15 adımda Yeni Başlayanlar için Girişimcilik
Analiz

15 adımda Yeni Başlayanlar için Girişimcilik

Funders and Founders’ta gördüğüm ve sonrasında biraz Türkiye şartlarına göre değiştirdiğim “girişimler nasıl doğmalı ve büyümeli?” konusunu Webrazzi okuyucuları için yazılı hale getirdim. Bu adımları mutlaka atmanız gereken adımlar olarak değil, kendinizi sorgulamak açısından incelemenizi tavsiye ederim.

Adım 1: Problem bulun. Problemlere odaklanın, paranoyak olun, başkalarının görmediği problemleri görmeye çalışın. Bu problemin iki özelliği olmalı, yeterince çok kişi bu problemden şikayetçi olmalı, ikincisi ise çözüm önerisi sizde olmalı.

Adım 2: Çözümünüz üzerine çalışın. Çözüm önerinizi yazılı hale getirin, üzerine düşünün, google ve yandex’de çözümünüzü daha önceden deneyen var mı araştırın. Bunu yaparken Angel.co, Crunchbase ve Webrazzi Veritabanını detaylı incelemeyi unutmayın. Bulduğunuz çözümün daha önceden yapılmış, hatta başarısız olmuş olması sizi olumsuz etkilemesin, o çözümün neden başarısız olduğunu inceleyin. Belki doğru zamanda hayata geçirilmedi, belki yanlış şekilde hayata geçirildi.

Adım 3: Prototip yapın. Çözümünüzü hayalinizdeki kullanım şekline göre (mobil, web..) prototip haline getirin. Bunun için photoshop gibi bir program da kullanabilirsiniz, bir mockup aracı da kullanabilirsiniz. HTML5 ile yapılmış WYSIWYG araçlar da işinizi görebilir. Profesyonel gözükmesi için serbest çalışan bir tasarımcıya taslak çizdirmenizi öneririm. Bunun için behance ve dribbble gibi tasarımcı ağlarını kullanabilirsiniz.

Adım 4: İlk müşterilerinizi bulun. Prototipinizi hedef kitle olarak düşündüğünüz 100 kişiye gösterin. Deneyimli girişimcilere, mentorlara da gösterebilirsiniz fakat hedef kitlenizin görüşleri her zaman daha değerlidir.

Adım 5: Gözle-Değiştir-Gözle! Prototipinizi gösterdiğiniz müşterilerinizi gözleyin, neyi sevdiler, neyi sevmediler. Müşterilerinizin çözüm önerilerini değil, problemlerini dinlemeyi unutmayın. Her geri bildirim sonrası ürününüz adım adım gelişsin.

Adım 6: Kurucu ortak bulun! Tek kişi olursanız fazla bölünürsünüz ve hiç bir konuya tam anlamıyla odaklanamazsınız, moral motivasyon da bu işin diğer yan etkileri. Bu nedenle sizi tamamlayan bir kurucu ortak bulun. Venturro, Girişim Fabrikası ve Etohum etkinlikleri kurucu ortak eşleştirmeleri için güzel ortamlar.

Adım 7: Şirket kurun! Birikiminiz varsa veya ailenizden bir miktar destek aldıysanız şirketinizi kurun. En çok sorulan soru şahıs şirketi mi, limited şirket mi anonim şirket mi kurmalıyız sorusudur. Yatırımcı A.Ş. kurmanızı isteyecektir. Bu nedenle A.Ş. kurmanızda fayda var fakat yatırımcıya olan uzaklığınız fazla ise geçici olarak şahıs şirketi kurabilirsiniz veya bu adımı melek yatırım bulduktan sonra gerçekleştirebilirsiniz.

Adım 8: Melek yatırım bulun! Prototipinizi, ilk potansiyel müşterilerinizin geri bildirimlerini de içeren bir sunum ile melek yatırımcıya götürün. Bu konuda etohum, GBA gibi oluşumlara gidebileceğiniz gibi prototipinizde sizin beklentileriniz ile pazarın beklentisi arasında fark olduğunu düşünüyorsanız ürününüzü yalın girişim metodolojisine göre biraz daha evrimleştirmek için girişim fabrikası programlarına katılın.

