Dünyanın neredeyse yarısı Google Chrome kullanıyor
Web Tarayıcılari

Dünyanın neredeyse yarısı Google Chrome kullanıyor

Geriden gelip öne geçmek çok kolay bir iş değil. Fakat bunu en iyi yapanlardan biri Google. Bundan 5 yıl önce 0 (yazı ile “sıfır”) pazar payına sahip olan Google’ın web tarayıcısı Google Chrome aradan geçen süre içerisinde dünyanın yaklaşık yarısının tercihi olmayı başardı.

StatCounter’ın verilerine göre Temmuz ayı itibariyle Google Chrome’un küresel pazar payı yüzde 43,12’ye ulaştı. Internet Explorer Şubat ayında yüzde 30 barajının altına düşmüştü ve şu andaki pazar payı yüzde 24,53 seviyesinde. Üçüncülükte ise yüzde 20,09 ile Firefox geliyor. Safari’nin pazar payı yüzde 8,59 ve Opera yüzde 1,1’de.

Farklı bölgelere göre incelendiğinde de Google Chrome’un liderliği değişmiyor. Türkiye’de ise Chrome oldukça güçlü görünüyor…

Temmuz 2012 - Temmuz 2013 arasındaki pazar payı oranları
Temmuz 2012 - Temmuz 2013 arasındaki pazar payı oranları

En güçlü olduğu bölge Güney Amerika

Google Chrome’un en güçlü olduğu bölge Güney Amerika. Buradaki pazar payı yüzde 63 seviyesinde. Ardından ise yüzde 49 ile Asya geliyor. Dünyanın en pek çok bölgesinde ikincisi sırada Internet Explorer var, en güçlü olduğu bölge yüzde 30 ile Kuzey Amerika.

Dünya çapında üçüncü sırada yer alan Firefox, Avrupa ve Afrika’da Internet Explorer’ın önüne geçmiş durumda. Firefox’un buralardaki pazar payları sırasıyla yüzde 27 ve yüzde 34. Afrika aynı zamanda Firefox’un en yüksek yüzdeye ulaştığı bölge.

2 Eylül 2008’de piyasaya sürülen Google Chrome, 2011’in sonlarında Firefox’u geçerek ikinci sıraya yükselmişti. Çok geçmeden 2012 ortalarında ise Internet Explorer’ı yakaladı ve geçti. Google Chrome o günden beri pazar payı kazanmaya devam ediyor.

2008 yılından bu yana değişim oranları
2008 yılından bu yana değişim oranları

Tükriye’de de önde

Türkiye rakamlarına bakıldığında ise ülkemizin Google Chrome’u en çok seven ülkeler arasında yer aldığını söylemek zor değil. Son bir yıl içerisinde pazar payının en düşük olduğu dönem 2012 Eylül’ü olmuş ve o zaman bile pazar payı yüzde 49,22 seviyesindeymiş. Şu andaki pazar payı ise yüzde 58,17 seviyesinde.

Türkiye’de ikinci sırada yüzde 26,86 ile Internet Explorer, üçüncü sırada ise yüzde 8,76 ile Firefox geliyor. Türkiye’de dördüncü sırada ise kısa zaman önce düzenlediği Lamborghini kampanyası ile çok konuşulan Yandex tarayıcısı bulunuyor ve pazar payı yüzde 2,88.

Türkiye'de son 12 aydaki tarayıcı pazar paylarındaki değişim oranları
Türkiye'de son 12 aydaki tarayıcı pazar paylarındaki değişim oranları
Yorumlar (11)
 1. Tarayıcı dünyasını değiştirdi google bunu yaparken kullanıcı dostu, hızlı ve güvenliği öne çıkardı diğer ürünler gibi

 2. diğer yarısını zor tutuyolardır :)

 3. Enver Gökmen Enver Gökmen

  Steve Jobs kadar google'ın webte yaptığı işler, html'e olan inancı ve html ile yapabildikleri. webe şekil vermesi standartları yayması, gmail, maps, youtube (her ne kadar satın alma olsa da) gibi çığır açan uygulamaları da oldukça önemli. Ancak bunlar apple kadar konuşulmuyor. Steve Jobs yada Zuckerberg gibi icon isimler yok çünkü.

  Bu veriler chrome başarısını bariz bir şekilde gösteriyor.

