Google, kablosuz veri transferi uygulaması Bump’ı satın aldı
Mobil

Google, kablosuz veri transferi uygulaması Bump’ı satın aldı

BumpBump 2008 yılında yayınlandığında kısa sürede çok büyük ilgi gördü ve App Store’un en çok indirilen uygulamaları arasında yer alma başarısını gösterdi. Bump’ın bu başarısının sırrı ise uygulamanın basitliğinde yatıyor. Bump ile iki telefon arasında veri transferi gerçekleştirmek için tek yapmanız gereken telefonları birbirlerine değdirmek. Ardından Bump’ın yüklü olduğu iki telefon arasında bir bağlantı kuruluyor ve veri transferine hazır hale geliyor.

2009’da Android uygulamasını da yayınlayan Bump zaman içerisinde 100 milyonun üzerinde indirme rakamına ulaştı ve bu başarısı yatırımcıların da dikkatinden kaçmadı. Y Combinator, Sequoia Captial ve Andreessen Horowitz Bump’a yatırım yapanlardan sadece bazıları ve Bump bu yatırımcılardan toplamda bugüne kadar 20 milyon dolar toplamayı başardı.

Her ne kadar Google henüz satın almanın finansal detayları ile ilgili yorum yapmamış olsa da, sızan bilgilere bakacak olursak Bump’ın yatırımcıları için bu çok büyük bir çıkış olmamış gibi görünüyorlar…

Bump

Rakam değil ama zamanlama çok iyi

AllThingsD'nin kaynaklarına dayandırdığı bilgiye göre Bump’ın Google’a maliyetinin 30 ile 60 milyon dolar aralığında olduğunu söylüyor. TechCrunch ise bu rakamın 35 milyon dolar civarında olduğunu iddia ediyor. Sonucunda çıkış yapmak her girişimcinin hayali ve bu rakamlar düşük değil. Buna rağmen 5 yılda 20 milyon dolar yatırım almış Bump için bunun çok büyük bir başarı olduğunu söylemek de kolay değil…

Diğer yandan satışın zamanlaması konusunda ise Bump muhtemelen daha iyi bir çıkış yapamazdı. Çünkü artık Bump’ın 5 yıllık emeklerini çok kısa sürede gölgede bırakabilecek kadar güçlü bir rakip var: Apple. Daha önce OSX işletim sistemine özgü olan kolay veri transferi sağlayan AirDrop’un iOS7 ile birlikte iPhone’lara gelmesi Bump adına sonun başlangıcı olabilirdi. Neyse ki Google bu anlamda Bump’ın imdadına tam zamanında yetişti.

Bump

Bump’a ne olacak?

Peki şimdi ne olacak? İşin bu kısmı da henüz net değil. Bump’ın yaptığı açıklamaya göre 25 kişilik ekip Google’a geçecek fakat Bump ve ekibin geçen yıl yayınladığı sosyal fotoğraf paylaşım uygulaması Flock varlığını sürdürmeye devam edecekler. Yani bu açıklamadan anlaşılan Bump satın almasının Google için bir yetenek satın alması değil, bir ürün satın alması olduğu.

Bununla beraber Bump’ın Android’li cihazlar için bir AirDrop alternatifi olarak konumlandırılabilecek olması yüksek ihtimal gibi görünüyor. Önümüzdeki günlerde Google’ın Bump ile ilgili planları da netleşmeye başlayacaktır diye tahmin ediyoruz…

Yorumlar (5)
 1. En son 2 sene önce kullanmıştım.

  Androidde indirilmesi 10-50 milyon arası gözükmekte. 4-5 yıl piyasada olan 20 milyon doları yemiş bir girişim için başarılı bir rakam değil. Aktif kullanıcılarının da çok düşük olduğunu tahmin etmek zor değil.

  Google, tecrübe ve birazda kullanıcı satın alması yapmış. Yazıda da bahsedildiği üzre "google air" yakında yayınlanır.

 2. Enver Gökmen Enver Gökmen

  Samsung'un kablosuz aktarım deneyimi malesef reklamlardaki gibi değil. Kesinlikle bi çok kez denedik ancak doğru düzgün çalışmıyor. Samsung bir çok servisi sadece yaptım demek için yapıyor. gerçek hayatta çoğu pratiğe dönüşmüyor. O yüzden bunu google yaparsa iyi olacağını düşünüyorum. Ki bence apple tv gibi ek cihazlarla televizyona falan bağlanmak da oldukça gecici bir çözüm. Bu alanda güçlü belki wireless üzerinden çalışacak teknolojielere ihtiyac var.

  Yani wireless barkovizyon cihazı kaç sene önce vardı ama şimdi telefondan, telefona veya tv'ye görüntü aktarmak hala ciddi sorun. dlna tam oturmuş gibi durmasada şuanda bir smart tv'de geçici olarak çözüm sunuyor.Ama alınması gereken çok yol var.Önemli bir adım google işini biliyor.

 3. Bu tarz işlemler için uygulama kurmak, kurduktan sonra işlemi beraber yapacağın diğer cihazda da aynı uygulamanın kurulu olmasını beklemek, ondan sonra uygulamanın ya da servisinin ya da bluethooth un ya da nfc nin ya da wireless in ya da bilmem neyin açık olmasını beklemek, değilse açmakvs vs vs.... gerekiyor. Bu da yayılmaması ya da sürekli bir kullanım alanı bulamamak için yeterli bir sebep.

  Androide ya da iphone a dahili olarak gelse kimsenin itirazı olmaz, misler gibi kullanılır. Hem deneyim arttıkça başarımda beraberinde artar. Mesele bir tek yazılımda bitmiyor yani. Umarım google bu tarz sorunları aşmayı bilir.

 4. Bump uygulaması zannedildiği gibi iki telefon arasında bir ağ kurmuyor sadece internet üzerinden dosya transferi yapıyor yani wifi yada 3g-2g kapalı iken transfer yapamazsınız.Bluetooth kullanmıyor yada iki cihazı wifi ile bağlamıyor. Arkadaşınıza çektiğiniz resimleri e-mail ile gönderin aynı şey. Google iş olsun diye satın almış, elindeki adamlar çok daha iyisini yapar.Ancak rakipleri büyümeden satın alıyor.Marka değerlerini alıyor.Birçok işe yaramaz küçük girişim satın aldığı gibi.

 5. Murathan Yetiştiren Murathan Yetiştiren

  whats up üzerinden dosya transferi daha pratik bence