Anahtarı bulutta saklayan uygulama: Keyme
Arama
Mobil

Anahtarı bulutta saklayan uygulama: Keyme

keymeGelecekte belki bir gün göz tanıma veya parmak izi ile açılan kapılar herkes tarafından kullanıyor olacak. Günümüz dünyasında iş, ev, araba derken 10’a yakın anahtar taşıyabiliyoruz. Anahtarlar bu yoğunlukta hayatımızdayken bir yerlerde unutmamak/kaybetmemek neredeyse imkansız.

New York merkezli girişim KeyMe, bu sorunu görerek 2012’de kurulmuş. Bulut bilişim destekli anahtarlık olarak adlandırabileceğimiz KeyMe’de anahtarlarınızı taratarak uygulamaya yükleyebiliyorsunuz ve yakınlarınızla paylaşabiliyorsunuz. Firmanın kurucusu Greg Marsh’ın evde anahtarını unutması ile başlayan girişim, şu ana kadar 2.3 milyon dolar yatırım almış.

Kullanımı basit olan KeyMe’de uygulama içerisinde yönlendirme ile doğru açıyı bularak anahtarın fotoğrafını çekiyorsunuz. Uygulamanın ücretsiz olması ve anahtar yüklemede limitin olmaması cazibesini artıran sebepler arasında yer alıyor


Beyaz bir zemin üzerinde anahtar arkalı önlü fotoğrafını çeken uygulama, fotoğrafı tarayarak anahtar tipini ve seri numarasına ulaşıyor. Anahtarı kaybettiğinizde kilidi komple değiştirme veya anahtarcı çağırma yerine sadece anahtar parası vererek evinize girmeniz mümkün oluyor.

Akıllı telefonlarını yanından ayırmayanlar için denenebilecek bir uygulama olan KeyMe’de bir diğer fonksiyon ise yakınlarınız ile anahtarı paylaşabiliyor olmanız. Böylece siz evden uzakta bile olsanız anahtarınızı akıllı telefonunuzdan paylaşarak yakınlarınızın kısa zaman içerisinde anahtarı yaptırabilmesini sağlayabilirsiniz.

Şirketin şu ana ABD dışında hizmet verdiği ülke olmamasına rağmen görüştüğüm anahtarcı seri numarası alınmış ve taranmış anahtarı Türkiye’de çoğu yerde yaptırabileceğimi söyledi. Şu an için iOS kullanıcılarının hizmetinde olan uygulamaya buradan ulaşabilirsiniz

Yorumları GösterYorumlar Gizle (11)
 1. selim dedi ki:

  Ne saçma bir girişim bu, bu girişmler nasıl yatırım alır.

  1. Akın dedi ki:

   Saçma olan kısmı nedir? Saçma bulduğunuz kısımları belirtebilir misiniz?

  2. Selir Siler dedi ki:

   Niçin saçma olsun aziz ve muhterem dostum. Muhterem şahsınızın bu uygulamanın sadece anahtarı analiz ettiği bölümleri yazabilmeniz dileğiyle, esenlikler dilerim.

  3. Halil İbrahim YILDIZ dedi ki:

   Arkadaş anahtarcı sanırım.

 2. Güven dedi ki:

  İşte bu! Çok güzel bir girişim ama bizim halkımız bu uygulamayı kullanmaz 🙂

 3. mert meriç dedi ki:

  güvenlik konusu sıkıntılı bence, ama konuştuğunuz anahtarcı taranmış anahtarı kolayca yaptırabilirsiniz diyorsa zaten yanmışız haberimiz yok 🙁

 4. Mehmet ali bereket dedi ki:

  Bencede saçma olmuş. Özellikle reklam 🙂 ödemeyi nasıl yaptı merak ediyorum. Böyle bir durumda anahtarcıya gitmeye gerek yok telefon var ara gelip açar 🙂 okutma sistemi olsa süper olurdu. Barkot gibi !

 5. Üzeyir dedi ki:

  Arkadaşlar uygulama güzelde sıkıntılı olan tarafı benim gördüğüm telefondan bilgisayara bir bağlantı gerekli ve proğram desteği ile anahtara gözle değilde elektronik makina ile şekil verir ise mükemmel bir icat olur.
  Yapılabilir yani buda . Mükemmel akıl etmişler Başka bir ile giden ailenden yada arkadaşından istediğin gibi anahtarı ödünç alabilirsin , kapıda kalmazsın..

 6. Ada34 dedi ki:

  guzel tarafi , kilitler normal anahtar ile de acilabiliniyorn ve diyelim cocugunuz eve geldi ama anahtar sizde , hemen telefon dan göndere biliyorsunuz

 7. Cengiz Pak dedi ki:

  Giderek daha fazla insan ismi konmamış bir ortamda birleşecek, facebook, linkedin … ve bulut uygulamaları merkezileşmeyi çok arttıracak.

 8. İsmail dedi ki:

  Yani biri gelip bi şekilde benim anahtarımın resmini çekebilirse gidip onu yaptırabilecek öyle mi? Yeni nesil hırsızlar türeyecek anlaşılan.

Bir Yorum Yazın