  Ancak web için gerçekten üzülenlerdenim. Platform bağımlılığı ve cihazların yapabildiklerinin daha fazla olması web'i resmen öldürüyor. Üstelik seo, indexlenme ve layout kısmındaki onca soruna rağmen native uygulama hala çok cezbediyor. HTML ve css'in yıllardır süren gelişimi ve geldiği nokta hiçe sayılarak cihaz bağımlı uygulamalar teşvik ediliyor.

  1. Daim Saim Daim Saim

   Bence bu şirketin bir ikonunun olmaması şirket için iyi bile olabilir çünkü sonuçta google facebook'tan felan daha çok şey biliyor hakkımızda. mesela hangi sitelere girdiğimizi (analytics ile) hangi konuları aradığımızı... Belki mailleri, video ilgi alanlarımızı...

   Ama facebook zaten arkadaşların görmesi üzerine kurulu bi sistem...

 4. Benim tercihim mozilla.

 5. 9 yıllık Firefox kullanıcısıydım. 1 ay önce Chrome'a geçiş yaptım. Bazı temel eksikleri olmasına karşın büyük mesafe katettiğini gördüm.

  Pazar payının 2 sene sonra %80'in üzerinde olacağını düşünüyorum.

  1. Daim Saim Daim Saim

   Çok iyi olur, çok da güzel olur. Bugün html5, css3 yeniliklerini galiba en hızlı google tatbik ediyor.

 6. Internet Explorer'a yanlışlıkla tıklamak bile canımı acıtıyor...

 7. Nasıl oldu neden oldu ne zaman oldu? bilinmez ama birden bire hayatımıza giren chrome biranda vazgeçilmez tarayıcımız haline geldi. Biraz geçmişe dönüp bakacak olursak İE 4.sürümüyle Netscape piyasadan sildi. Microsoft'un windowsa tanımlı tarayıcı olarak dayatmasıyla biranda browser dünyasının lideri oluverdi.

  Gün oldu devran döndü İE internet dünyasının değişimine ayak uyduramadı. Herkesin birlikte haraket edip birlikte kural koyduğu bir mecrada kendi kurallarını dayatması dediğim dedik çaldığım düdük üslubu insanlarda memnuniyetsizlik oluşturdu. Üzerine bir de İE'nin eski sürümlerinin hacklenerek kendi kendine zararlı yazılımlar yükleyebilecek hale getirilmesi tuz biber oldu. Her yeni sürüm bir öncekini aratır nitelikteydi. 9 Kasım 2004'te Mozila'nın Firefox 1.0 piyasaya sürmesi tarih tekerrür mü edecek sorularını akıllara getirdi.

  Çok geçmeden söylentiler gerçek oldu. Mozilla önce İE'nin tahtını salladı. Sonra pc bazlı kullanımda piyasa liderliğini ele geçirdi. Bu sırada microsoft kendi standartlarını dayatma alışkanlıklarından vazgeçti ancak atı alan üsküdarı geçti bile. Öyle ki Sergey Brin ve Larry Page mozilla ekibinden gençleri kadrosun katıp beta sürümünü yayınladıkları 2008 yılında hem firefoxu hemde ie'yi sektörden silme noktasına getireceklerini düşünmüyorlardı. Hatta Google'ın Ceo'su Eric Schmidt Chrome'un çıkışından 6 yıl önce bağımsız bir tarayıcı yapma fikrine karşı olduğunu beyan ediyordu.

  Günümüze gelecek olursak köprünün altından çok sular aktı. Google Chrome bize ve tüm dünya milletlerine kendini o kadar sevdirdi ki artık google'a erişimin en kısa yolu olarak chrome insanların hafızasında yer etti. Karşı tarafta ise yıllar içinde bir markanın çöküşüne şahit olduk. Neden bu kadar sivri uçlu ve sert ifadeler kullanıyorum. İnternet Explorer veya namı diğer Windows İnternet Explorer zaman içinde insanlarda öyle bir iğreti ve bıkkınlık oluşturdu ki artık ellerindeki mouse'u ie logosuna tıklamaya korkar oldular. Bu bir markanın sanırım başına gelebilecek en kötü şey. Yazımı yazarken yorumları kontrol ediyordum fatih arkaşımızda tek cümleyle olayı özetlemiş teşekkürler "Internet Explorer’a yanlışlıkla tıklamak bile canımı acıtıyor…"

 8. Yıllarca internet exploreru sillip durdum bilgisayarlardan ve yerine google crome kurdum.. Ve her yeni elemanıma bunu öğrettim.. Microsoft bu kafayla daha çok kan kaybeder..

 9. Beşiktaş Beşiktaş

  Google Chrome hem kulanışlı hemde çok hızlı