Birinci yılında sayılarla BKM Express [İnfografik]
E-Ticaret

Birinci yılında sayılarla BKM Express [İnfografik]

Geçtiğimiz haftalarda BKM Express'in mobil uygulamasını kullanıma sunan BKM, bugün de ulusal dijital cüzdan olarak lanse edilen BKM Express'in 1 yılını özetleyen bir infografik paylaştı.

Bankalararası Kart Merkezi tarafından yaklaşık olarak 1 yıl önce tanıtılan BKM Express, en kısa tanımıyla bir dijital cüzdan. Yani BKM Express ile kredi ve banka kartlarınızı sisteme tanımlayarak üye işyerlerinde alışveriş yaparken kart bilgilerinizi vermeden, yalnızca BKM Express hesabınızla ödeme yapabiliyorsunuz.

BKM Express'in henüz 2 hafta önce tanıtılan iPhone uygulamasıyla birlikte üye işyerlerinin mobil uygulamalarından alışveriş yaparken ödemeyi BKM Express üzerinden gerçekleştirmeniz mümkün hale geliyor. Şu an için mobil uygulaması bu sisteme destek veren 3 adet işyeri var: Hızlı Al, 1V1Y ve Morhipo. Ayrıca uygulama üzerinde -şimdilik- Akbank, Finansbank ve TEB ile nakit para gönderimi de yapabiliyorsunuz. BKM Express üyelerinin para gönderdiği kişiler; para gönderiminden saniyeler sonra ATM'den gönderilen miktarı çekebiliyorlar.

BKM Express Türkiye'de bulunan kartların yüzde 95'iyle çalışabilir durumda

bkm-expressŞu an 150 civarında üye işyerine sahip olan BKM Express'in üye işyerlerinin e-ticaret hacmindeki payı ise tam yüzde 30. Ayrıca BKM Express; bankalar tarafında da 12 adet üye bankaya sahip. Bu da söz konusu 12 bankanın (Akbank, Garanti, TEB, Türkiye İş Bankası…) tüm kredi ve banka kartlarıyla ödeme yapılabilmesi anlamına geliyor. Bu arada bu 12 bankanın Türkiye'deki toplam kart sayısının yüzde 95'ini kapsadığını da -toplam 150 milyon kart- belirtelim.

BKM Express'in üye sayısı ise şu an 150 bin. 2 hafta önce BKM Express'in mobil uygulamasının basın toplantısında konuşan BKM CEO'su Soner Canko, bu sayının yıl sonunda 300 bin olmasını hedeflediklerini söylemişti.

Yine aynı toplantıda Canko; 1 sene içinde BKM Express üzerinden 15 Milyon TL'lik bir hacim geçtiğini açıklamıştı. İnfografikte yer alan rakama göre ise Aralık 2012 ile Mayıs 2013 arasında işlem hacminde yüzde 56'lık bir artış gerçekleşmiş.

Hemen aşağıda sizlerle paylaştığımız infografikte daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Ayrıca BKM Express'in anlaşmalı olduğu işyerlerinin listesi ise şurada.

BKM_Infografik_01.08.2013

Yorumlar (10)
 1. Elif Güner Elif Güner

  haberin en altındaki diğer haberlere bakınca şunu görüyoruz :"2013 ortası için belirlenen hedef ise 1 milyon kullanıcı". Hedef biraz yüksek tutulmuş sanırım. ya da strateji zayıfmış vs.

 2. Ayşe Şule Ayşe Şule

  e-ticaret firmalarına entegrasyon yapsın diye para dağıtırlarsa tabi ki 150 üye iş yeri de olur 1500 üye iş yeri de olur

 3. Tamer Ş. Tamer Ş.

  Ne! Sadece 150 bin üye mi? Şaka mı bu? Trilyonlar çöpe mi gitti? 1 üyenin maliyeti ne olmuş oluyor, 50 TL'ye falan mı geldi 1 üye toplamda?

  Bu ne saçma bir şey. Böyle mi olmalıydı bunun pazarlaması?

  Nereden aldın? İnternetten! Bitti mi?

