Eski Trendyol çalışanlarının kurduğu Mompery.com, 2 milyon dolar yatırım aldı
Arama
E-Ticaret

Eski Trendyol çalışanlarının kurduğu Mompery.com, 2 milyon dolar yatırım aldı

mompery.com yatirim eticaretE-ticaret pazarında bir yandan kapanma haberleri alırken diğer yandan yatırım haberleri almaya devam ediyoruz. Bebek ve anne dikeyinde özel alışveriş modelini uygulayan Mompery.com da yatırım alan e-ticaret girişimleri arasına eklendi. Önemli bir nokta ise kurucu ekibin bu girişim için Trendyol‘dan ayrılmış olması.

E-ticaret deneyimi olan 5 kişilik bir ekibin (Hakan Mısırlıoğlu, Engin Çekliç, Şamil Öncül, Yiğit Ataoğlu, Berk Akbayır) 8 aylık bir çalışmayla kurduğu Mompery, 13 Mart’ta kapılarını açmış ve 3. ayını doldurmadan yüzde 30 hisse karşılığında 2 milyon dolar yatırım almış.

Yatırıma imza atan isimler gayrimenkul, tekstil ve bilişim alanında yatırımları olduğunu öğrendiğimiz Ercan Canmutlu ile borsacı Kubilay Yıldız.

mompery.com

Aldığımız bilgilere göre günlük tekil ziyaretçi sayısı 10 bine yaklaşan Mompery, 27 Mayıs itibariyle 38 bin üyeye ulaşmış. 17 kişilik bir ekip tarafından idare edilen girişimin bu yatırımı pazarlama ve uluslarası büyüme yönünde kullanacağını öğrendik ama bu konuda net bir plan paylaşılmış değil. Şirketin İtab İç ve Dış Ticaret A.Ş. olarak kurulmuş olması ise bu konudaki planları doğrular nitelikte.

Mompery.com’un yatırıma ulaşması elbette önemli ama ben bu haberi Türkiye’deki birinci nesil girişimler içinden yeni ve başarılı bir girişimin çıkması şeklinde değerlendiriyorum ve her gelişen pazar gibi bu şekilde yeni haberler alacağımızı tahmin ediyorum.

Yorumları GösterYorumlar Gizle (31)
 1. hasan dedi ki:

  Site Magento ile yapılmış ve şu tema kullanilmiş: http://themeforest.net/item/shopper-magento-theme-responsive-retina-ready/3139960

  bravo yinede. 2 milyon ii rakam.

  1. Fırat Şentürk dedi ki:

   Araştırmacı gazetecilik diye buna derim 🙂

  2. Selman dedi ki:

   Magento olması ucuz olduğunu göstermiyor. Enterprise fiyatlarından haberin yok herhalde!

   http://www.magentocommerce.com/product/enterprise-pricing

  3. Pack dedi ki:

   İşte buna çok güldüm 🙂
   85 USD 2 Milyon USD ye nasıl dönüşüyor görmüş olduk 🙂

  4. süleyman dedi ki:

   saol. bizde e-ticaret sitesi açarsak kullanırız. 85$ a e-ticaret sitesi.

  5. Ali Altuğ Koca dedi ki:

   Bu yatırımın ardından başlangıç aşamasındaki e-ticaret siteleri için yazılımın belirleyici unsur olmadığını bir kere anlayabiliyoruz.

   1. Rıza Mahlas dedi ki:

    “Hesaplayan adamlar” bu sefer hikayeyi açıklamakta zorlanmış anlaşılan. (Bilmeyenler için: http://eksisozluk.com/hesaplayan-adamlar–105955)

  6. hasan dedi ki:

   Yahu arkadaşlar ben site magento ile yapilmiş 2 milyon etmez demiyorumki. Cumaya gitmek için acelem vardi yazamadim. Site magento ile yapilmis ve hazir tema kullanilmiş diyorum. Ayrıca bir siteyi site yapan şey ekip, operasyonu yürütenler bunun farkindayim. Demekki yatirimci ekibe güvenmiş ve yatirmis parayi. Bu yatirim sayesinde çok daha iyi yerlere geleceklerine eminim.

