Sakarya Büyükşehir Belediyesi, anlık belediye otobüsü takip servisini kullanıma açtı
Teknoloji

Sakarya Büyükşehir Belediyesi, anlık belediye otobüsü takip servisini kullanıma açtı

Son dönemlerde belediyelerin internet servislerine olan ilgisi her geçen gün artıyor. Sosyal ağlardan M2M gibi birçok alanı buna dahil edebiliriz. Mobil ve web üzerinden canlı belediye otobüsü takibi bu anlamda atılan adımların arasında yer alıyor.

Daha önce Ankara Büyükşehir Belediyesi EGO Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan Android uygulamasının ardından Sakarya Büyükşehir Belediyesi benzer bir adım atarak web üzerinden belediye otobüslerinin takibini sağlayan servisi kullanıma açtı.

Sakarya Akıllı Ulaşım Sistemleri (SAKUS) adındaki servis, kullanıcıların belediye otobüslerinin canlı olarak takip edebilmesini sağlıyor. Google Maps üzerinde yer alan belediye otobüslerinin numarası bulunuyor. Ancak sağ tarafta bulunan hat seçimiyle takip edilmek beklenen belediye otobüsüne hızlı bir şekilde ulaşmak mümkün. Seçilen otobüsün güzergahına da ulaşabildiğini sözlerimize ekleyelim.

sakus-sakarya-buyuksehir-belediyesi-harita

Ankara, San Francisco ve ODTÜ'de kullanılıyor

SAKUS'un şu anda mobil uygulaması bulunmuyor. Ancak servise, mobil tarayıcılar üzerinden ulaşmak mümkün. Mobil web sayfası üzerinden direkt hat seçimi yapılarak servisin kullanılabildiğini belirtelim.

E-belediyecilik alanında çalışmalarını sürdürdüklerini belirten Sakarya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Fatih Turan, San Francisco, Londra ve Helsinki gibi şehirlerde de benzer uygulamaların olduğunu söylüyor.

sakus-mobil-1 sakus-mobil-2 sakus-mobil-3

San Francisco'da iOS platformunda uygulama içerisinden gerçek zamanlı veri çekebilen Firebase‘in yeteneklerini göstermek amacıyla benzer bir servis hayata geçirilmişti. SF Live Bus adındaki servis ile kullanıcılar hem uygulama hem de web üzerinden belediye otobüslerinin konumlarına anlık olarak ulaşabiliyor.

Öte yandan yukarıda belirttiğimiz gibi Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin Android uygulamasının yanı sıra ODTÜ’nin ring servisinin web üzerinden benzer hizmeti sunduğunu belirtelim.

Bu örneklerden yola çıkarak, belediyelerin gelecekte internetin 'nimetlerinden' daha fazla yararlanacağını söylemek mümkün. Her ne kadar bu servisler şimdilik belli alanlara yoğunlaşsa da gelecekte daha fazla çeşitleneceğini düşünüyoruz.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen SAKUS'a buradan ulaşabilirsiniz.

Yorumlar (12)
 1. Mükemmel bir proje. Emeği geçenlere teşekkürler. Diğer belediyelere örnek olmasını diliyorum.

 2. Bir de otobüs şoförlerini eğitsinler. Otobüsün içindekiler ayrı şikayetçi, dışındakiler ayrı şikayetçi. İçeridekiler kucaklarında çocukları ellerinde poşetleri ile hallaç pamuğu gibi oradan oraya savruluyor. Dışarıdakiler ise kendi üzerine rafting yaparcasına gelen kocaman otobüsten kaçacak delik arıyor.

  1. Belliki bu araçlara sende biniyorsun. Peki hiç duşundunmu bu araç verilen sure içinde yetişebilirmi diye şoförler hiç mola vemeden 12-13 saat yemek molası bile vermeden mesaiye kaldıklarını. Önce nedenini bi araştır yorumu öyle yap. Hayırlı yolculuklar.metin kardeş

   1. O zaman mesaiye kalkmasınlar biraz parayı değilde insan hayatını düşünsünler bundan 3sene önce belediye otobüsü çarpması sonuçunda ben babamı katbettim.

 3. Sakarya'yı projeden dolayı tebrik etmek lazım, bu sistem de İETT'de bile yokken bir anadolu belediyesininbunu hayata geçirmesi gerçekten çok güzel, İstanbul'un için de aynı projenin bir an önce hayata geçirilmesi gerek zaten çalışan IETT otobüslerinin tamamında bir GPS cihazı var bu sistemi hayata geçirmek çok zor olmasa gerek.NOT:Şu an IETT'nin sisteminde 3-5 dak önce nerede oldugunu söylüyor sadece.

 4. Uygulamamız dahada gelişecek, Duraklarda gereksiz beklemelere son, otobus gelecek mi? nerde suan? sorularına son vs., ulaşım daha konforlu olacak.. ulaşım bilgisi cebimizde onlıne oalcak.. web tabanlı projedir ve mobilelara uyugun arayuzle hizmette..

  1. Fatih Değirmenci Fatih Değirmenci

   Eksiklikler var otobüsler tek yönlü olarak takip edilebiliyor.

 5. Harika bir çalışma olmuş, tebrikler.Kİnşallah kısa süre içerisinde böyle bir servisi olmayan ve büyük olan şehirlerde de hayata geçirilir.

 6. Otomobil Günlüğü Otomobil Günlüğü

  Bu tür projelere en çok ihtiyacı olan şehir İstanbul. IETT nerede uygulamaları var ama tahmini bilgi veriyor. GPS ile direk bilgi veren bir çözüm zaman tasarrufunda faydalı olacaktır.

 7. Mehmet Tüzmen Mehmet Tüzmen

  Gerçekten çok başarılı bir proje, emeği geçenleri tebrik ediyorum. Dilerim İBB'de bu tür yaratıcı uygulamalardan feyz alır...

 8. Sakarya Büyükşehir Belediyesi önce yaptırdığı diğer işlerinin parasını ödesin. Şirketleri,tedarikçileri mağdur ederek hizmet olmaz.Bu iş ile alakalı değil eleştirim.Yaptığı işin parasını alamayan,yada anlaştığı gibi alamayan veya mahkemelik oldukları baya bir şirket var.

 9. Araç yollarını sembolize eden mor rengin. Gidiş ve dönüş renklerinin farklı olması. Kullanıcı konforunu arttıracağını düşünüyorum. Kolay gelsin.