Gezi Parkı olaylarının Twitter analizi
Analiz

Gezi Parkı olaylarının Twitter analizi

Özellikle 31 Mayıs’tan beri Gezi Parkı’nda başlayan ve tüm Türkiye’de devam eden olaylarla ilgili olarak en büyük bilgi trafiği Twitter üzerinden gerçekleşiyor. Olaylarla ilgili kullanılan hashtag’ler sadece Türkiye değil, tüm dünya’da Trending Topic olurken, LinkedIn’de Türkiye Bölgesinden sorumlu olarak görev yapan Ali Rıza Babaoğlan öne çıkan hashtag’lerle ilgili ilginç bir analiz paylaştı.

Hem Türkiye, hem de tüm dünyada konuyla ilgili en sık kullanılan 3 hashtag olan #direngeziparki, #occupygezi ve #direnankara’yı “Twitter ile koordineli olarak” bir analiz raporu çıkardığını belirten Babaoğlan’ın paylaştığı verilerde bu hashtag’lerin 29 Mayıs ile 3 Haziran arasındaki kullanım oranlarına dair detaylı bilgiler yer alıyor.

Babaoğlan’ın analizine göre #direngeziparki hashtagi 1.6 milyon farklı tweette kullanılmış, toplamda ise 5.6 milyon kere kullanılmış. Bu tweetlerin 400 bine yakın kısmı fotoğraf veya video içeriyor. Mesajların büyük bölümü Türkçe iken toplam yaklaşık 150 bin tanesi ise farklı dillerde.

#Occupygezi hashtag’i ise aynı süre içerisinde 465 bin farklı tweette toplamda 1.8 milyon adet kullanılmış ve bunların yaklaşık 125 bini fotoğraf veya video içeriyor. Bu tweet’lerin yine büyük kısmı Türkçe iken 190 bin civarında tweet ise yabancı dillerde gönderilmiş.

Aynı dönemde #direnankara hashtag’i farklı 154.645 tweet içerisinde yer almış toplamda ise 1 milyon tweette kullanılmış. Bunların yaklaşık 110 bini 2 Haziran günü gönderilmiş. Bu tweet’lerin sadece 6 bin kadarı yabancı dillerde paylaşılmış.

Aşağıda tamamını görebileceğiniz analizin diğer bölümlerinde ise bu hashtag’lerin kullanıldığı tweet’lerde tüm Türkiye, İstanbul ile Ankara’da öne çıkan konular ve önemli mesajlar yer alıyor.

Yorumlar (8)
 1. Beklenen bir sosyal medya analizi. Daha büyük çaplı analizler de yapılacaktır. Daha çıkarılacak çok ders var.

 2. Sosyal medyanın gcünü, yaratabileceği kitlesel etkiyi bir kez daha görmüş oldukç

 3. Wolkanca Wolkanca

  gerçekten çok malzeme var.

  diğer yorumcu arkdaşımın dediği gibi çok büyük çaplı ve enteresan analiz, inceleme vs. çıkar.

 4. Ercan Kumcu Ercan Kumcu

  Gezi Parkı olaylarının Siyasal Analizi: İnsanlar özgürlük ve demokrasi için ayaklanmıştır

  1. Gezi Parkı olaylarının basit analizi:Bazı ilkel insanlar protesto etmenin ne olduğunu bu çağda hala daha doğru düzgün öğrenemeden ortalığı yakıp yıkıp, diğer insanları rahatsız ediyorlar.

   Gezi Parkındaki ağaçları sahiplenip protesto ediyorum diye diğer tüm çiçek veya ağaçlara zarar verenlerin, öncelikle bir çiçeğe su vermesi ya da bir ağaç dikmesi ön şartı olmalı. Sonra ordaki ağaçları da sahiplensin.

   #herseyiyoketgeziparki

   1. Neden hala anlamazdan gelmekte inat ediyorsunuz?

    Partkan ağaçların sökülmesi protestoların sebebinin yüzde biri bile değilir. Asıl sebep vatandaşın ya da sizin gibilerin tanımlaması ile bir grup çapulcunun özgürlüklerinin kısıtlanması, hükümetin ben seçildim hep benim dediğim olur demesidir. Rahatsız olduğunu söylediğiniz diğer insanlar sadece bu sefer istedikleri olmadığı için rahatsızlar.

   2. Cemil Bey, ben de olayların sebebinin ağaçlar olmadığını biliyorum. Herkes biliyor.

    E ama bu durumda da bir mantıksızlık ortaya çıkıyor. Sebep başka şeyler ama, her sloganımız gezi parkı şöyle, gezi parkı böyle...

    Geçelim bunu, asıl sorun bu da değil.

    Tamam, hükümet hep benim dediğim olur diyor. Ki bundan herkes rahatsız. Diğer taraftan "sizin deyiminizle" bu bir grup çapulcunun hangi özgürlükleri kısıtlanmış onu da bilmiyorum.

    Protestolara karşı değilim. Bu protestoların etrafa zarar vererek yapılmasına karşıyım. Yoldan geçen araçları tekmelemek, onları ve diğer pekçok şeyi yakmak, esnafa zarar vermek... (Be akılsız, o yaktığın, o tekmelediğin arabanın sahibi belki senden daha fazla hükümete tepkilidir. Nerden biliyorsun... diyesim geliyor.)

    Benim yanlış dediğim bunlar. Ve demokratik tepkiyi geçelim, ilkelliğin tam karşılığı bu.

    Sizce bunları doğru mu buluyorsunuz, ya da hak veriyorsunuz?

   3. Arkadaş, sen olayları ve gelişimini hiç anlamadığın gibi, getirmiş olduğun argümanlarla da sosyal olay çözümlemesi konusunda yeterli bilgiye sahip olmadığını ortaya koyuyorsun. Tabi ki herkesin bir analist olmasını beklemiyoruz ama sosyal olaylar bir başladı mı, başka düşünülen sınırların her zaman korunamayacağını, yer yer bunlardan sapmalar olacağını bilmelisin. Zaten olayın dikkate değer ve etki yapma özelliği de buradan kaynaklanır. Yani uzun lafın kısası, bu kadar insanın katıldığı bir protesto gösterisinde, bu kadar şiddetli bir polis baskısı ve müdahalesi olursa, o sözettiğin sonuçlar da kaçınılmaz olur. İstersen hava sıcaklığını protesto et, toplumsal dinamikler böyledir. Dolayısı ile birşeyleri kafadan eleştirmeden önce biraz daha düşünmek ve nedenleri ile gelişimini araştırmak gerekir.