Yandex.Market: Yandex ürün ve fiyat karşılaştırma sistemini tek noktada topladı
Arama
E-Ticaret

Yandex.Market: Yandex ürün ve fiyat karşılaştırma sistemini tek noktada topladı

yandex.marketYandex’in daha işlevsel olmak adına çeşitli alt hizmetleri kullandığını biliyoruz. Bunlardan biri olan ürün sorgulamalarına artık Yandex.Market adı altında daha kapsamlı cevaplar verecek.

Yandex.Türkiye’nin market.yandex.com.tr olarak adreslediği Yandex.Market, Yandex dizinindeki e-ticaret sitelerindeki ürünlerin fiyatlarına, özelliklerine ve müşteri yorumlarına (farklı mağazalardaki yorumlara) tek noktadan erişmeyi mümkün kılıyor.

Şu anda 500’den fazla e-ticaret sitesini dizinleyen ve 970 kategoride ürünleri sınıflandıran Yandex, bir e-ticaret sitesinde arama yaparcasına filtreleme ve sıralama özellikleri sunuyor.

yandex.market urun fiyat arama karsilastirma

 

Detaylı ürün filtreleme seçenekleri dikkat çekiyor

Dikkatimi çeken bir nokta Yandex.Market’in ürün özelliklerinde oldukça detaylı seçenekler sunması. Örneğin çamaşır makinesi arayan bir ebeveyn çocuk kilidi özelliğini tercih edebiliyor ve ihtiyaca karşılık veriliyor. Dolayısıyla özellikleri detaylı sunan e-ticaret sitelerinin daha fazla trafik çekeceği aklıma geliyor.

E-ticaret sitelerinin mevcut algoritma içinde hangi değişkenlere göre üst sıralarda çıkacağını direkt satış potansiyeli olduğu için daha iyi değerlendirmesi gerekiyor. E-ticaret sitelerinin bu alanda reklamla üst sıraya yerleşip yerleşemeyeceğini ise henüz bilmiyoruz.

yandex.market urun arama

Ürün ve fiyat karşılaştırma sitelerini nasıl etkileyecek?

Yandex.Market’in kullanıcı tarafındaki faydasına ek olarak konuşulması gereken bir şey daha var. O da Yandex.Market’in fiyat/ürün karşılaştırma siteleriyle ikame edilebilecek olması. Yani Yandex.Market’in aktif olarak kullanılması e-ticaret sitesi olmadan ürün dizinleyen sitelerin trafiğinde düşüşe neden olabilir.

Daha fazla teorik yorumdan kaçınarak işin pratikte nasıl ilerleyeceğine bakalım. Umarım Yandex önümüzdeki dönemli bu hizmetlerinin toplam aramalar içindeki payını da ayrı ayrı açıklayacaktır.

Yandex’in bu sistemde yer almak isteyen e-ticaret mağazaları için bir başvuru formu sunduğunu da hatırlatalım.

Yorumları GösterYorumlar Gizle (12)
 1. Web Yazi dedi ki:

  Yandex gittikce arama motoru olmakdan çıkıyor 😉 Bu gidişle çok rakip şirket edinir kendisine

 2. Kadir dedi ki:

  Yorumları hepsiburada.com gibi diğer sitelerden çekmekte. Buna sitelerin itirazı olmuyor mu?

  1. Kerem dedi ki:

   Yok kadir abi bildiğim kadarıyla siteler çekmesi için kendileri ekliyorlar sitelerini.

 3. Oyunlar dedi ki:

  Yandex ne yapmaya çalışıyor anlamış değilim. Arama motorumu portalmı buna karar vermesi lazım. Arama sonuçlarını iyileştirip geliştirirse kendisiiçin daha iyi olacaktır.

  1. Elvankent dedi ki:

   “Yandex, Türkiye’deki kullanıcılar ve Türkiye hakkında bilgi arayan herkes için geliştirilmiş, kullanıcılarına İnternet’te aramanın yanı sıra haberler, e-posta gibi birçok farklı İnternet servisi sunan bir arama motoru ve web bilgi portalıdır.”

   Karar verilecek bir şey yok ortada. Yazıyor her şey burada zaten 🙂

 4. cagri dedi ki:

  Markette arama yapıp soldaki ‘görsel’, ‘video’ gibi ikonlara basınca gidilen sayfada market ikonu gidiyor. Hadi burada işin bitmiştir, geri gelmene gerek yok gibilerinden.
  Ben yapsam neyse de yandex yapınca cart curt olmuş.

 5. Kerem dedi ki:

  Arama motoru olmaktan çıkıyor, portal oluyor diye düşünmemek gerek kanımca. Sonuçta arama motoru dediğimiz şey nihayetinde konuya göre sınıflandırılmamış çok büyük bir portal. Yandex.Market de geçenlerde lansmanı yapılan “adalar” konseptine paralel bir yapıda ve kullanıcı deneyimi açısından güzel bir ürün olmuş. Google pazarın %90’dan fazlasına hakim dolayısıyla Yandex’in pazarda büyümesi için bu tarz farklılaşmış katma değerli servisler sunması gerekiyor.

 6. Google gibi bir devin karşısında arama motorları arasında ki yarıştan çok internet devleri arasındaki yarışta iyi bir pozisyon almaya çalışıyor zannımca Yandex

 7. ahmet dedi ki:

  Yorumları ve diğer servisleri çektiği sitelerle işbirliği ve ortaklık anlaşmaları var.

 8. Kerim Sapmaz dedi ki:

  Yandexin böyle güzel hizmetlerin sunması harika, ama bu hizmetlerin hepsi zaten bulunmaktadır
  Yandex Çeviri sayfasını geliştirip adam akıllı metin çevirisini getirirse bak o zaman Yandex olur

 9. metin yılmaz dedi ki:

  Bence konu yandex’in arama motoru değil farklı bir hizmeti. Fiyat/ürün karşılaştırma siteleri gerçekten çok nazlı ve uçuk fiyatta olmaya başlamışlardı pazara hakim firmaların kaprisinden yanlarına yaklaşılmıyordu. Yandex’in böyle bir hizmet çıkartmış olmadı gerçekten çok güzel olmuş herkes haddini bilir artık.

 10. Kenan Çakmak dedi ki:

  Android cihazlar için Google Play Store’da Bim, A101, Carrefour gibi marketlerin fiyatını karşılaştıran Market Sepetim adında bir uygulama da var. Oldukça işime yarıyor doğrusu

Bir Yorum Yazın