Maliye Bakanlığı'na göre e-ticaret 4-5 milyar TL
E-Ticaret

Maliye Bakanlığı'na göre e-ticaret 4-5 milyar TL

Türkiye'de e-ticaret sektörü tarafından kabul edilen verilerin başında Bankalararası Kart Merkezi'nin (BKM) 'internette yapılan kartlı ödeme işlemleri' verileri bulunuyor. Geçen yıl yaklaşık 31 milyar TL olarak açıklanan bu rakam için Maliye Bakanlığı'nda bir 'düzeltme' geldi.

Maliye Bakanlığı'na bağlı Gelirler İdaresi Başkanlığı'ndan 'bir yetkilinin' Cihan Haber Ajansı'na yaptığı açıklamaya göre Türkiye'deki e-ticaret hacminin 4-5 milyar TL civarında olduğu paylaşılıyor. Ancak BKM Genel Müdürü Soner Canko, Webrazzi E-ticaret'13 konferansındaki konuşmasında gerçek e-ticaret verilerinin 10 milyar TL olduğunu ifade etmişti.

Açıklamada yer alan bilgilere göre şu anda e-ticaretle ilgili sağlıklı bir bilgi paylaşılmadığını ifade eden yetkili, BKM’nin paylaştığı verilerde her kartla yapılan işlem e-ticaret kapsamında gösterildiğini ve havale, sigorta poliçesi gibi ödemelerin e-ticaret olarak değerlendirildiğini söylüyor.

Yetkili, elektronik ortamda yapılan ticaretin şu anda 4-5 milyar olduğunu ifade ederek, "E-ticaretle ilgili TÜİK’de bir araştırma yapıyor, ancak TÜİK’in verileri de sağlıklı değil. Yani ne kamu ne de özel sektörde e-ticaretle ilgili sağlıklı veri üreten bir kurum yok" şeklinde konuşuyor.

E-ticaret 3 koldan takip edilecek

Gelir idaresi olarak öncelikli amaçlarının e-ticaret şirketlerinin vergisel anlamda bilinçlendirmek olduğunu söyleyen yetkili, sözlerine şu şekilde devam ediyor: "E-ticaretin izlenmesi konusunda bankalar kredi kartı işlem bilgilerini bizlerle paylaşıyor. Biz bu bilgileri kullanarak kim ne kadar satış yaptığını görebiliyoruz. Lojistik ayağıyla da e-ticareti takip edebiliyoruz. Kargo firmalarıyla tek tek görüştük. Onlardan da e-ticaret kapsamında mal satan firmaların bilgilerini alacağız. Bu sayede bunların fiziki takibini sağlamış olacağız. Xenon ile kayıt dışı firmaları tespit edeceğiz."

BKM'nin tahmini 10 milyar TL'nin altında değil

Webrazzi E-ticaret'13 Konferansı'na katılan Soner Canko, Türkiye'deki e-ticaretin gerçek anlamda e-ticaret hacmini 10 milyar TL‘nin altında olmadığını tahmin ettiklerini paylaşmıştı. BKM ile Maliye Bakanlığı'nın paylaştığı e-ticaret rakamları arasında hemen hemen 5 milyar TL'lik bir farkın olduğu açıkça görünüyor.

Soner Canko, Webrazzi E-ticaret'13 Konferansı'nda 31 milyar TL olan internetten yapılan kartlı ödeme işlemlerine mail order ve telephone order (MO/TO), e-devlet, B2B ödemelerin dahil olduğunu söylemişti. Kendi tahmini olarak verdiği 10 milyar TL rakamına ise uçak biletlerini dahil etmişti. Burada şöyle bir detay bulunuyor, acentaların ofislerinden sattığı biletler de sanal poslardan geçtiği için bu 10 milyar TL'lik hacme dahil oluyor. Konferans videosunu yazının sonunda izleyebilirsiniz. (İlgili bölümün dakikası: 31:50)

Öte yandan e-ticaret sektörü için hayati olan rakamların paylaşılması konusunda haber kaynağının isminin açıklanmasının çok daha doğru olacağını düşünüyoruz. Maliye Bakanlığı'nın bu konu hakkındaki çalışmasının, doğru veriye ihtiyacı olan sektör ve diğer paydaş kurumlar için çok faydalı olacağını söyleyebiliriz.

Soner Canko'nun Webrazzi E-ticaret'13 Konferası'ndaki konuşması

Yorumlar (4)
 1. Aynı maliye bakanlığı 2011 yılı için 20 milyar TL alışveriş yapıldığını belirlemiş ve kaçağı yakalamak için yazılım almıştı.

  http://ekonomi.milliyet.com.tr/e-kacagi-robot-xenon-yakalayacak/ekonomi/ekonomidetay/04.03.2013/1675894/default.htm

  Bu bağlamda, yetkilinin yaptığı

  “E-ticaretle ilgili TÜİK’de bir araştırma yapıyor, ancak TÜİK’in verileri de sağlıklı değil. Yani ne kamu ne de özel sektörde e-ticaretle ilgili sağlıklı veri üreten bir kurum yok”

  açıklaması dışında doğruluğu kesin veri yok elimizde. Süper.

 2. Hakan Yalçın Hakan Yalçın

  Bu rakamlar benimde kafamı yedi bitirdi , bir yerde bir sunum yapıyorum 50 farklı istatistik var. 5000 kişi arasında yapılmış , 3000 kişi arasında yapılmış çalışmalar , devlet tarafından farklı rakamlar , özel kuruluşların paylaştığı farklı veriler... Fazla veri göz çıkarmaz ama kirli veri de bir işe yaramaz .

 3. Uğur Özmen Uğur Özmen

  Maliye Bakanlığı uzmanının ifadeleri çelişkili.

  “”BKM’de her kartla yapılan işlem e-ticaret kapsamında gösteriliyor. Örneğin siz bir havale yapın sigorta poliçesi ödeyin bu sanki e-ticaret kapsamında gibi değerlendiriliyor.” demiş. Havale yaptığınız zaman KARTLA ÖDEME OLMAZ. Oysa bunu kartla ödeme örneği olarak anlatıyor.

  Üstelik “e-ticaret yapan firmaların Maliye tarafından sıkı takip altında olduğunu kaydeden aynı yetkili” Bakanlığın elindeki bunca veriyle doğru bir rakam açıklamayıp sadece diğer rakamlara bahane arıyorsa, niyeti de sorgulamak gerekmez mi?

  Bir de “Biz bu bilgileri kullanarak kim ne kadar satış yaptığını görebiliyoruz. Lojistik ayağıyla da e-ticareti takip edebiliyoruz.” diyormuş. Öyleyse neden kendileri bir rakam açıklamıyor. Bunu sorgulamıyor musunuz?

 4. Herşey kayıtlı ama hiçbirşeyi bulamıyorlar.

  Bir markanın ürettiği bir elbisenin kumaşını kimden aldığını öğrenmek isteyen bir müşterime ihtiyacı olan bilgiyi 15 dakika içinde verdim. Ama maliye bakanlığı 15 ayda bulamaz.

  1 Yılda maliyenin her vatadnaşın cebindeyi parayı her kuruşuna kadar bilecek duruma getirim.

  Tek şartla.

  Dokunamayacağım kimse olmayacak.Bir kişi kalırsa bu kişiye bağlı hiçkimseye dokunamamak demektir ve esas para burda dönmektedir.

  Gerisi hikaye.