TypeWonder.com: Web font seçimini kolaylaştırmak için eğlenceli bir araç
Uygulamalar

TypeWonder.com: Web font seçimini kolaylaştırmak için eğlenceli bir araç

TypeWonder.com; Arda Can Kırkoç ve Mehmet Hazar Artuner tarafından hayata geçirilen eğlenceli bir araç. Biri yazılımcı diğeri de arayüz tasarımcısı olan ikilinin, üzerinde çalıştıkları bir proje için Google Fonts'ta araştırma yaparken bu fikir akıllarına gelmiş. Kısa sürede prototipleri hazırlanan TypeWonder.com'un, birkaç gün içinde tasarımı ve ardından da yazılımı tamamlanmış.

Şu an TypeWonder.com'da dilediğiniz bir web sitesinin linkini girdikten sonra site üzerinde denemek istediğiniz fontu seçebiliyorsunuz. Kısa bir süre bekledikten sonra ise adresini vermiş olduğunuz internet sitesinde, yine kendinizin seçmiş olduğu fontun nasıl gözüktüğünü görebiliyorsunuz.

Hatta sizin için önizleme yaptığınız fontun CSS ve Google Fonts kodları da hazırlanıyor. Bunun dışında önizleme yaptığınız sayfaya özel bir URL üretiliyor. Böylelikle fikir almak adına sizin için özel olarak hazırlanan o URL'i arkadaşlarınızla ya da sosyal medya üzerinde paylaşmanız mümkün.

Örneğin hemen aşağıda ekran görüntüsünü paylaştığımız Webrazzi.com denemesine, şu sayfadan ulaşabilirsiniz.

type-wonder-webrazzi

Ücretli fontların da denenebilmesi planlar arasında

Şu an TypeWonder.com'da Türkçe ve İngilizce olmak üzere 2 adet dil seçeneği bulunuyor. Hali hazırda beta olarak yayına devam eden TypeWonder.com için ekibin planları dahilinde olan 2 büyük özellik var. Bunlardan ilki, çoklu font karşılaştırması. Adından da anlaşılacağı gibi bu özellikle bir ekranda birden fazla fontu seçip karşılaştırmak mümkün olacak. Diğer özellik ise tipografi sayfası. Bu sayfa ile sistemin kendi içinde farklı tipografi örneklerini barındıran bir sayfası olmuş olacak. Bu sayfada amaç, tasarıma başlamadan önce font seçip görsel testler yapabilmek.

Ekibin aklındaki bir diğer fikir de Fonts.com gibi ücretli fontlar satan platformlarla anlaşıp kullanıcıların ücretli fontları da önizlemesine olanak sağlamak.

TypeWonder.com, yukarıda bahsettiğimiz ücretli font siteleri ile bir entegrasyona gidebilirse affiliate yani gelir paylaşımı modeliyle para kazanan bir proje haline gelebilir. Ancak platform en azından şu an için ciddi bir gelir modeline sahip olan, geniş kitleleri peşinden sürükleyecek bir girişim görünümde değil.

Yine de TypeWonder.com için hem basit ve kolay tasarımı, hem de konuyla ilgili olan kitleye sağladığı direkt yararla oldukça başarılı bir proje diyebiliriz. Yukarıda bahsettiğimiz özelliklerin de eklenmesiyle TypeWonder.com'un -yurtiçi ve yurdışı- tasarım camiasında sıkça kullanılan ve bilinen bir proje olma potansiyeli de bulunuyor.

Yorumlar (31)
 1. Çok başarılı bir hizmet olmuş. Emeği geçenlere ve haberdar eden sizlere teşekkür ederim.

 2. 1. anti frame kullananlar sonucu göremiyor

  2. bölüm bölüm seçebilme özelliği olsa mükemmel olur, misal arama formunda farklı başlık bölümünde farklı olarak.

  proje mükemmel, tam bookmarkedlik olmuş..

  1. Öncelikle teşekkürler,

   Bir gecikme olmaz ise bayram sonrası farklı tag lar için font tanımlama özelliğini yayınlamış olacağız. Kolay ve anlaşılır olması için biraz üzerinde duruyoruz :)

 3. Bu aralar çok sık kullanacağım gibi duruyor. Gerçekten kullanışlı olmuş. Erişimde biraz sıkıntı yaşadım, yoğunluktan dolayı olabilir.

 4. Recep Yüksel Recep Yüksel

  Çok güzel ve kullanışlı olmuş sitedeki türkçe seçimini görmeden türk yapımı olduğunu farketmedim.Çok başarılı gerçekten tebrik ediyorum.

  Bence ücretli fontlardan beğendiklerini satın alıp site üzerinde satmaları çok daha iyi olur.Aynı fiyata satsalar her fontun 1. satışında zaten maaliyeti çıkarır.Bildiğim kadarıyla fontların yasal bir yaptırımı yok yani bir fontu satın aldığınızda aynı zamanda satma hakkınada sahip oluyorsunuz.Bu yüzden affilate gibi şeyler denemek bence kârdan zarar olur.Ayrıca bu font sitelerinin api gibi destekleri olmadığı için mevcut müşteriyide potansiyel rakibe yönlendirmiş olursunuz.

