TaxiShare: Taksi ve özel araç paylaşım uygulaması
Girişim

TaxiShare: Taksi ve özel araç paylaşım uygulaması

2004 yılından itibaren bilişim sektöründe aktif olarak yer alan JoraSoft, şehiriçi ulaşımda yeni bir kolaylık getirmek için kolları sıvamış. TaxiShare adlı uygulama, aynı yönde taksi tutmak isteyen kişileri buluşturan bir mobil uygulama olarak pazara sunuldu.

iPhone ve Android kullanıcıları için geliştirilen mobil uygulamalarla, herhangi bir tarih ve herhangi iki nokta için taksi kullanma talebinizi oluşturabiliyorsunuz. Eğer aynı yönde oluşturulmuş başka bir talep varsa o gruba katılabiliyorsunuz. Aynı taksiyi tııtmak isteyen kişiler mesajlaşma imkanı ile iletişim kurabiliyor ve birlikte taksi tutabiliyor.

Ercan Şerifoğlu ve Sercan Şerifoğlu tarafından kurulan Jorasoft'un TaxiShare uygulamasıyla matematiksel olarak taksi ücretlerini 1/4'e kadar düşürebilmesi mümkün. Tek yapmanız gereken uygulamayı indirdikten sonra telefon numaranızı doğrulamak ve yeni bir yolculuk için arama yapmak. Uygulamada yer alan konumlara eklemeler yapabiliyor. Etkinlikler adına yer bildirimi de yapabiliyor.

taxishare taksi cagirma

Arkadaşlarınızla haberleşin

Kullanıcılar uygulama içerisindeki diğer kullanıcıları arkadaş listelerine ekleyebiliyor. Telefon rehberlerinde olan ve TaxiShare kullanmakta olan kişilerin profillerini ve onların yolculuk planlarını görüp mesajlaşabiliyor. Kullanıcılar beraber yolculuk yaptığı kullanıcıların profilini puanlayabiliyor. Kullanıcılar yolculuk sonunda yolculuğu gerçekleştirdiği kullanıcın profilini puanlayabilir ve aldıkları puanı görebilirler.

Taxishare, yazılım ve tasarım açısından pek tatmin edici olmasa da ortak taksi (dolmuş taksi) kullanımının olmadığı İstanbul için önemli bir ihtiyaca karşılık verebilir. İstanbul bu noktada önemli çünkü Bursa ve İzmir'de ortak taksi (dolmuş taksi) sistemi resmi olarak kullanılıyor.

Kişisel aracını paylaşmak isteyenler de kullanabilir

Diğer yandan TaxiShare uygulaması sadece taksiler için değil, kişisel araçlar için de kullanılabiliyor. Bu da kişiler arası mesajlaşmaya bağlı olarak değişebilir ama mesajlaşma bölümünün uygulamanın kullanıcı deneyimi açısından en başarısız bölümü olduğunu söyleyebiliriz.

Zaman, para ve enerji tasarrufu açısından da önemli bir fikir olan TaxiShare, potansiyel taksi kullanıcılarını da harekete geçirebilir. Aldığımız bilgiye göre geçtiğimiz yıl havayolu taşımacılığında 130 milyon 630 bin 154 yolcu taşınmış ki taksi kullanımının en yaygın olarak kullanıldığı alanlardan biri havaalanı ulaşımı.

Hatta Virgin Atlantic'in işbirliğinde hizmet veren Taxi.to adlı bir girişim de var. Lyft ise aynı yöne gidenlerin araç paylaşımı yaptığı bir diğer girişim.

TaxiShare'in henüz bir gelir modeli yok ama önümüzdeki dönemde yeni özelliklerle birlikte uygulanacak bir gelir modeli olacağını da şimdiden paylaşalım.

Yorumlar (5)
 1. TaxiShare yerine TaksiPaylaş olsaymış bence daha yerel olurmuş. Markette arayınca bir çok benzer sonuç geliyor, bulamadım sizinkini ilk anda :) Yurtdışına açılmak gibi bir vizyon varsa, umarım ama zaten çoğu yer kapılmış durumda.

  Bu uygulamayı uzun süredir istiyordum ama fırsatsızlıktan programlayamıyordum. Sonunda çıktığı için sevindim. Güvenlik ile ilgili noktalarda nasıl uygulamalar geliştirdiniz merak ediyorum. Kişisel arabam için kullanmayı planlıyorum.

  Kullandıktan sonra geri bildirimlerle sizi tekrar rahatsız ederim TS!

 2. Çok küçük bir ihtiyaç için çok büyük bir iş yapmışlar..Taksiye binip az ödemek isteyenler için korsan taksiler var..Belli bir saatte belli bir yerde buluşup belli bir yere gitmek için organizasyon yapıpta bu organizasyonu gerçekleştirmek için 100 bin kadar kullanıcı kadar istanbul içinde sadece..Bunun dışında madem param çok değerli dolmuşa binerim gideceğim yere giden ücretsiz servislerin saatlerini öğrenirim..Çok güzel bir hizmet ama tutmayacağına neredeyse eminim.

 3. Yazar ile aynı fikirdeyim. Taksiye yarı fiyatı olsa kesin binerim diyecek insan sayısının çok çok az olduğunu düşünüyorum. bi de bunların app. kullanma olasılığını da eklersek işiniz zor. Başarılar

 4. Çok sık taksi kullanan ve öğrenci olan bir kitle var İstanbul'da. Bir kişinin taksiye istediği parayı verebiliyor olması, bu maliyeti düşürmek istemeyeceği anlamına gelmiyor.

  Düzgün ve güvenilir bir kullanıcı kitlesi yakalanırsa, başarılı olacağını düşünüyorum.

 5. Bunun deniz taksiler icin de yapilmasi lazim. Orada da cok iyi potansiyel var. 70TL vermek zor ama 10 kisi bulunursa, 7 TL'ye yolculuk yapip, trafige katlanmamak cok mantikli olur.