Hastaları etkileşime davet eden Motivolog da kitlesel fonlama trenine katılıyor
Girişim

Hastaları etkileşime davet eden Motivolog da kitlesel fonlama trenine katılıyor

motivolog-logoE-hasta (e-patient) kavramına bağlı olarak hastaların interneti yeni bir paylaşım ortamı olarak kullanmasını sağlayan Motivolog.com da kitlesel fonlama ile destek toplamaya başladı.Sizlere Temmuz ayı başında tanıttığımız Motivolog, biyomedikal mühendisi Gökhan Sezginer'in kişisel kronik hastalık mücadelesiyle hayata geçirilmiş bir girişim. Indiegogo'da açılan kampanyada 22 gün içerisinde 15 bin dolar toplamak istiyor. Önceki gün yayına giren kampanyada şu anda 16 dolarlık bir destek söz konusu. motivolog indiegogoDestekçilerine bağış miktarına göre çeşitli fiziksel ürünler hediye edecek olan girişim 1000 dolar ve üzerinde bağış yapacak kullanıcılarına (hastalara) hasta hikayelerinden çıkarılan aylık bir rapor sunmayı vaadediyor.Motivolog.com'da şimdiye kadar 60 adet hastalık grubunda 500'e yakın bulunan Motivolog'da 180 hikaye yazılmış. Bu hastalar veya hasta yakınları tarafından 40 soru sorulmuş ve 50 cevap paylaşılmış.motivologHastaların paylaşım oranı yüksekKüçük reklam kampanyalarının yanında hasta dernekleri ve hastaneler ile de işbirlikleri kurmaya çalışan Motivolog, hastaların etkileşim gücüne güveniyor. Zira PWC'nin araştırmasına göre bir firmanın hasta bilgilendirme grubunda X paylaşım yapılırken, hastaların açtığı gruplarda 24X paylaşım yapılıyor.Diğer bazı araştırmalara göre her 10 kişiden 8-9'u internette sağlık araştırması yapıyor. Bu kişilerin yarısı ise hasta tecrübelerini okumayı tercih ediyor. Bu sayı ülkemizde yapılan araştırmalarda çok yakın çıkmış.Gökhan Sezginer Türkiye dışına da açılmak için kampanyayı yurtdışında açmayı tercih etmiş ama sitede henüz sitenin İngilizce dil seçeneği olmaması kampanyanın göreceği ilgiyi azaltacaktır diye tahmin ediyorum.Motivolog'un Viveka ve TOBB Garaj tarafından desteklendiğini de hatırlatmadan geçmeyelim.

Yorumlar (4)
 1. Gayet yararlı bir fikir. Başarılar.

 2. Fikir güzel ancak hasta bilgilerinin veya hikayelerinin paylaşımı konusunda çok hassas davranılması gerektiğini düşünüyorum. Sağlık çok regüle bir sektör ve Amerika'da bile sağlık ile ilgili startup'ların en çok zorlandığı konu hastaların kişisel bilgileri ve yaptıkları paylaşımların özel bir mevzuata bağlı olmasıdır.

 3. Sitenin en azından ingilizce bir landing sayfası olmalıydı diye düşünüyorum. (Uluslararası iddiası olan bir proje ya da yurtdışı desteği arayan bir proje olduğu için)

  Bunun yanında hasta tecrübelerinin güçlü bir editoryal destekle yayınlanması gerektiği tartışılmaz.

  Ansayfada yer alan son eklenen sorular alanında en azından hover olayında title'da sorunun, başlığın tamamının görülebilmesi hoş olurdu.

  En son üye olan kişilerin resimlerinde ortaya çıkan eğilme, bükülme gözüme çarpıyor, olmasa daha iyi olurdu. Ki zaten basitçe halledilebilir.

  Keyword ve description seçimlerinin hatalı olduğunu düşünüyorum.

  İç sayfalarda yer alan (hakkımızda vb sayfalar) arama kutusunun anasayfada olmaması ilginç.

  "Kimsenin bilmediği tedavilere ulaş" ifadesi bende bir soru işareti oluşturdu.

  Genel olarak iyi bir moderasyonla iyi yerlere gelebilecek bir iş olduğunu düşünüyorum. Ancak geçenlerde hasta akvaryum balığımın hastalığı için internette araştırma yaptığımda öyle şeyler okudum ki, neredeyse oturup ağlayacaktım. Yani demek istediğim bu hasta yakınlarını ya da hastaları negatif yönde etkileyen bir oluşum da olmaya açık. Zaten bu nedenle moderasyonun özellikle üstünde duruyorum. Bu noktada üslup olarak sikayetvar.com'un benimsediği daha formal ve yorumdan uzak üslup benimsenebilir ve bu şekilde bir nebze de olsa bir şeylerin önüne geçilmiş olur sanki.

 4. Çağrı Çağrı

  4 günde 19$ toplamışlar. Tebrik ederim.