Ankaralı MoraLabs, ilk oyunu Tavla Beni ile Odnoklassniki üzerinden yurtdışına açılıyor
Mobil

Ankaralı MoraLabs, ilk oyunu Tavla Beni ile Odnoklassniki üzerinden yurtdışına açılıyor

 • Çapraz platformlarda mobil uygulamalar geliştirme hedefiyle 2013 yılı başında kurulan MoraLabs, Ankara Bilkent Cybark'tan dünya pazarına çıkacak oyunlar geliştiriyor.

tavla beni tavla oyunu iphone ipad android facebookÇapraz platformlarda mobil uygulamalar geliştirme hedefiyle 2013 yılı başında kurulan MoraLabs, Ankara Bilkent Cybark'tan dünya pazarına çıkacak oyunlar geliştiriyor. Bunun ilk örneği de Tavla Beni adlı sosyal tavla oyunu.

MoraLabs, Pixofun'ın kurucu ortaklarından Kamer Kemerkaya ile eski Pixofun çalışanı Kemal Şen tarafından kurulmuş bir şirket. Bu iki deneyimli kişinin etrafında toplanan küçük ekibin geliştirdiği ilk oyun olan Tavla Beni de Rusya pazarına adım atmayı başarmış bile.

Klasik tavla ve Rus tavlası seçenekleri sunan oyunu arkadaşlarınızla veya internetten rastgele rakiplerle oynamanız mümkün.

tavla oyunu  tavla beni android tavla oyunu

Oyunu çok fazla anlatmaya gerek yok ama iOS, Android ve Facebook üzerinde oynanabildiğini paylaşalım. Daha da önemlisi MoraLabs'ın Rus bir yayıncı ile yaptığı anlaşma Tavla Beni'yi Rusya'nın en büyük sosyal ağlarından Odnoklassniki'ye taşımış.

Yukarıdaki ekran görüntüsünde gördüğünüz gibi Rus oyuncuların ilgisine açık olan Tavla Beni; Türkçe, İngilizce ve Kiril alfabesiyle Rusça dillerini kullanıyor. Bu şekilde yurtdışı pazar deneyimini de edinmeye başlamış. Şu anda 30 binin üzerinde kayıtlı oyuncusu var ama üye olmadan tavla oynamak da mümkün.

Bir oyun ve bir inteaktif çocuk kitabı yolda

MoraLabs'ın oyun içi ürünlerle gelir modeli kurduğu Tavla Beni dışında iki projesi daha var. Bunlar Run Monster Run adıyla küresel pazara hitap edecek bir oyun ve bir Keloğlan masalını temel alan interaktif bir çocuk kitabı projesi. Özel seslendirme çalışmaları yürüten MoraLabs, yakında interaktif çocuk kitabı projesini de bitirmeyi hedefliyor.

Morelabs'ın Avrupalı yayıncılarla anlaşılması durumunda tecrübesini daha geniş kitlelere yayabileceğini düşünüyorum. Ekibin biraz daha büyümesi ise yeni ve ilginç oyunların geliştirilmesini beraberinde getirebilir.

Yorumlar (5)
 1. Tebrikler arkadaşlar vk dada yer alırsınız inşallah.

  Odnoklassniki’yide vk dan daha büyük yaptınızya hayırlısı(sitemim yazara :) )

  1. Fırat Demirel Fırat Demirel

   Sizin için yuvarladım şimdi lafı. :)

  2. Oyun Vk'da da var, ama trafik büyük oranda Odnoklassniki'de

 2. Tebrikler, başarı, kalite ve girişim kokan bir uygulama. Türk yazılım sektöründe sosyal ve uluslararası girişimleri görmek istiyoruz artık. Muhasebe uygulamaları, restoran sistemi derken çok sıkıcı ve dar düşüncelerden kurtulmalı.

 3. Kenan Demir Kenan Demir

  varsa yoksa tavla, okey... oyun dünyasının kahve köşelerinden ne zaman kurtaracak kafasını bu girişimciler. İlgi çekiyor, beğeniliyor diye bu kadarda suyu çıkarılmazki. Türkiyenin en büyük firmaları ya böyle klasik riskssiz ama yaratıcılıktan ve yenilikten uzak oyunları yada yurtdışındaki oyun firmalarının oyunlarını lokalleştiriyorlar. Bir elinizi taşın altına sokun, yenilikçi bir oyun sektörü oluşturun belki ilk başlarda kazanamazsınız ama 52. oyunda rovio gibi voleyi vurursunuz kim bilir.