E-ticaret sitelerinde doğru bedeni bulmanıza yardım eden girişim: Virtusize
E-Ticaret

E-ticaret sitelerinde doğru bedeni bulmanıza yardım eden girişim: Virtusize

E-ticaret sitelerinden moda ürünleri alırken, karşılaşılan en büyük problemlerden bir tanesi de size uygun ölçü ve bedenleri tutturabilmek.

Farklı markalar, farklı ürünler, farklı kalıplar yüzünden aldığınız her yeni ürünün size kesin olarak uyup uymayacağını görmek için, ürünü satın almanız ve kargonun size ulaşmasını beklemeniz gerekiyor.

Virtusize, İsveç merkezli girişim ve girişimin ortaya çıkış fikri de, kurucuların İsveç dışından aldığı giyim ürünlerinin üzerlerine uymadıklarının fark etmesi. Bu soruna karşı çözüm üretme yolunu seçerek, 2011 Sonbahar'da Virtusize'ı ortaya çıkartıyorlar.

Virtusize, dünyanın en büyük moda perakendecisi olan e-ticaret sitelerinden biri olan ASOS ile yaptığı anlaşma sonrasında, kullanım alanını da genişletti. Tam 23 farklı müşterisi için hizmet veren Virtusize, 50 bin kullanıcıya hizmet vermiş ve 30 bin farklı giysi için e-ticaret müşterilerine rehberlik etmiş.

Hemen aşağıda Virtusize'ı tanıtan bir videoyu izleyebilirsiniz.

Yorumlar (9)
 1. Hakan Yalçın Hakan Yalçın

  Zekice :) umarım işe yarıyordur ve kullancılar bu uygulamayı benimser.

  Bloğumda E-ticaret sektörü ile ilgili değerlendirmeler yaparken bir yandan da girişimci arkadaşlarıma tavsiyelerde bulunmuştum ; Şu dönemde benim girişimcilere tavsiyelerim arasında bu tip metodlar ile gelir modellerini oluşturma çabalamaları vardı.

  Aracı olun diye bir yazı yazmıştım sitemde , burada vermek istediğim mesaj ; direkt arz eden olmayın arz edene arz edin ;) şeklinde ezber bozabilen girişimleri düşünmeler ve deneyimlemeleri idi .

 2. Wime77 Wime77

  Türkiye de alım gücünün her geçen gün düşmesi ve alım gücü olanların aldıkları ürünlerin internette satılmaması ve bu konudaki pazarımızın gelişemediğini, kullanıcıların ( kadınların) XL bedeni olduğunu bile bile M veya L sipariş ederek sündürdükleri giysileri geri vermeye çalışmaları yüzünden yaşınılan sorunları ÇÖZEMEZLER.

  Ben söylüyorum

  Bir meydan da açacağınız işporta tezgahı ile hiçbir e-ticaret sitesi YARIŞAMAZ.

  Maksadınız PARA kazanmak ise ve bu hedef ayda kişisel kazancınızın 20 bin TL üzeri olmasını istiyorsanız internet girişiminize harcayacağınız para en az 1 milyon lira.

  Aracıya aracılık edecek proje üreten arkadaşım.

  Teknolojik olarak bir farklılık yaratmadığın sürece projen SIRADAN olur. Kimsede SIRADAN HERKESİN yapabileceği bir işe de seni ortak etmez. Kendi ekibine yaptırır.

  1. Enver Gökmen Enver Gökmen

   insanlar uğraşmaz böyle şeylerle bence hele tr'de hiç uğraşmaz. önce ilgi görebilir ama uzun vadede işi zor. yani google 'ın bu kadar başarılı olmasının nedeni arama gücü, arıyor çıkıyor işte. yok uygulama indir beden ölçünü gir ürün bul. uygulamayı çözmeye çalış, çok zor işler.

 3. Wime77 Wime77

  Avrupa da hayatı kolaylaştıracak projeler üretmek daha kolay ve mümkün.

  Birincisi yeterli bilgi ve deneyimde mühendis sıkıntınız olmaz

  Proje için finansman bulmanız zor olmaz

  Pazar ölçümlemeleri doğrudur aldatmaz

  İnsanlar bilinçlidir ne işe yaradığını ve ona ne sağlayacağını anladığı anda ALIR çünkü alım gücü vardır.

 4. Tek kelimeyle harika. İsveçli girişimler beni oldukça heyecanlandırıyor. Asos dışında İsveç'in en harika fashion sitesi İsveç, Danimarka, Norveç, Finlandiya, Almanya, Avusturya, İngiltere ve Hollanda pazarında da yer alan CDON Group'a ait Nelly.com ile de çalışıyor. Videodaki örnek site de Nelly.com.

  Önemli bir ihtiyaca cevap veriyor ve İskandinavya'daki fashion e-ticaret'inin ne denli büyük bir pazar olduğunu düşünürseniz, mutlaka kullanıcı bulacak bir girişim. Türkiye'de de lokal ihtiyaçlara cevap verecek bu tip global girişimleri de görmeyi umuyorum. Girişimcilere tavsiyem Avrupa ekosisteminde inovatif girişimler için özellikle İsveçlileri iyi takip etmeleri.

  A.

 5. Vay arkadaş herkes mi girişimci veya yatırımcı olur. Yorumların tamamı girişimcilere tavsiye veriyor. Sanarsın ki 10 tane startup'a yatırım yapmış 5 tanesini satmış. Ne bu gaz anlamıyorum ki. Anlaşılan maç yorumcularından sonra şimdi startup yorumcuları türeyecek. Zaten laftan başka birşey üretmeyen bir toplumdan daha iyisini beklemek enayilik olurdu.

  1. adam haklı :)

   bir de bence bunların ölçüleri herkese uymaz, öyle direk karşılığı olmuyor ki

  2. Kesinlikle dogru bakıyorumda herkes kendini cok yukseklerde gormeye baslamıs ayda 100.000 uzeri geliri var sanacak girisimcileri ...

 6. Ozan Dikerler Ozan Dikerler

  Ben tam olarak ne hizmeti sattıklarını anlayamadım. Bedenimi girip bana uygun elbiseleri verecek olan sistemi oturup 2 günde yazar o butonu ben oraya koyarım zaten. bana hangi hizmeti satıyorlar? Eğer mağazama gelip 400 parça tüm giysilerimin XS,S,M,L,XL,XXL kırılımlarının her bir yeri ölçme zahmetini onlar yapacaklarsa o zaman buyursunlar gelsinler.

  Bir diğer konu, Türkiyede bunu uygularsanız satışlarınız düşer. İnsanlar tam olarak üzerlerine oturmasa bile, o giysi ile aralarında duygusal bir bağ kurdukları için iade etme eğilimleri düşük. ya zorla giyer ya da birine hediye eder. web sitem müşteriye "bu elbise sana olmaz arkadaş" değil, her şekilde "bence size çok yakışır, yakışmasa da fiyatı çok uygun. mutlaka satın alın" mesajı vermeli.