   Ha bu arada bu işlerden az biraz anlayanlar bu sitenin günlük 10 bin ziyaretçisi olmadığınıda net bir şekilde anlar ona göre 🙂

 2. Çınar dedi ki:

  Son dönemde yapılan tüm yatırımların eticaret sitelerine olduğunu görüyoruz. Yatırımın şartı projenin halihazırda sıcak para kazanıyor olması mı? Birtane de fikre, yeni girişime yatırım yapan cesur yatırımcı haberi görelim. Yaratıcı projeler görelim. Yatırdığı paranın fazlasını belirli tarihlerde kazanacağının garantisini almış kişiler mi melek yatırımcılar?

  1. floki dedi ki:

   iğne satsan yine kardır mantığı var çünkü

 3. Fırat Şentürk dedi ki:

  Gavurca isim konulunca dünya markası mı olunuyor ?

  Güzel Türkçemiz dururken neden bu yabancı isim hayranlığı ?
  2013 yılına geldik haalaa bu aşağılık kompleksinden kurtulamadık.

  1. Mehmet Can dedi ki:

   Haklısınız. http://yeni.sihttp://galeri.sihttp://iyi.si sizce nasıllar? Bunlarla birlikte FirmadanBana.com – SiparisEdelim.com – HeyGarson.com projeleri ile ecommerce ve ebusiness sektörlerini bombardımana tutacağım.

 4. ismail dedi ki:

  ne diyelim, bravo. abartı gibi gelsede..

 5. Garip dedi ki:

  Hazır yazılım, hazır tasarım, 300-400 ürün ekle.Bu işi 8 ayda mı yapabildiler ?

  1. Emre dedi ki:

   Güzel soru gülümsemeden edemedim …

  2. Cevaba Cevap dedi ki:

   Tabi parası verildi alındı diyorsunuz.Demek ki durum daha vahim birisi 85 dolarlık yazılımı size 85.000 dolara verdi.Başka bir tasarımcı sandığınız arkadaşta 8.500 dolara size 30 dolarlık tema verdi.Ne diyeyim ki işten anlamayıp tüm paraları saçma sapan mecralara ve reklamlara yatırıyorsunuz.Muhteşem şeyler, harika yatırımlar yaptığınızı sanıyorsunuz.

   8 ayda 2 milyon dolarlık yatırım almadım ama hiçte yatırım aramadım.Şimdi sen istiyorsun ki ben tüm yatırımlara gideyim “aa süper yatırım harika yaptınız, oley bu site süper yatırımı hak ediyordu, tebrik ederim yatırımlarınızın devamını merakla bekliyorum” yazmamı bekliyorsanız kusura bakmayın ben sizi şakşaklamak için girmiyorum buraya.

   Adam akıllı gördüğüm yatırımlara da çok doğru bir yatırım yazıyorum.Ama her yatırımı beğenme lüksüm yada her yoruma olumlu birşey yazma lüksüm yok maalesef.Eğer sadece olumlu yorumlar okumak istiyorsanız demek ki yanlış sitede geziyorsunuz.Biz bu sitede isteiğimiz başlığı eleştirme hakkına sahibiz.

   300-400 ürünü de bu fiyata eklemek çok büyük birşey demişsiniz.Trafiği hiç olmayan bir site ne kadar kampanya yaparsa yapsın kaç adet satar ki ? Bakın küçük sitelerde muhteşem şeyler var sırf müşteri çekmek için..N11 e bakın birçok şey zararına satılıyor.Şimdi n11 bu ürünleri çok mu ucuza alıyor.Ben buna eminim almıyor çünkü benim ürünümde var içeride..Bunu herkes yapabilir illa muhteşem şartlarla alıcaklar diye birşey yok.Ayrıca şuan günde 20-30 kargo gönderirken bu şirket nasıl oluyorda en iyi fiyatları alıyor ?

  3. mecnun dedi ki:

   hiç bu işi yapmadığınız belli. Ürünleri tedarik etmek, tedarikçileri ile anlaşmak, markalar ile iletişim, keşif, lojistik anlaşmaları, pazar araştırması yapmak vs. arka planda yazılım ve ürün eklemeden başka bir sürü iş var aslında.

 6. Yener Arslan dedi ki:

  Hep merak etmişimdir. Yatırım yaparken 2 milyon u nasıl kullanıyorlar. Al arkadaş güle güle harca demiyorlardır herhalde.

