BIC'nin girişimcilik araştırması sonucu: Türkiye'de girişimci sermaye bulamıyor, yatırımcı risk almıyor
Girişim

BIC'nin girişimcilik araştırması sonucu: Türkiye'de girişimci sermaye bulamıyor, yatırımcı risk almıyor

bic-angel-invesmentTürkiye internet sektörünün yabancı melek yatırımcısı BIC Angel Investments, Türkiye’deki girişimcileri tanımaya ve tanıtmaya devam ediyor. BIC, internet üzerinde gerçekleştirdiği araştırmanın sonuçları açıklayarak Türkiye'deki girişimcilerin profilini çiziyor ve ihtiyaçlarını ortaya koyuyor.

Yazının sonunda infografik şeklinde paylaştığımız araştırmada 156 girişimcinin yanıtları resmedilmiş. Buna göre girişimci ekosistemimiz erkek egemen egemen bir topluluk. Girişimcilerin sadece yüzde 19'u kadınlardan oluşuyor ve kadınların yaş ortalaması 35. Erkeklerin yaş ortalaması 30 ve genel olarak girişimcilerin yaş ortalaması 31 olarak belirtiliyor.

Araştırmanın sonucunda ise ekosistemi sorunları; sermaye bulamamak, girişimcilikle ilgili yasal düzenlemelerin uygun olmaması ve yatırımcıların yeterince risk almaması ile yatırımcıların girişimcilere temkinli yaklaşması şeklinde sıralanmış.

Girişimcilerin yarısından fazlası 1 veya 2 yıllık iş tecrübesine sahip

Yani Türkiye'nin genç nüfusu girişimcilik ekosistemimize henüz tam yansımış değil. Girişimciliğe (en azından elle tutulur olanlarına) başlama yaşı da bunu gösteriyor. Girişimcilerimizin sadece yüzde 39'u 24 yaşın altındayken bu işe soyunmuş. Kadınlar girişimciliğe erkeklerden ortalama 4 yıl daha geç başlıyor.

Katılımcılar ortalama 3.4 yıldır girişimcilik kariyerine, yüzde 57'si 1 veya 2 yıllık tecrübeye sahip. Diğer yandan yüzde 8'lik bir kesim 10 yılın üzerinde bir tecrübeye sahip.

Screen Shot 2013-07-17 at 11.45.46 AM

Öne çıkan rakamlar

 • Girişimcilerin yüzde 60'ı İstanbul'dan. İkinci sırada yüzde 15 ile Ankara,  3. sırada yüzde 5 pay ile Kocaeli geliyor.
 • Girişimcilerin yüzde 3 doktora, yüzde 24'ü yüksek lisans eğitime sahip. Yüzde 15'i lise mezunu, yüzde 58'i ise lisans mezunu.
 • En girişimci üniversite yüzde 10 payla Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ). İkinciliği yüzde 9 payla Anadolu ve Boğaziçi üniversiteleri, üçüncülüğü yüzde 8 payla İstanbul ve Marmara üniversiteleri paylaşıyor. (Girişimcilerimizin eğitim düzeyine dair bizim yaptığımız araştırmada sonuçlar biraz farklıydı.)
 • Girişimcilerin yüzde 12'si daha önce profesyonel olarak çalışmamış. 10 yıldan fazla iş tecrübesini bırakıp girişimciliğe soyunanların oranı yüzde 15. Profesyonel yaşama 3 yıl veya daha az vakit ayıranların oranı yüzde 43.
 • Dikey sektörel dağılımda e-ticaret (yüzde 37), yazılım danışmanlığı (yüzde 25) ve sosyal ağ (yüzde 24) ilk 3 sırayı alıyor.
 • Ekiplerin ortalama 3.8 kişiden oluşuyor.
 • Girişimcilerin yüzde 74'ü yatırıma ihtiyacı olduğunu, bunların da sadece yüzde 17'si 0-50.000 TL değerinde yatırıma ihtiyacı olduğunu belirtiyor. İşte 'hızlı yatırımcıların' ulaşabileceği kitle bu.
 • Girişimcilerin en çok ihtiyacı olan yatırım aralığı ise %38 ile 50.000 TL - 250.000 TL olmuş.
 • Katılımcılar girişim/yatırım ekosistemindeki en büyük sorunları ise sermaye, devlet, yatırımcı ve girişimci kaynaklı olarak belirtiyor.

Screen Shot 2013-07-17 at 11.44.24 AM

Son olarak yerel çalışmalar hakkında BIC Angelı Investment'ı yatırım alanının Yandex'i olarak gördüğümü söylemeliyim. Diğer yatırımcıların da bu tür çalışmalar görebilmek sektörün daha iyi tanımamızı ve daha hızlı yol almamızı sağlayacaktır.

Girişimcilere davet

Bu yıl içinde 200’ün üzerinde projeyi değerlendirerek BIC, Telefonkilifim.com ve GastroClub'a yatırım yapmıştı. BIC Angel Investments’ın Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Joachim Behrendt, genç girişimcilere 1 milyon dolar ayırdıklarını söylüyor ve 25 Temmuz Perşembe günü İstanbul Urban Station’da düzenlenecek etkinlikte sunum yapmak isteyen girişimcileri başvuru yapmaya davet ediyor.

Yorumlar (10)
 1. Yatirim konusundaki sorun, belirli bir seviyenin uzerinde parasi olan insanlar, yani 250bin lira gibi riskleri kolayca alabilecek insanlar bu ekosistemin cok uzagindalar.