Adım 9: En yalın ürününüzü ortaya çıkarın! Artık prototipden gerçek bir ürüne geçme adımındasınız. Aldığınız yatırım ile fikrinizin en yalın halini lanse edin. Bu adımda en büyük yanılgı ürüne tutmayacağı endişesi ile gereğinden fazla özelliği ekleme çabasıdır. İnanın ürününüzün bir çok özelliğini kullanmayacaklar. O yüzden bırakın ürünü müşteri geri bildirimleri geliştirsin.

Adım 10: Kullanıcılarınızı gözleyin! Ürününüzü lanse ettiniz, herkes Webrazzi sayesinde duydu (tek pazarlama planınız Webrazzi’de yazısının çıkması olmasın, Webrazzi sadece ilk adım), peki gelen müşterilerin ne kadarı tekrar gelmeye devam etti. Eğer ürününüz bir yerlerden hava kaçırıyorsa ne kadar şişirseniz de işe yaramayacaktır. Bu nedenle hava kaçıran yerleri bulun ve düzeltmeler yapın.

Adım 11: İlk 1000 üyenizi kazanın! Ürününüzün bağlılık yarattığını da varsayarak ilk 1000 müşterinizi kazanmaya çalışın. Bunun için fazla bütçeniz olmadığını varsayarsak büyük firmalara göre en büyük avantajınızı kullanmalısınız! Çok hızlı olun, müşterilerinizle tek tek ilgilenin, onlara öyle ilgi gösterin ki başkaları ile deneyimlerini paylaşsınlar.

Adım 12: Hızlı büyüyün! Yavaş ve emin adımlarla büyüyerek iyi bir iş yaratabilirsiniz fakat yatırımcıların yatırımlarından 5-6 yılda çıktığını düşünürsek sizin 5-6 yıl içerisinde çok çok büyümüş olmanız gerekiyor. Bunun için hızlı büyüme yolları bulmanız gerekiyor. Hızlı büyümek için ise yapabileceğiniz en iyi şey tüm mecraları denemek ve en verimli ve sizi en hızlı büyütebilecek olanlara odaklanmak. Burada pazarlamaya para harcayarak çok hızlı büyüyebilirsiniz fakat önemli olan en verimli kanalı bulmak ve orada bir fark yarattığınızı göstermek zorundasınız. (Adwords’e ayda 50 bin TL harcadık, çok büyüdük şeklinde olmamalı, size kazandırdığını, uzun vadede sürdürülebilirliğini incelemeniz gerekiyor.)

Adım 13: İlk faturanızı kesin. Müşteri kazandınız, eğer e-ticaret sitesi sahibiyseniz zaten bu aşamadan önce ilk 1000 müşterinden para kazandığınızı varsayalım. Ürününüzde bir şey satmıyorsanız (örneğin sosyal ağ projeniz var) işiniz biraz daha zor, bu aşamada ne kadar trafik ile ne kadar reklam alabileceksiniz gibi sorular sizi zorlayayacaktır. Kişisel tavsiyem ilk iş modeliniz ne olursa olsun reklam olmasın, bir şeyler satmaya çalışın!

Adım 14: VC bulun! Fatura kestiniz, her hafta katlanarak büyüyorsanız zaten VC size gelecektir fakat gelmezlerse de rakamlarınızı alıp VC’leri ziyaret edin. Burada en büyük yanılgı yaptığınız sunumun neredeyse %80’ini ürün anlatmakla geçirmektir. Sunumunuzun %30’unda ürünü anlatın, geri kalan zamanda rakamlarınızdan, pazarın durumundan ve neden hızlı büyüdüğünden ve yatırım alırsanız nasıl büyüyeceğinden bahsedin.

Adım 15: Belirsizlikleri yok edene kadar çalışın! Ürününüz pazarda, yatırımlar aldınız ama iş modelinizde, hedef kitlenizde, büyüme kanallarınızda belirsizlikler olacaktır. Bu belirsizlikleri gidermek için çalışın, çalışın, çalışın.

Yorumlar (25)
 1. Hüseyin Hüseyin

  ve 16) Sabırlı olun (olalım) :)

  Bu işte karşılık alamasa bile düzenli çalışan ve sabredebilenler başarılı olur diye düşünüyorum

  1. Serkan Ünsal Serkan Ünsal

   Silikon Vadisi'nde %75'den fazla girişimin başarısız olduğunu düşünürsek aslında yukarıdaki adımlara girişimlerin başarılı olma kriterleri gözüyle bakmamanız gerekiyor.

