Benim favori servislerimden Fancy'ye 53 milyon dolar yatırım geldi :)
E-Ticaret

Benim favori servislerimden Fancy'ye 53 milyon dolar yatırım geldi :)

Beni yakından tanıyan arkadaşlarım ve Webrazzi konferanslarına katılanlar iyi bilirler ki, Fancy benim son dönemlerde en beğendiğim girişimlerin başında gelir. Online alışverişe kattığı sosyal katmanla ve bence çok başarılı olan kullanıcı arayüzleri ve mobil uygulamasıyla alıveriş deneyimini çok farklı bir boyuta taşıyan Fancy, aralarında American Express, aktör Will Smith ve Len Blavatnik'in bulunduğu bir gruptan toplam 53 milyon dolar yatırım almış.

Bloomberg'in konuya yakın kaynaklarına dayandırdığı habere göre bu yatırımla Fancy'nin değeri 600 milyon dolara ulaşmış. Yine aynı kaynaklardan alınan bilgiye göre şirket şu anda aylık 3 milyon dolar gelir elde ediyormuş.

Bugüne kadar toplam 59.4 milyon dolar yatırım almış olan şirketin yatırımcıları arasında hali hazırda Twitter kurucusu Jack Dorsey, Facebook kurucusu Chris Hughes gibi isimler yer alıyordu. Hatta Jack Dorsey'in Fancy yönetim kuruluna girdiği de yatırımla ilgili haberde konuşulan diğer detaylar arasında yer alıyor.

Yazının başında da belirttiğim gibi, benim son dönemlerdeki en favori servislerim arasında yer alan Fancy'nin özellikle yaşattığı mobil tecrübeyi her fırsatta çeşitli platformlarda anlatıyorum. Son derece hızlı şekilde alışverişi tamamlamayı sağlayan servis, elbette kullanıcıları tarafından sisteme eklenebilen ürünler ve yine kullanıcılar tarafından ürünlerin beğenilmesi ile sağlanan ürün değerlendirmeleri ile geleceğin alışveriş tecrübesini yaşatıyor dersem yanlış olmaz.

Bu kadar Fancy demişken Türkiye'de benzer kulvarda iş yapan girişimler olduğunu da atlamayalım tabi ki... Benim hızlıca aklıma gelen benzer servisler arasında Tarzimon ve Sosyotik'i sayabilirim. Eğer atladığım varsa yorumlarda paylaşırsanız sevinirim.

 

Yorumlar (7)
 1. "...aylık 3 milyon dolar gelir elde ediyormuş..."

  burdan sonrasını hatırlamıyorum..

  1. Melih Gümüşçay Melih Gümüşçay

   Bu kadar çok geliri varsa neden dış yatırım alıyor sorusu geliyor insanın aklına(hemen daha hızlı büyümek için demeyin)ve gideri ne kadar acaba?

 2. Aylık 3 Milyon dolar gelir elde eden bir girişimin neden 50 Milyonluk bir yatırıma ihtiyaç duyduğunu açıkçası çok algılayamadım.

  1. Rahmi Vidinlioğlu Rahmi Vidinlioğlu

   Şirket bu yatırımla 600 milyon dolara değerlendiyse alınan hisse miktarı %10'un da altında demektir. Zaten ana haber kaynağında da 3 milyon dolar revenue demiş. Ciro yani. Kâr değil o :)

 3. Yapılan bir yatırımı sadece para girdisi olarak görenler var. Yatırım almak isteyen bir firma sadece sıcak para girsin diye yatırım almaz.

  1. Aylık cirosunun 200 katı değerlenen bir firma. Güzel iş. Buna göre bir değerlendirme yaparsak,bayaa zengin bir adam olmam lazımdı:)

 4. Cenk Eren Cenk Eren

  haketti bunu Fancy ..