FilmHafizasi.com: Sinema gönüllülerinden özgün içerikli sinema sitesi
Girişim

FilmHafizasi.com: Sinema gönüllülerinden özgün içerikli sinema sitesi

İnternet 'yüzde 1 kuralı' ile oldukça küçük bir kitlenin içerik ürettiği bir iletişim aracı ve bu oran muhtemelen Türkiye'de daha da alt seviyede. Hal böyle olunca sinema gibi bir dikeyde kendine özgü içerikler üreten ve paylaşan FilmHafizasi.com'dan size bahsetmek istedik.

Fil'm Hafızası, Temmuz 2011'de yayına başlayan web sitesinde 2200'den fazla film tanıtımını sinemaseverlere sunuyor. Türkiye'de sinema algısını geliştirme ve iyileştirme hedefindeki ekip alternatif bir sinema içeriğini takipçilerine sunuyor. Diğer yandan sinemaseverleri bilgisayar başından kaldırarak, sosyalleşebilecekleri çeşitli etkinlikler düzenliyor. Genç ve sinema tutkunu gönüllüler

Bağımsız sinemayı destekleyen ve sinema sanatının diğer sanat dallarıyla ilişkilerini geliştirmeye gayret gösteren ekibin yaş ortalaması 25 ve yüzde 90'ı İstanbul'da yaşıyor. Gönüllü ekibin yüzde 62'si üniversite, film atölyesi veya bir kursta sinemayla ilgili eğitim almış ve Türkiye sineması dışında Avrupa, Amerika ve Uzakdoğu gibi bölgelerin sinemalarını takip ediyor.

Öncü Gülmez tarafından kurulan ama şu anda gönüllülere malolmuş bir konumda olan bu mütevazı girişimin basmatik.com/filmhafizasi üzerinde bir de küçük e-ticaret mağazası bulunuyor.

10 bine yakın üye

Şimdiye kadar 10.000'e yakın üyeye ulaşan ve sosyal medya kanallarını (Facebook, Twitter) aktif olaran kullanan Fil'm Hafızası, birçok marka, kurum ve oluşumla farklı işbirliklerinde bulunmuş. Hırvatistan'ın Tabor Film Festivali'yle içerik ortaklığı yapmak, Bant Magazine'e her ay içerik sağlamak ve İf başta olmak üzere tüm ülke çapında film festivallerine medya destekçisi olmak bunlardan bazıları.

Aşağıdaki infografikte Fil'm Hafızası hakkında biraz daha fazla bilgi bulabilir, sinema kosununda ilgili ve bilgiliyseniz FilmHafizasi.com'u sık kullanılan siteleriniz arasına ekleyebilirsiniz. Şimdiden iyi seyirler. :)

Film Hafizasi infografik

Yorumlar (12)
 1. Tasarım ve kullanışlılık açısından çok iyi olmamasına rağmen bu kadar kalabalık bir kitleyi toplayabilmesi ilginç. Düşünce güzel, benzer fikirdeki örnekleri çok var ama iyi bir kitle toplamış yinede.

  1. Dogukan Yavuz Dogukan Yavuz

   Aynen o kadar büyük bir ekip toplayabilmeleri büyük başarı.Ben gönüllü editör bulamıyorum internet sitem için...

   Onlar o kadro ile halısaha maçına 2 takım çıkartırlar.. :D

  2. Sinamasever Sinamasever

   Benzer yapıda hiç bir site yok. Film hafızası aslında segmentinde tek site.

   1. bu tür sinema toplulukları çok var, web sitesi olarak açan var mı bilmiyorum ama eminim o da vardır. Ama dediğim gibi belliki onları ayıran başka şeyler.

 2. Evet ekibin genişliği benimde ilgimi çekti.

  Başarılar dilerim.

 3. Yerli filmleri tanıtmayın. İnsanın asabı bozuluyor durduk yerde. Film küfürle başlıyor, küfürle bitiyor. Sonra filmin tanıtımında diyorlarki: yılın çılgın komedisi. Alın başınıza çalın o komedileri. İnsan eşiyle, kız arkadaşıyla gidemiyor bu yerli filmlere. Sonra diyorlarki "Türk seyircisi biz varken gidip yabancı filmleri izliyor".

  1. Recep Yüksel Recep Yüksel

   İçinde Fuck you yada fuck off geçmeyen bir film söyle desen herhalde söyleyemem..Ama bunları çevirirken "canın cehenneme" veya "defol git" şeklinde çevirdikleri için rahatsız olmuyorsan haklısındır.Yabancı filmlerin genelini ve türk filmlerinin genelini düşünürsek inan türk filmleri küfür yönünde sütten çıkmış ak kaşık gibi durur.Bu yüzden söylediklerine hiç katılmıyorum.

 4. Rokkito Rokkito

  Henüz yeni duymuş olsamda oldukça güzel istetistikleri var çizgiyi bozmadan devam etmeleri olduça etkileyici olacaktır.

 5. Enver Gökmen Enver Gökmen

  site tasarım ve işlevsel açıdan kötü ama content is king durumu sezdim :) başarılarının devamını dilerim. önce başarı sonra tasarım olsa da olur. zamanla çözerler

 6. Çağrı Çağrı

  Twitter hesabı olanı sosyal medya yöneticisi olarak pozisyonlandırmışlar herhalde.

 7. Site düşünce olarak güzel, domain deseniz on numara ama bu tarz sitelerin bence kullanışlı olması gerekiyor. Tasarım grafikleri ve kullanabilirlik çok kötü. Bu sayıda ekip, bu sayıda sosyal medyada kullanıcı varken bence biran önce yenilenmelidir. Örnek: alkislarlayasiyorum.com

 8. Herşey iyi güzelde sitede gezeyim dedim istediğimi bulamadım. Ayrıca heryerde birşey var ve çok kalabalık gözüküyor. Tasarım ve kullanışlılık açısından ciddi sorunları var sitenin. İçeriği hakkında birşey diyemeyeceğim. Umarım tasarım daha sade hale gelebilir