DigiKiddle ilk projesi etkileşimli video çizgi roman Helper’ı yayınladı
Mobil

DigiKiddle ilk projesi etkileşimli video çizgi roman Helper’ı yayınladı

Önemli dijital ajanslardan biri olan Fusee ekibi tarafından kurulan DigiKiddle ilk projesini hayata geçirdi. 2013 yılı başında farklı yaş gruplarına yönelik e-kitap ve video çizgi roman üretmek amacıyla bir dijital yayınevi olarak kurulan DigiKiddle’ın hedef kitlesi öncelikli olarak global pazardaki iPad kullanıcıları. Ardından ise bu hedef kitlesine Android’li tablet kullanıcılarını da ekleyerek genişletecek.

DigiKiddle’ın Helper isimli bu ilk etkileşimli video çizgi roman projesi aslında bizleri yeni bir türle de tanıştırmış oluyor. Görsel olarak uygulamanın ekranları aynı bir çizgi roman sayfasını andırıyor olsa da, her bir karenin kendi içerisinde oldukça etkileyici ses efektleri ve videolar içeriyor olması en azından benim daha önce karşılaşmadığım bir model.

Görselliğinin yanı sıra öyküsü de özellikle çizgi roman severlerin oldukça ilgisini çekecek diye tahmin ediyorum…

Üzerine tıklayarak büyük halini görebilirsiniz Üzerine tıklayarak daha büyük halini görebilirsiniz.

Fusee’nin de kurucusu ve genel müdürü olan, DigiKiddle’ın ekibinde de yer alan Sinan Dinç’ten aldığım bilgiye göre Helper çekimler dahil toplam 3 aylık bir çalışma sonucunda hazırlanmış. Darks, Guardian ve Helper’ların hikayesini konu alan video çizgi romanın çekimlerinde 13 oyuncu yer almış. Toplam 20 bin dolar gibi bir bütçe ile hayata geçirilen Helper’ın öncelikli hedef pazarı ABD, bu yüzden de dili İngilizce. DigiKiddle farklı dil seçenekleri de sunmayı planlıyor ama şu an bu konuyla ilgili kesinleşmiş bir takvim yok.

Üzerine tıklayarak daha büyük halini görebilirsiniz. Üzerine tıklayarak daha büyük halini görebilirsiniz.

Helper’ın görselliği, prodüksiyonu, ses efektleri ve müzikleri gerçekten de son derece başarılı. Sürükleyici hikayesi de bir çırpıda Helper’ın birinci sayısını okuyup bitirmeme neden oldu. Biraz daha uzun olsa daha da güzel olacakmış diye düşünüyorum. Yine de 5,49 TL’lik ücretinin bu çalışma için uygun bir fiyat olduğunu düşünüyorum (siz de bu konuda yorumlarınızı aşağıda paylaşabilirsiniz).

DigiKiddle için Helper ilk projeydi ve devamı gelecek. Henüz Helper’ın devamı için çok net bir takvim bulunmuyor ama DigiKiddle’ın ikinci projesi şimdiden büyük oranda hazır bile. Önümüzdeki ay içerisinde yayınlanması beklenen “Little Red Riding Hood” bir çocuk kitabı ve aşağıda da ekran görüntülerini ilk kez sizlerle paylaşıyoruz.

the red riding hood Üzerine tıklayarak daha büyük halini görebilirsiniz.

DigiKiddle’ın orijinal planı önümüzdeki 12 aylık süreç içerisinde 4 çizgi roman ve 4 çocuk kitabı yayınlamak. Fakat bu ilk iki kitabın satış rakamlarına göre bu rakamlarda değişiklik olması da mümkün.

Aşağıda Helper’ın videosu izleyebilirsiniz, App Store linki ise burada.

Yorumlar (4)
 1. işte bu diyorum. Bizde niye Hollywood kalitesinde çıkmıyor diyenlere güzel bir cevap olmuş. 5,49 TL'yi sonuna kadar hakediyor. En önemlisi böyle bir işin bugüne kadar yapılmamış olması. Çizgi roman ve video konseptini çok güzel harmanlamışlar. Ayrıca Sin City kalitesinde mükemmel çekimler, soluksuz bir hikaye ve son derece iyi ayarlanmış çizgi roman atmosferi olayın tuzu biberi olmuş. Gerçekten böyle işleri gördükçe gurur duyuyorum.

  Fakat Sinan Bey zannedersem bütçenin içine kamerayı, bilgisayarı, perdeyi, ışığı v.s katmamış diye düşünüyorum. Çünkü sırf malzemeyi alt alta toplasan 20bin dolar eder böyle bir iş için.

  Umarım hak ettikleri başarıyı yakalarlar ve adlarını global pazarda duyurabilirler. Belki böylece birilerine yatırım yapılabilecek tek sektörün e-ticaret olmadığını gösterebilirler.

 2. Mukemmel bir is cizgi roman olayini dusunmustum ama film tadinda bisi olmus harika tek kelime iyi is cikarmislar

 3. Maviburcu Maviburcu

  etkileyici nihayet türkiyeden de böyle projelerin çıkmasına sevindim

 4. Hikmet Özgözen Hikmet Özgözen

  Bizler Digikiddle ekibiyle yatırım amacıyla görüşmüştük. Ekibi ve çalışmalarını çok takdir ettik. Başarılı olacaklarına yürekten inanıyoruz.