi. Türklerin internette fazla vakit geçirmelerinin sebeplerinden birisi de bu sırf sitede uzun süre kalınsın diye labirent gibi hazırlıyolar siteleri.Birçok sitede Kalite , hizmet yok ama alternatifi olmadığı için de insanlar mecburen kullanıyor.

 2. Ferhat Ferhat

  Userspot'un verileri hep referans markalarından yana. Bu listeye girmek isteyen userspot ile anlaşabilir. Kullanılabilirlik sanki userspot'un yarattığı bi kavram ve sanki kural koyucu onlar. Kaldıki kullanılabilirlik kavramı bana çok inandırı gelmiyor. Tabiki genel kanılar var tasarımda fakat ben 10-15 kişiye test yaptırdım şu şöyle olmalı demek düzgün sonuçlar vermez. Cinsiyet, eğitim, internet ile ilgi, kişi yaşam tarzı v.s. bi çok segment kullanılabilirlik açısından önemlidir.

  1. Mustafa Dalcı Mustafa Dalcı

   Ferhat Bey Merhaba,

   Değerlendirdiğimiz 65 arayüzün tamamı birlikte çalıştığımız firmalara ait. Bu yüzden birincilerin referanslarımızın arasından çıkmaması imkansız.

 3. M.akif M.akif

  amazon.com listeye 1. sırada giriyorsa vay o araştırmanın haline.

  Türkiye'deki çoğu alışveriş sitesi sorunsuz bence.Hatta yabancı sitelerden daha iyi.

  1. Ozan Karadağ Ozan Karadağ

   herşey uçtulu kaçtılı animasyonlar ve sağdan soldan fırlayan taşan grafikler değildir. sektörün lideri konumundaki bir firma aptal olduğu için mi bu halde? yapılan araştırmanın kriterlerinden örnekleri yukarıda okumadın mı? kim olmalıydı birinci peki türkiyeden, enucuzayakkabim.com supersitem.com gibi domainlerin bulunduğu bir ülkede yaşıyorsun, amazona laf atıyorsun, neyin kafasındasın dostum?

 4. Emre Akgün Emre Akgün

  malesef bizdeki çoğu sitenin arayüzleri çok kötü..

 5. Lucida Black Lucida Black

  Tam aksini düsüyorum, Türkiye'deki haber siteleri disinda kalan siteler, yurtdisindakilere kiyasla 2 3 adim onde. M. Akif in dedigi gibi amazon.com un 1.ci sirada oldugu arastirma pekte guvenilir degil. 65 arayuz uzerinde yapilan arastirmanin butun Turk siteleri yansitmasi zaten imkansin, heleki sadece kendi referanslarini almislar. Bence analiz referanslarimiz arasinda seklinde degistirilmeli.

 6. çok ısmarlama bir araştırma gibi. userspot, markafoni, enpara. haberde başka site ismi yok. ayrıca webpage usability ile satış sonrası desteğin ne alakası var?

  1. Mustafa Dalcı Mustafa Dalcı

   Satış sonrası desteği web sitesinden aldıkları için olabilir mi?

   1. "Türkiye’deki e-ticaret sitelerinin puan ortalamasının düşük olmasının başlıca nedeni ise satış sonrasındaki süreçte kullanıcıları iyi bir şekilde yönlendirmemesi ve bu süreçte kullanıcılara yeterli bilgi aktarmaması." bu cümlede site ile alakalı olarak birşey geçmiyor. Bu cümleden müşteri hizmetleri ile alakalı sıkıntı gibi anlaşılıyor. ayrıca markafoniye benzer diğer sitelere de bakarsanız hemen hemen aynı tasarımlı ve aynı özelliklere (canlı destek, e-mail atma vs)sahip sayfalar var.

    tekrar dediğim gibi burada sadece markafoni adını geçirmek için yapılmış bir haber olduğunu düşünüyorum.