Sakarya Büyükşehir Belediyesi, anlık belediye otobüsü takip servisini kullanıma açtı

Sakarya Büyükşehir Belediyesi, anlık belediye otobüsü takip servisini kullanıma açtı

Son dönemlerde belediyelerin internet servislerine olan ilgisi her geçen gün artıyor. Sosyal ağlardan M2M gibi birçok alanı buna dahil edebiliriz. Mobil ve web üzerinden canlı belediye otobüsü takibi bu anlamda atılan adımların arasında yer alıyor.

Daha önce Ankara Büyükşehir Belediyesi EGO Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan Android uygulamasının ardından Sakarya Büyükşehir Belediyesi benzer bir adım atarak web üzerinden belediye otobüslerinin takibini sağlayan servisi kullanıma açtı.

Sakarya Akıllı Ulaşım Sistemleri (SAKUS) adındaki servis, kullanıcıların belediye otobüslerinin canlı olarak takip edebilmesini sağlıyor. Google Maps üzerinde yer alan belediye otobüslerinin numarası bulunuyor. Ancak sağ tarafta bulunan hat seçimiyle takip edilmek beklenen belediye otobüsüne hızlı bir şekilde ulaşmak mümkün. Seçilen otobüsün güzergahına da ulaşabildiğini sözlerimize ekleyelim.

sakus-sakarya-buyuksehir-belediyesi-harita

Ankara, San Francisco ve ODTÜ'de kullanılıyor

SAKUS'un şu anda mobil uygulaması bulunmuyor. Ancak servise, mobil tarayıcılar üzerinden ulaşmak mümkün. Mobil web sayfası üzerinden direkt hat seçimi yapılarak servisin kullanılabildiğini belirtelim.

E-belediyecilik alanında çalışmalarını sürdürdüklerini belirten Sakarya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Fatih Turan, San Francisco, Londra ve Helsinki gibi şehirlerde de benzer uygulamaların olduğunu söylüyor.

sakus-mobil-1 sakus-mobil-2 sakus-mobil-3

San Francisco'da iOS platformunda uygulama içerisinden gerçek zamanlı veri çekebilen Firebase‘in yeteneklerini göstermek amacıyla benzer bir servis hayata geçirilmişti. SF Live Bus adındaki servis ile kullanıcılar hem uygulama hem de web üzerinden belediye otobüslerinin konumlarına anlık olarak ulaşabiliyor.

Öte yandan yukarıda belirttiğimiz gibi Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin Android uygulamasının yanı sıra ODTÜ’nin ring servisinin web üzerinden benzer hizmeti sunduğunu belirtelim.

Bu örneklerden yola çıkarak, belediyelerin gelecekte internetin 'nimetlerinden' daha fazla yararlanacağını söylemek mümkün. Her ne kadar bu servisler şimdilik belli alanlara yoğunlaşsa da gelecekte daha fazla çeşitleneceğini düşünüyoruz.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen SAKUS'a buradan ulaşabilirsiniz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.