  1. ulala dedi ki:

   bence 1 milyon dolarını cebe indirip geri kalan 1 milyon doları da projeye harcıyorlardır 🙂

   %30 hisseye karşı 2 milyon dolar çok iyi bir para, tebrik etmek lazım 🙂

 7. Nadi Timur dedi ki:

  hahah yorumlar bomba olmuş! Yemin ederim bi gazete çalışanı olsam, bu arkadaşlarla bir röportaj hazırlar, 85 doları nasıl 2 milyon dolar yaparsın (Ki aldıkları yatırım o kadar, ederi ne kadar kimbilir) başlıklı güzel bir yazı hazırlardım 🙂 Helal olsunn

  Not: Reklamlara (Milliyet,adwrods etc.) iyi para harcıyorlar ama allah var 🙂

 8. hiphopboom dedi ki:

  Günlük 10 000 tekil ziyaretçiden bahsedilirken Twitter ‘da 47 kişinin takip ediliyor olması Facebook’da 69 kişinin hakkında konuşuyor olması ironik geldi bana.

  Yinede böyle bir yatırım varsa çok sevindirici bir haber ama şaşırdım sadece .

 9. Engin Gürşen dedi ki:

  Son dönemlerde internet girişimleri arasında en çok yatırım e-ticaret sitelerine yapılıyor. Yatırım miktarı da azımsanmayacak düzeyde. Milyon dolarlık rakamları duyuyoruz. Bunu duyan acemi girişimciler de heyecanla e-ticaret sitesi kurma yoluna gidiyor. E-ticaret harici alanlar ne zaman ciddi yatırımlar alacak? E-ticaret harici alanlara yatırım yapan cesur yatırımcıların haberlerini ne zaman duyacağız?

  1. Mehmet Can dedi ki:

   Bu konuda size hak veriyorum. Ticaretin her alanı bal kavanozu gibi. Bir tarafta küpü elinde tutanlar ve bal üretip küpü doldurmaya çalışanlar var. Diğer tarafta ağzının suyu aka aka balı kavanozundan yalamaya çalışanlar… Biz bir yandan Ebusiness ve Ecommerce için projeler üretirken sözüm onlara sözde 30 Milyon dolarlık sermayemiz var. Ebusiness ve Ecommerce alanlarına yatırım yapmak için 4-5 kişi bir araya geldik diyenler de devletin sunduğu Melek Yatırımcı unvanıyla pusuya yatmış milli serveti laf cambazlığıyla kendi menfaatlerine kullanmaya teşebbüs etmiş kimseler pusuya yatmış bekliyorlar. Biz E-fırsatları değerlendirmeye çalışırken bir yandan da sanayinin başka kollarında bir şeyler üretebilir miyiz diye düşünürken bir çoğumuzun mustarip olduğu şu pipeti yeniden değerlendirelim istedik. Şöyle dedik. Hareket basit. Aç ve Çek! Pratipet™ http://pratipet.com

 10. osman dedi ki:

  Bu kadar kolay mı para kazanmak ya 🙂 anlamadım. Bugün bende kursam en kaliteli e-ticaret sitesi olurum 1 sene sonra %10 luk hisseye 6 milyon verirler 😀

 11. Emre dedi ki:

  pekçok örneğini gördük, e-ticaret şirketleri personellerine de yeni ufuklar katıyor.

 12. Burak Nebioğlu dedi ki:

  Bu yatırım tutarlarının gerçeği yansıtmama ihtimali varmıdır acaba.

 13. Alper Ovyon dedi ki:

  Galiba batıp gitmiş sitedir…

 14. serdar dedi ki:

  Bu siteden alışveriş yaptım Aldığım ürün geldi ancak market bakkalından alınmış bir kutu içinde oldukça berbat bir halde geldi.Sonrasında kredi kartımın tüm bilgilerinin ele geçirildiğini ve kartımdan binlerce liranın 2 saat içinde çekildiğini gördüm… Siteninde günlerdir bakımda olduğunu düşünürsek.. Bravo adamlara ticari zekaları kuvvetliymiş demekten başka şansım kalmıyor….

 15. Cemil dedi ki:

  Şubat itibariyle kapanmış 30 yakın çalışanın bile maaşlarını vermeyen site. Umarım müşteriler paralarını kurtarmıştır.

 16. alper dedi ki:

  Battı babacım 7 bin tl mi yedi adi herifler

Bir Yorum Yazın