   Sabırlı olmak bence de önemli bir kriter fakat bu işin doğası gereği başarısız olma ihtimali çok yüksek.

  2. 17- Tanıdığınız olsun :D

   1. Serkan Ünsal Serkan Ünsal

    Network kesinlikle çok çok önemli ama çok iyi büyüyen bir ürününüz varsa herkes sizin tanıdığınız olabilir :)

 2. ya bir bitin artık gözünü seveyim, madde sayarak girişimciliği tanımlamaktan bir usanmadınız arkadaş. Lütfen yeni hobiler edinin rica ediyorum.

  1. Serkan Ünsal Serkan Ünsal

   Selamlar, girişimciliği tanımlamadım. Ya okumadınız ya da yanlış okudunuz. Yalın girişimi görselleştiren "Funders and Founders" 'ın çalışmasını yazıya döktüm sadece.

 3. Batuhan Batuhan

  Başlık ve konu olarak gerçekten ilgi çekici ama içerik olarak yüzeysel oluyor bu tarz yazılarınız maalesef. Bu gibi girişimcilik ile ilgili konularda daha detaylı,örnekleyerek ve derinlemesine yazarsanız daha memnun oluru(z)m. Aynı durum konuk yazarların yazılarında da geçerli , başlıklar sadece fikir vermeye yarıyor bize konu hakkında bir görüş kazandırmıyor.

  Yazılarınızda daha fazla girişimcilik,girişim yönetimi,pazarlama stratejileri,işin içine girmeden bilemeyeceğimiz terimler ve açıklamaları,şirket kurma ve yatırım alma süreçleri gibi konulara girerseniz gerçekten çok güzel ve yararlı olur diye düşünüyorum.

  Webrazzi sadece internet yatırımlarından ve yeni projelerden bahseden bir site olmak yerine girişimci eğiten,girişimciliğe teşvik eden bir site olursa hem sektöre hem de kendine çok büyük faydalar sağlayabilir.

  Yorumu biraz uzatıp konuyu dağıtmış olabilirim , kısaca söylemek istediklerim :

  - Girişimciliğe ve şirket kurma/yönetme gibi konulara ağırlık vermenizi

  - Pazarlama ve yönetim stratejileriyle ilgili (öğretici) yazılar yazmanızı

  - İşin içinde olmadan bilemeyeceğimiz konuları (vergiler,yatırım sürecinde karşılaşılabilecek terimler vs..) yazmanızı

  temenni ve rica ediyorum. Biraz uzun yazdığım için mutlaka hatalarım olmuştur, hepsi için şimdiden özür dilerim. Değerlendirirseniz sevinirim, teşekkürler.

  1. Serkan Ünsal Serkan Ünsal

   Selamlar, bu bir çeviri yazısı. O yüzden orjinal FF'in görseldekinden fazla derine inmemeye çalıştım.

   Haftada 1 de olsa bahsettiğiniz konular var aslında, kaçırmış olabilirsiniz diye linklerini paylaşıyorum:

   https://webrazzi.com/2013/08/22/term-sheet-nedir/

   https://webrazzi.com/2013/09/15/girisimciler-icin-anonim-sirketlerde-genel-kurul-ve-yonetim-kurulu/

   Daha çok öğretici yazı olması konusunu ise Webrazzi ekibi değerlendirecektir mutlaka.

   teşekkürler

 4. İyi herşeyde güzelde benim gibi kaç kışı bu yazının tamamını okur ? Size önerim yazılarınızda bol bol görsel içeriklerde bulundurun...

 5. Devlet yeni stratejisi gereği özel sektör kurmak istedi ve bir süre kosgeb, tubitak, bankalarla kol kola girip piyasayı hareketlendirdi. Gelecek on yıl içinde ise bu firmalardan çatır çatır vergisini toplamaya başlayacak. Bu süreçte girişimci olmuş, işin ameleliğini üstlenmiş muhteremlerin yatırımcı ortaklarının hadi anonim yapalım diyerek hisse paylarını arttırmasını ve şirketin başlangıcında terini koyanların ya memura dönüşünü ya da şirketlerini bırakıp gidişini izleyeceğiz. Asıl ayakta kalıp hala işin kaymağını yemeyi başaranların ise yerel değil global pazarda ortaklar edinip bizimkisi gibi yapay değil gerçek freezonelara şirketini yaşıyanlar olacağını göreceğiz. Tabi bunlar tahmin belki de bu yukarıda yazanları uygulayanlar hangi para sayma makinesini alsak diye kara kara düşünecektir belli mi olur.

