TaxiShare: Taksi ve özel araç paylaşım uygulaması

TaxiShare: Taksi ve özel araç paylaşım uygulaması

2004 yılından itibaren bilişim sektöründe aktif olarak yer alan JoraSoft, şehiriçi ulaşımda yeni bir kolaylık getirmek için kolları sıvamış. TaxiShare adlı uygulama, aynı yönde taksi tutmak isteyen kişileri buluşturan bir mobil uygulama olarak pazara sunuldu.

iPhone ve Android kullanıcıları için geliştirilen mobil uygulamalarla, herhangi bir tarih ve herhangi iki nokta için taksi kullanma talebinizi oluşturabiliyorsunuz. Eğer aynı yönde oluşturulmuş başka bir talep varsa o gruba katılabiliyorsunuz. Aynı taksiyi tııtmak isteyen kişiler mesajlaşma imkanı ile iletişim kurabiliyor ve birlikte taksi tutabiliyor.

Ercan Şerifoğlu ve Sercan Şerifoğlu tarafından kurulan Jorasoft'un TaxiShare uygulamasıyla matematiksel olarak taksi ücretlerini 1/4'e kadar düşürebilmesi mümkün. Tek yapmanız gereken uygulamayı indirdikten sonra telefon numaranızı doğrulamak ve yeni bir yolculuk için arama yapmak. Uygulamada yer alan konumlara eklemeler yapabiliyor. Etkinlikler adına yer bildirimi de yapabiliyor.

taxishare taksi cagirma

Arkadaşlarınızla haberleşin

Kullanıcılar uygulama içerisindeki diğer kullanıcıları arkadaş listelerine ekleyebiliyor. Telefon rehberlerinde olan ve TaxiShare kullanmakta olan kişilerin profillerini ve onların yolculuk planlarını görüp mesajlaşabiliyor. Kullanıcılar beraber yolculuk yaptığı kullanıcıların profilini puanlayabiliyor. Kullanıcılar yolculuk sonunda yolculuğu gerçekleştirdiği kullanıcın profilini puanlayabilir ve aldıkları puanı görebilirler.

Taxishare, yazılım ve tasarım açısından pek tatmin edici olmasa da ortak taksi (dolmuş taksi) kullanımının olmadığı İstanbul için önemli bir ihtiyaca karşılık verebilir. İstanbul bu noktada önemli çünkü Bursa ve İzmir'de ortak taksi (dolmuş taksi) sistemi resmi olarak kullanılıyor.

Kişisel aracını paylaşmak isteyenler de kullanabilir

Diğer yandan TaxiShare uygulaması sadece taksiler için değil, kişisel araçlar için de kullanılabiliyor. Bu da kişiler arası mesajlaşmaya bağlı olarak değişebilir ama mesajlaşma bölümünün uygulamanın kullanıcı deneyimi açısından en başarısız bölümü olduğunu söyleyebiliriz.

Zaman, para ve enerji tasarrufu açısından da önemli bir fikir olan TaxiShare, potansiyel taksi kullanıcılarını da harekete geçirebilir. Aldığımız bilgiye göre geçtiğimiz yıl havayolu taşımacılığında 130 milyon 630 bin 154 yolcu taşınmış ki taksi kullanımının en yaygın olarak kullanıldığı alanlardan biri havaalanı ulaşımı.

Hatta Virgin Atlantic'in işbirliğinde hizmet veren Taxi.to adlı bir girişim de var. Lyft ise aynı yöne gidenlerin araç paylaşımı yaptığı bir diğer girişim.

TaxiShare'in henüz bir gelir modeli yok ama önümüzdeki dönemde yeni özelliklerle birlikte uygulanacak bir gelir modeli olacağını da şimdiden paylaşalım.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.