Clash of Clans, Android sürümü yakında geliyor!
Oyun

Clash of Clans, Android sürümü yakında geliyor!

coc-android-beta2013 yılın da App Store'a damga vuran oyunların başında gelen ve dünyada milyonlarca oyuncusu olan Clash of Clans'in çok yakında Android Play Store'da yayınlanacağı duyuruldu.

Finlandiya merkezli oyun stüdyosu Supercell tarafından ilk olarak Ağustos 2012 yılında yayınlanmasının ardından oyun çok hızlı bir şekilde kendi hayran kitlesini oluşturmuş ve milyonlarca kullanıcıya ulaşmıştı. Nisan 2013 yılı raporlarına göre oyun Supercell'e her gün 2.4 milyon dolar gibi oldukça yüksek bir gelir getirerek oyun kategorisinde en çok kazandıran uygulamalar arasındaydı bununla birlikte yine Nisan 2013'te yapılan değerlendirmeye göre şirketin değerinin yaklaşık 770 milyon dolar olduğu açıklanmıştı.

Dün Amerika, San Francisco'da Clash of Clans hayranları tarafından düzenlenen etkinliğin sonunda etkinliğe katılan bazı kullanıcıların Clash of Clans'in Android beta sürümünü oynadığı açıklandı. Supercell CEO'su Ilkka Paananen in yaptığı açıklamalarda özellikle Asya pazarında başarılı olabilmeleri için oyunun android sürümünün çok önemli olduğu ve ve kesinlikle android sürümünü piyasaya sürmeleri gerektiğini açıklamıştı.

 

Bugün Amerika saatiyle akşam saatlerinde şirketin resmi olarak Android beta sürümüyle ilgili resmi açıklama yapması bekleniyor. Apple içinde son derece önemli bir marka olan ve App Store'da kült oyunlar arasına giren Clash of Clans şüphesiz Android markette yayınlanmasının ardından büyük bir ilgi görecek. Ancak burada önemli olan konunun şirketin kullanıcı başına gelir ortalamasını Android'te istediği seviyeye çekip-çekemeyeceği ve kendine has bir oyun kültürü olan Asya pazarından uzun vadede nasıl tepkiler alacağı.

Ancak Android ve iPhone uygulamalarının indirilme sayıları arasındaki istatistiki fark düşünüldüğünde, Clash Of Clans'ın Androidli oyuncu sayısının iPhone kullanıcılarını kat be kat fazla olacağını tahmin etmek zor değil.

Yorumlar (6)
 1. CoC bence büyük ihtimal oyuncu ve kalite kaybedecek. Android tarafında çok fazla hile yapmak isteyen oyuncu çıkacaktır eminim.

 2. Geldikleri gibi giderler, köyüme saldırana acımam.

 3. Android platformunda asla iOS'tan kazandıkları parayı kazanamayacaklar. Ve bir çok oyuncu da hile yoluna başvuracak. Hal böyle olunca diğer arkadaşında söylediği gibi oyuncu kayıpları ciddi rakamlara ulaşacaktır.

 4. Kadir Emre Parlak Kadir Emre Parlak

  İOS'un tartışmasız bir numaralı oyunlarından biri ve gayette zevkli bir oyun. Android kullanıcıları free oyunları daha çok seviyor burasıda ayrı bir konu fakat ücretli oyunların indirilme sayısıda az değil hani, bir asphalt gibi olabilir. Fazlasıda olabilir.

 5. Süleyman Sönmez Süleyman Sönmez

  Oyunu neredeyse bir yıldır oynuyorum. Eve geldiğimde akşamları. Şu an için 73. seviyedeyim.(Siz bu yorum aylar sonra okuyorsanız daha ilerde de olabilir.)

  Oyunun artıları başında sürekli durmanız gerekmiyor. Gelişmeleri planlıyorsunuz kışlalarda asker talebini başlatıyorsunuz ve gidiyorsunuz. En başta "Köyüme kim saldırdı?" heyecanı ve hırsı olabilir. Sonrasında saldırı ve savunma stratejileri daha keyifli geliyor.

  Örneğin köy nasıl inşa edilmeli ki saldırı gruplarını istediğiniz yere yönlendirin? Eğer para ödeyip taşları satın alırsanız oyun hızlı gidiyor ama ben bunu istemedim. Kolaya kaçmak gibi geldi. Önce kaynakları arttırdım ve o seviyede her şeyi üst seviyeye getirmeden köy binasını yükseltmedim.

  Klan olmak güzel, dostlara destek asker yollamak güzel.

  Saçma olanlar: Yükseltmelerin günler haftalar sürmesi. Kaynakların çok sınırlı olması. Oyunun daha çok sizi para harcarsanız iyi oynayabilirsiniz noktasına itmesi. Saldırı gruplarını Age Of Empires ya da Star Craft tarzı yönetememek.

  Sizden çok zayıf köylere saldırı imkanı tanıması.(Gerçi karsız bir saldırı şekli olur)

  Oyun bir maliyet savaşı. Tüm savaşlar gibi.

  Bir saldırı için tüm askerleriniz size ne kadar iksire mal oldu? 60 bin ise saldıracağınız köyde 100 bin iksir veya daha fazlası olmalı.

  Kupa sayınızı kaçta tutmalısınız ki altının çok bol olduğu bir ligde savaşır olasınız. Kupa sayısını çok arttırmak ligdeki rakiplerinizin sizin savunmanızdan üstte olmasını sağlar. Bu şekilde sürekli kaybeder ve özellikle kaynak kaybedersiniz. Kupa sayısı az bir ligdeyseniz rakiplerinizi kolayca yenersiniz ama köylerde az bir kaynak çıkar karşınıza.

  Uzun uzun yazdım çünkü bu oyun basit ama rutin bir alışkanlığı kolayca oluşturabiliyor.

  İş hayatında işten çıkıp eve gelince günde 15 dakika veya 20 dakika ayırarak sizi gevşetecek bir oyun.

  Hayatın sırrını veya olağanüstü şeyleri beklemeyin. Oynayın gitsin. :)

 6. İos taki eski oyunumu nasıl android te devam ettirebilirim ?