  Harcanan paraya yazık. Acil olarak reklam ajansını değiştirin. Kesinlikle yazık. O paralarla internette marketing yapsanız sadece (tabi doğru bir planlama ile) en az 2 milyon kullanıcıya sahip olurdunuz!

  Çok üzücü. İnsan utanır şu infografiği yayınlamaya :)

  1. Kesinlikle katılıyorum.Yani o kadar para reklam için 150.000 üye o kadar azki.Birde şöyle birşey var acaba o 150.000 üye kullandı mı sistemi yoksa sadece üye mi oldu..Adamlar para çok zaten diye düşünüyor yada bu adamlar bkm yi 1.200 yıl kullansa kar ederiz diye düşünüyor.

 4. Bizim en kötü günümüz cuma neredeyse, nasıl iş anlamadım.

  1. Aynen bende hiç anlamadım.Biz de cuma,cumartesi,pazar trafik yüzde 30 düşer satışlarda aynı oranda düşer.Herhalde yanlış paylaşılmış.

 5. BKM Express,hedeflerin çok altında kalmış bir sistem olarak gözükmekte, yıl sonundaki rakamların bu İnfografikten farklı olacağını sanmıyorum.

 6. Kendisini "dijital cüzdan" olarak konumlandırsa da, bu tarz ödeme kanallarının kullanılma nedenlerinden en büyüğü güvenilirliğin yüksek olmasıdır. İnsanlar da buraya üye olmasının büyük bir nedeni güvenirliğini az bulduğu sitelerde bu sistemi kullanmaktır.

  Fakat BKM Express öyle bir strateji izledi ki, insanların kendisine güvenlik nedeniyle geleceklerini düşüneceğine, biz büyük sitelerde varolursak, yüksek cirolu sitelerden çok sayıda müşteri ve ciro kaparız diye düşündüler.

  Ancak bu noktada proje gümledi. Çünkü Hızlıal, Morhipo, Markafoni, Biletix gibi siteleri kullanan kullanıcılar zaten bu sitelere gözü kapalı güveniyorlar. O yüzden kimse ekstra bir külfete girerek BKM Express'te hesap açmayı düşünmedi bile. Açanların da büyük çoğunluğu sitelerin sağladığı özel BKM Express indirimlerini kazanmak içindir diye düşünüyorum.

  BKM Express'e yapılan start-up seviyesindeki sitelerin birçoğunun başvurusuna dönüş dahi yapılmıyor. Sistemin attığı bir otomatik mesaj var fakat gerekli bilgiler doldurulup, gönderilmesine rağmen olumlu-olumsuz dönüş maalesef yapılmıyor. Bu konuda tecrübe sahibiyiz..

  Projenin insanların güvenilirliğinin daha az olduğunu düşündükleri start-up seviyesindeki sitelerde uygulanması çok daha hızlı büyümelerini sağlayabilirdi.

  Saygılar..

 7. Bugüne kadar BKM'yi kullanan insanların büyük bir çoğunluğu gerçekten ihtiyaç duyduğundan değil, indirimlerden, kampanyalardan, vs. yararlanmak için kullandılar. Maalesef henüz sadık bir kullanıcı kitlesi oluşturulamadı.

  Şahsen ben 2 kere BKM'yi kullandım. Biri markafoni alışverişiydi diğeri çiçeksepeti alışverişi. İki sitede de o dönem ciddi bir indirim sağladığı için BKM yi kullandım.

 8. Seda Özer Seda Özer

  Alternatif ödeme yöntemlerinin yaygınlaşabilmesi için en önemli araçlardan bir tanesi bence sanal pos almakta zorlanan kobilerin e-ticaret siteleri olmalı.

  D&R'a insanlar göz kapalı güvenir yorumuna katılıyorum. Bu nedenle e-ticaret alt yapısı sağlayan şirketlerin ödeme modülüne girebilmeleri çok önemli. Hem satıcıya hem alıcıya önemli katkıları olmuş olurdu.

  Örneğin D&R'ın satışlarının kaç tanesi BKM üzerinden? D&R anlaşmasının yararlı olması için bu metriği takip etmeleri çok kritik. Düşük olduğunu tahmin ediyorum.