 6. Cebinde 20 tl si bile olmayan. Mecidiyeköydeki Ethoum seminerinde birşeyler bulacağını umut eden, akşam berbat istanbul trafiğinde metrobüs denen sıkıştırma formatı içerisinde ikitelliye döncek adam için çok yüzeysel ve gerçek olmayan doneler bunlar. Şöyle özetleyelim bence;

  1)Çok gerçek olun

  Ay harika bir fikrim var. Şimdi böyle twitter hani şöyle ama ben şurasını böyle ve sonra da tasarımın şöyle şöyle ve rekalmlardan gelsin paralar gibi...ahmakça denklemleri bırakın. Yani cut the bullshit and stick to reality. Fantazili işler kurmayın kafanızda. Çok gerçek, çok tangible olsun. İlla yeni keşifler yapmak zorunda değilsiniz. Yeni keşif sandığınız fikrinizinde twitterın laciverti olmadığından emin olun. Girişimci körlüğünü bırakın. Söz temelli değil, aksiyon temelli insanlar olun. Sürekli neler yapacağınızı anlatmayı bırakın..yapın.

  2)Eldeki bir elma ağaçtaki on elmadan daha lezzetlidir.

  Ütopik hayaller kurmayın. Başkalarının range roverları, stüdyo residenceları üzerinden bol sevişmeli, fabrikatör çocuğu hayalleri kurmayın. Bir anda zengin olamayacaksınız. İlk ay 1 milyon dolar satış hayal etmeyin. Unutmayın 100 lira kazanmadan 200 lira kazanamazsınız. Bu hayatta herşey basamak mantığı ile ilerler.

  3)İşini ortak edeceğine eşini ortak et. Ortak malı domuzlar yemez.

  Başlık biraz ağır oldu ama gerçek. Girişimcinin en büyük hayallerinden biridir spartacus tadında özgürlüğünü satın almak. Sabah traş olmaktan nefret ediyoruz. Sürekli dunning-kruger sendromu yaşayan, beklenti yönetmede profesyonel olmuş, tatlı-sert tavırlar içerisindeki patronlara hesap vermeyi sevmiyoruz. Bir yatırımcınız olduğu müddetçe sürekli hesap verdiğiniz bir adam, otur girişimci, kalk girişimci, ölü taklidi yap girişimci, yuvarlan girişimci diyecektir. Unutma! para koymadığın iş senin işin değildir. Çünkü yine en keskin yüzüyle bizzat tecrübe ettik ki bu dünyada ölçütü hak olmayan tam bir bozguncu tam bir yiyici oluyor. Hayatın bir natürel seleksiyon olarak telakkisi insanı hayvanlardan daha aşağı bir derekeye düşürüyor.Yine anladık ki hep birilerine bağlanarak, birilerinden umarak, birilerinin, içinde değersiz, ihtirassız, gayesiz ve hakikatte gurursuz bir hiçlikten başka bir şey bulmadığımız gururlarına nefsimizi, hissimizi feda ederek yaşamak bir yalanmış. Mukadderatımız insanların mukadderatına bağlanmış vaziyette onların ellerini tutmadan, onlara yalvarmadan, onlarla sevgi birliği yapmadan ilerleyemezmişiz düşüncesi nasıl bir hokkabaz oyunuymuş. Kendinize inanın ve doğru niyetlerle yola çıkın. Emin olun 1000 TL bile başlamanıza yetebilir.

  Ahlaklı ve samimi girişimcilerin ve yatırımcıların bu ekosistemde yerini alması dileğiyle :) Herkese kolay gelsin

  1. Melih Gümüşçay Melih Gümüşçay

   Güzel ve samimi bir yorum olmuş teşekkürler

  2. Serkan Ünsal Serkan Ünsal

   Eğlenceli bir yorum olmuş, teşekkürler. Yazıda da gerçekci olmak için müşteri ile sürekli etkileşimden bahsediyor, kendi fikrinizin ancak müşteri beğendiğinde değer kazanacağından bahsediyor. O nedenle çok farklı bulmadım yazdıklarınızı.

