Google farklı servislerde sunduğu 15 GB’lık ücretsiz alanı birleştirdi

Google farklı servislerde sunduğu 15 GB’lık ücretsiz alanı birleştirdi

Google’ın yıl içerisindeki en önemli etkinliği olan Google I/O yarın yani 15 Mayıs’ta başlıyor ve firmanın farklı servisleri ile ilgili pek çok önemli duyurusunu bu etkinlikte yapması bekleniyor. Fakat etkinlikten çok kısa bir süre önce Google’dan bulut depolama konusunda sürpriz bir açıklama geldi.

Bugüne kadar Google’ın popüler bulut servisleri kendilerine ayrılmış bağımsız alanlara sahipti. Fakat Google yaptığı bir açıklama ile bu servislerde kullanılan alanların artık ayrı ayrı değil, bir arada hesaplanacağını duyurdu.

Bu açıklamaya göre Gmail, Google+ ve Google Drive artık size tahsis edilmiş toplamda 15 GB’ı bulan ücretsiz ve paylaşımlı web alanını ortak kullanacaklar…

Bu yenilik özellikle Google’ın servislerinden bazılarını diğerlerine göre daha yoğun olarak kullananlar için oldukça güzel bir sürpriz oldu. Bu sayede örneğin Gmail’i yoğun olarak kullanırken burada size ayrılmış 10 GB alanı hızla tüketenler, pek de aktif kullanmadıkları Google Drive’daki boş alanını da e-postalarını depolamak için kullanabilecekler.

Google

Bu yenilik şu andan itibaren geçerli değil, Google’ın ortak depolama modeline geçişi önümüzdeki birkaç hafta içerisinde gerçekleşmiş olacak. Böylece şu anda var olan Google Depolama Alanı sayfası da değişerek, var olan ve kullandığınız toplam depolama alanını bir bakışta bu sayfadan görebileceksiniz.

Servisleri çok yoğun kullanıyorsanız ve 15 GB’lık ücretsiz ortak alan size yetmiyorsa Google’dan ücretli depolama alanı satın aldığınızda bu alanı aynı servisler arasında istediğiniz gibi paylaştırabileceksiniz. Gmail için sunulan en yüksek 25 GB’lık depolama seçeneği de böylece ortadan kalkmış olacak.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.