  1. Teşekkürler,

   Ücretli fontlar ile ilgili font sahipleri ile görüşmek ve satmak biraz zor. Bunun yerine Fonts.com gibi font satan siteler ile görüşüyoruz şu anda.

 5. Belli ki ihtiyaçları olmuş ve hayata geçirmişler, akıllıca. Bunu biraz daha geliştirebilirler, şimdiden aklıma birkaç fikir geldi. Arkadaşları tebrik ederim.

  1. Teşekkürler,

   Her türlü fikre açığız :)

 6. Harika dusunmusler gercekten. Ellerine saglik

 7. Enes Aktas Enes Aktas

  Çok başarılı olmuş elinize sağlık.

 8. Tamer Kirçi Tamer Kirçi

  Güzel Proje.Emeği geçenlerin eline sağlık...

 9. Ramazan Ayyıldız Ramazan Ayyıldız

  Muhteşem. Ellerinize sağlık. Daha da geliştireceğinizden şüphem yok.

 10. Bir chrome eklentisi de hoş olabilir. Localdeki siteleri de test edebiliriz boylece

  1. Şu anda geçici bir chrome ektentisi mevcut.

   http://goo.gl/pHZw5b

 11. Tebrik ediyorum gerçekten, gayet fonksiyonel bir hizmet.

 12. Nurullah Okatan Nurullah Okatan

  Bayıldım, en hızlısından Favorilerime ekliyorum.

  Emeği geçenleri tebrik ediyorum, düşüncelerine sağlık.

 13. Nurettin Nurettin

  harika olmuş geliştirilebilir yurtdışına açılabilirler. tasarımla ilgilenenlerin işine yarayacak bir proje olmuş tebrikler

 14. Ozan Karadağ Ozan Karadağ

  Nasıl kullanılır dialog'unun altında ''Epic Funny Cats 20 Minutes'' videosu ile beni gülümsetti :)) böyle kalmalı bence..

 15. TypeWonder.com sitenizdeki uygulamayı denedikten sonra bilgisayarımın ayarlarında bozulmalar meydana geldi ve düzeltemiyorum.

 16. Bende çok farklı ve başarılı buldum.

 17. Alptekinenes Alptekinenes

  gerçekten başarılı bir uygulama olmuş. Seçtiğiniz fontu anlık önizleme imkanı sunuyor.

 18. Türkiye'den böyle sosyal fayda güden ücretsiz ve yenilikçi bir fikrin çıkıyor olması ne güzel.

  Arkadaşları tebrik ediyorum gerçekten çok güzel bir çalışma.

 19. Türkiye'ye bayram hediyesi.

  Tebrik etmek istiyorum ama kelime hafif kalır. Ödüllük proje. Bravo.

 20. İsa Koç İsa Koç

  Harbiden güzel iş çıkartmışlar. Ellerine sağlık.

 21. Çok iyi düşünülmüş, kopya olmaması ilerisi için umut verici.

 22. Mustafakasap Mustafakasap

  Cok guzel olmus ellerinize saglık basarılarılar

 23. Burak D. Burak D.

  güzel çalışma. emeğinize sağlık.

  umarım büyük font siteleri, typewonder.com ile iş birliği yapmak yerine, kendileri bu fikri uygulamaya kalkmaz. emeğe yazık olur.

 24. Web geliştirme camiasında genelde çok daha fazla emek sarfedilen projeler açık kaynak kodlu ve ücretsiz sunulabiliyor, o yüzden bu tür işlere para veren geliştirici bulmak zor. Yalnız temel işlevleri sağlayan bir altyapı, sonra da profesyonellere hitap eden ek özellikler koyarsanız bu işten ekmek yiyebilirsiniz. Aslında yaptığınız işi site geliştirirken rahatlıkla yapabiliyorsunuz ama sanırım sizin farkınız bunu canlı ortamda yapabilmek. Pazar küçük olsa da çok güzel bir proje tebrikler..

 25. Özgün Haber Özgün Haber

  İyi de neden head tagları arası arama mantığı geliştirdiğini anlamadım. Çekme işlemine ilk karakter ile başlamak daha mantıklı değilmiydi ki head başlangıcı almışsın.

  1. Mehmet Hazar Artuner Mehmet Hazar Artuner

   Tam olarak neyi sorduğunu neyi eleştirdiğini anlayamadım?

 26. Kadir Cengiz Kadir Cengiz

  Font işinde kilit nokta türkçe karakter desteğidir. Türkçe karakterli fontları filtreleyebilmek lazım. Bunun dışında servis google fonts üzerinde verilen tüm filtreleme özelliklerine de sahip olmalı. Üçüncü ve en ilgi çekecek geliştirme ise ücretli servislerle anlaşma değil türkçe karaktere sahip olmayan fontlar türkçe karakter yapılarak yayınlanabilir. Bu sayede servisin popülerliğinin patlayacağına eminim. Ben bir ara bir font servisinin yorum bölümünde bazı fontların türkçelerini yayınlayayım dedim de mailler yağmur olup yağmıştı. :-) Chrome eklentisi varken frame neden kullanayım derken web sitesini fontla gezebildiğimi görünce lafımı yedim. Paylaşabilme fikride güzel olmuş. Yapımcılara kolay gelsin.