 7. Güzel bir yazı emeğinize sağlık..

 8. Bence "ciguli" rumuzlu arkadaşın yorumu yazıdan daha etkili olmuş ...

  1. Kesinlikle katılıyorum. Daha akıcı ve sürükleyici oldu.

 9. ciguliden webrazzide haftada bir yazı istiyoruz. Arda kutsaldan talebimizdir :)

 10. 16. Girişimcilik hakkında boş yazıları okuyarak zaman kaybetme!

  1. Serkan Ünsal Serkan Ünsal

   Bence okumaktan asla yılmayın ama her okuduğunuzu da kendi süzgecinizden geçirin.

 11. Osman Hömek Osman Hömek

  tecrübe edilmiş kurallar:

  - pazarlama oranı / işin oranı %90 a %10 olmalıdır

  - elinizdeki üründen utanmıyorsanız, yayınlamakta geç kalmışsınız demektir (malum yerlerden alınma)

  - ürünü dürüst bir tanıdığınıza satamıyorsanız kimseye satamazsınız

  ve hayatın gerçekleri:

  - ilk önce en önemli olan ayakta kalmaktır

  - paranız varsa, işinize bakarsınız, paranız yoksa, para bulmak için ne iş olsa yapar, odağınızdan kayarsınız

  bu son 2 maddeye paradoks diyoruz :)

 12. Ciguli gercekci bir sekilde harika ozetlemissin, eline saglik. 4392. donem yeni girisimci adaylari da umarim senin yorumunu okur, baska maddeye ihtiyaclari olmayacak zaten.

 13. 15. adımda ''Kişisel tavsiyem ilk iş modeliniz ne olursa olsun reklam olmasın, bir şeyler satmaya çalışın!'' neden böyle dediniz?Açar mısınız?

  1. Serkan Ünsal Serkan Ünsal

   Bir işin reklamla dönmesi için çok trafik gerekiyor, iyi rakamlara ulaştığınızda da özellikle display reklamcılığın yerlerde süründüğünü görüyorsunuz. O nedenle reklam ile iş yürütmek oldukça zor.

 14. Türkiye Internet/Mobil girişimciliği olarak İstanbul, İzmir ve Ankara'ya sıkışmış durumda. Erken kullanıcılar (Early Adapter) varsa bu 3 şehirde konumlanmış durumda. Diğer şehirlerde varsa biz bilmiyoruz.

  Siz istediğiniz kadar iyi bir girişim yapın eninde sonunda müşteri/kullanıcı portföyünüz sizin girişiminizi şekillendiriyor. Kullanıcı/müşteri taleplerine ayak uyduramayan girişimler batıyor.

  Bunu şunun için diyorum. Silikon Vadisi sanki gerektiğinden çok fazla referans alınıyor. Oradaki rakamlar, sayılar ve başarı hikayeleriyle bir çeşit popülizm yaratılıyor. Gençlere tutkularının peşinden gitmek yerine zengin olma hayalleri pompalanıyor.

  Halbuki Türkiye gerçekleri kültür ve coğrafi olarak çok farklı. Bunu da herkes biliyor ama bir nevi görmezden geliniyor.

  Bu kadar çok dışa bağımlılık zihinsel kirlenmeyle birlikte yerli ve otantik farklılaşmanın önüne geçiyor. Gerçekten Türkiye'nin 3 büyük şehir haricindeki şehirlerinde yaşayan insanlar tam olarak ne istiyor, nelerden hoşlanıyor, nelere ihtiyaç duyuyor bunun gibi Türkiye'ye katma değer getirecek girişimler hiç duyulmuyor.

  İstanbul'daki trafik çilesi bile başlı başına girişimciliğin önündeki tek yeterli neden olduğunu bilmeyen yok.

  Alt yapının da oldukça yetersiz olduğu dengesiz bir ekosistemde girişimcilerden istenen verim doğal olarak alınamıyor.

 15. Raskolnikov Raskolnikov

  Türkiye şartları altında tecrübelerimden yola çıkarak söyleyebilirim ki melek yatırımcıların karşısına prototipten ziyade ürünün kendisiyle çıkmak gerekiyor. Sanırım 8. adım biraz daha aşağı kaydırılmalı.