Google arama eğilimlerine yeni bir katman ekledi
Arama Servisleri

Google arama eğilimlerine yeni bir katman ekledi

Google internet kullanıcılarının arama eğilimlerini tespit etmek konusunda yeni bir özellik tanıttı. Google TopCharts adıyla anılan yenilik Google Zeitgeist'in sunduğu yıllık analizleri aylık görünüme indirgiyor.

Google bu bölümde kullanıcıların arama eğilimlerini Knowledge Graph ile analiz ediyor. Türkçe'de Bilgi Grafiği olarak anılan bu sistem kısa süre önce Türkçe aramalara da yanıt vermeye başladı ancak yeni liste başı grafiklerde şimdilik sadece ABD'ye bağlı eğilimler gösteriliyor.

google liste basi aramalar

Google aslında sosyal ağ tarafında gerçek zamanlı eğilimleri okumaya başlamıştı ama son yenilik genel anlamda kategorik eğilimlerin izlenmesine olanak tanıyor. Siyaset, spor, müzik, finans ve daha bir çok kategoride ilk 5 sonucu, detay sayfasında ise ilk 10 popüler arama sonucunu bir önceki ay kıyaslamasıyla görebiliyorsunuz. Liste başı eğilimleri web sitenize ekleme seçeneği de sunuyor.

Google'ın bu yeniliğe ek olarak yayına aldığı popüler arama görselleştirmesinden de bahsetmemek olmaz. Türkiye yine listede yok ama canlı olarak 11 ülkede hangi kelimelerin sık olarak arandığını görebiliyorsunuz. İzleme ekranını 25 kelimeye kadar genişletebiliyorsunuz.

Aşağıdaki örnekte İngiltere'nin gerçek zamanlı popüler aramalarını görebiliyorsunuz.

oogle trends egilimler

Gerçek zamanlı eğilimlerin önümüzdeki dönemde daha fazla prim yapacağını ve gerçek zamanlı trafik gibi farklı açılardan ele alınması gerektiğini düşünüyorum.

Yorumlar (5)
 1. Com Oyun Com Oyun

  Yabancı internet sitelerinin bu tür oluşumlarda Turkiye'yi görmezden gelmelerini hiç anlamıyorum. Türkiye bir Çat ülkesi değil ki niye bizi es geçiyorlar. Kesinlikle art niyetli yaptıklarını düşünüyorum.

  Google'a şikayet maili yazacağım arkadaşlar sizlerde yazın lütfen. Biraz duyarlı olmak ve sesimizi çıkartmamız lazım diye düşünüyorum.

  1. Mail içeriği ve adresini paylaşabilirsen bende yazmak isterim.

  2. Huseyin Huseyin

   :) demi..

   Seminerler toplantılar info grafikler Türkiye internetin en çok kullanıldığı ülkelerden biri, Kredi notu çıkıyor yeni girişimlere yatırım gelir deniliyor. İşte Facebook kullanımında ilk 5 falan filan dersin :) ama gel görkü işe bakınca Türkiye yok. O infografikler yalan mı acaba ?

   1. Özgür Özgür

    Arkadaşlar bu en başından beri böyle, her şeye en son biz dahil ediliyoruz, fakat buradakı sıkıntı belkide Rusya gibi cesur bir girişimimiz olmaması, örnek verdiğim durum Yandex...

 2. Nurettin Nurettin

  güzel bir araç olacak. Türkiye eklenince daha çok bakacağım bir sayfa olur.