  Kalan yatirimcilarin cogu icin ise bu miktar buyuk bir risk. Belki de çogu guzel bir projeye yatirim yapsam da kolayca parami 3'e 5'e katlasam diye dusunuyor ve sonuclari olabildigince cabuk gormek istiyor. Bu sebeple çok temkinliler.

  Belirli bir seviyenin uzerinde parasi olan insanlarin uzak olmasinin sebebi ise girisimcilerdir, cunku henuz dikkatleri cekebilecek bir basari yakalayabilen olmadi. 1-2 girisim altin bulsa, teksas'a altin aramaya giden amerikalilar gibi geleceklerdir yatirimcilar.

  1. Gökhan Uygun Gökhan Uygun

   Genc girişimci arkadaşlar tavsiyem bu tür yatırım şirketleri yada gruplar yada forumlardan uzak durmaları. Yatırım almadan da işinizi bir noktaya getirmeye çalışın. Ülkemizde bir çok iş adamı ve sanayici internet projelerine girmeye devam ediyorlar ve bunların hiçbirini burada yayınlamaya gerek bile duymuyorlar.

 2. Hele bi bıc.

 3. Yatırım görüşmeleri konusunda hiç deneyimim yok ama son yıllarda kafamda oluşmaya başlayan algı; 50.000 TL'lik öz sermaye ile başlayan ve 50.000 TL'lik seed funding istenilen iş planlarına bile yatırımcıların 1 Milyon $ yatırım isteniyormuş gibi yaklaştığı yönünde.

  Yatırım haberleri = Aslanoba olduğu bir ekosistemde bu istatistikleri çıkarabilecek kadar örneklem oluşması bile mucize gibi geliyor.

 4. Nurettin Bacanak Nurettin Bacanak

  Bir yatırım firmasının yönetim kurulu başkanının "genç girişimcilere 1 milyon dolar ayırdıklarını" söylemesi utanç verici bir şeydir.

  1 milyon dolar, işi yatırım olan bir firma için telaffuz edilecek, konuşulacak bir yekün değildir.

 5. sokağa çıktığınızda önünden geçtiğiniz restoranların veya mağazaların çoğunu açabilmek için bile 250.000 tl az bir para ve her gün bir çok işletmenin kapıya kilidi vurmak zorunda olduğunu söylemeye gerek yok. reel sektörün / sanayicilerin internete olan ilgisi artmadıkça ekosistemden çıkan kişilerin verebileceği düşük yatırım rakamları ile başarılı girişim oranının artabileceği ihtimali düşük gibi geliyor.

 6. 1 milyon dolarla 200 kisi ile gorusup, 2 kisi ile ancak anlasip, sonra daha cok kisi basvursun demek bence ayip otesi.

  Yatirimcilik sektorunde olsam, bu adamla is itibarimizi sarsiyor diye papaz olurdum.

 7. Faruk Üstün Faruk Üstün

  BIC'e yabancı yatırımcı demek doğru değil. Nexum'un girişim fonu demek daha doğru.

 8. Saka yapiyor olmalilar. BIC Angel Investments a ben 1 milyon dolar vereyim bir daha bu islerle ugrasmasinlar

 9. Hey Yavrum Hey! Hey Yavrum Hey!

  Öncelikle herkese merhabalar.

  Bu yazıyı ve haberi çok beklediğim;çünkü bu yazının konuşulması,tartışılması hem ülkemizde internet sektöründe nasıl girişimcilerin bulunduğunu;hem de yatırımcıların aslında nasıl olduğunu anlamak açısından önemli olacaktır.

  Bu yazının altına yazılan konuşmalarda firmaların ne tür"girişimci veya girişimci olmak isteyen" insanlarla çalışmak zorunda kaldığını gösterdiğini ve bunun sektör için büyük bir dezavantaj olduğunu belirtmeden geçemeyeceğim.Bu insanlar ki BIC ANGEL ı 1 Milyontl yatırım yaptığı için suçlayan insanlardır.Bu insanlar "10 tane angel ın herbirinin 1 milyon tl yatırmasını" istemek yerine bir tane angelın 10 milyon tl yapmasını istiyor.Bunun sisteme ve ekosisteme getirisi ise büyük bir lack of.Yani istedikleri şeyi ölçmeden tartmadan söyleyen ve sisteme gelişim katkısı sunmayan insanlar.Amerika'da fikir aşamasında dahi milyonlar yatırıldığını düşünürsek Trde yatırımcıların ne kadar az risk aldıklarını;ne kadar açgözlü davrandıklarını görebiliriz.

  Gelgelelim Türkiye'de başarıyı yakalayan,altnı bulan kişilerin olup olmadığı kavramına.Bu konuda vereceğim örnekleri sıralıyorum;yemeksepeti,markafoni,cloudarena,nokta,hepsiburada,gittigidiyor,evimm.net,logo yazılım etc etc. altını bulan bir iki tane yok,bir 50,100 tane var,o zaman sorun altını bulan veya bulmayan değil,sorun internet ortamına girmesine rağmen risk almayı öğrenememiş yatırımcılardır."Altın Bulan" kavramının türkiyede artmamasının nedeni "düşük nitelikli" insanlar olduğu kadar,"risk almayan yatırımcılardır."

  Bu araştırmasından ötürü bıc angelı tebrik ediyorum.Birinin Türkiye de yatırımcıların risk almayı bilmediklerini,dolaylı veya dolaysız söylemesi lazımdı :)