Mobil ödeme gözüyle Türkiye’deki oyun pazarı mercek altında [İnfografik]
Oyun

Mobil ödeme gözüyle Türkiye’deki oyun pazarı mercek altında [İnfografik]

İnternetin en heyecan verici pazarlarından biri olan oyun sektörü hem dünyada, hem de Türkiye’de son yıllarda büyük bir atılım içerisinde. Özellikle sosyal oyunların büyük ivme kazandırdığı ve ardından da mobil ile çıkışın sürdüğü oyun dünyası artık dev bir ekonomi haline geldi.

Biz de bu sektördeki önemli gelişmelere Webrazzi’de yer vermenin yanı sıra, bu alandaki gelişmeleri  Webrazzi TV’de Özgür'ün sunduğu Sosyal Garaj ile sizlere aktarmaya çalışıyoruz. Bu sektörün çapını ve ekonomik boyutunu daha yakından görmek isteyenler içinse 3pay|Mikro Ödeme özel bir infografik hazırlamış.

İşte mobil ödeme gözüyle Türkiye’deki oyun pazarını inceleyen infografik öncelikli olarak Webrazzi’de…

İnfografik’teki oyunlardan bahsetmeye başlamadan önce Türkiye’nin internet sektörüne dair bazı dikkat çekici veriler yer alıyor. İşte bunlardan bazıları: Türkiye’de 36 milyon internet kullanıcısı aylık ortalama 30,7 saatlerini internette geçiriyorlar. Ülkemizde 9 milyon akıllı telefon sahibi var ve akıllı telefon pazarı yılda yüzde 247’lik bir oranla büyüyor. Mobil abone başına mobil ödeme cirosu ise 22,50 TL.

Ve gelelim oyunlara… Türkiye’de 22 milyon oyuncu bulunuyor ve bunların yarısının yaptığı ödemeler sayesinde Türkiye’deki oyun pazarı 810 milyon TL seviyesine ulaşmış durumda. Oyuncuların yüzde 51’i konsol, yüzde 21’i ise MMO dediğimiz devasa çevrimiçi oyunlara ilgi gösteriyor.

İlgi bu kadar büyük olunca Peak Games’in dünyanın en büyük 4. sosyal oyun şirketi olması ve Mynet’in de ilk 25’e girmiş olması çok da sürpriz sayılmaz.

İnfografikte ayrıca mobil ödeme gözüyle Facebook oyun pazarına özel bir bölüm ayrılmış. Bu bölümde yer alan verilere göre Türkiye’de Facebook üzerinden mobil ödeme yapan tekil kullanıcı sayısı 1,4 milyon kişi. Bu 1,4 milyon kişi yıllık 5 milyon başarılı ödeme işlemi gerçekleştiriyorlar. Bunun sonucunda da Türkiye Facebook oyunları mobil ödeme pazarı 80 milyon TL’lik bir çapa ulaşmış oluyor.

Bunlar ve daha fazlasını aşağıdaki infografikte bulabilirsiniz. Daha büyük halini görmek için infografiğin üzerine tıklamanız yeterli.

Mobil ödeme gözüyle Türkiye’deki oyun pazarı mercek altında

Yorumlar (7)
 1. Ali Tek Ali Tek

  Guzel, fakat hala mobil odemelerde otunlarda %40 kesinti oluyor acaba bu ne zaman duzelecek?

  1. Hulleci Hulleci

   Operatörler ne zaman açgözlülüğü bırakırsa sanırım o zaman düşer komisyonlar.

 2. Guru Fasulye Guru Fasulye

  Icerik olarak onemli bir infografik olmus. Bu arada peak games 3.lugu kaptirmis gozukuyor.

 3. iyi hoş güzel ama.. hiç bir kaynak eklememişler.. kaynaksız neye yarar..?

 4. 4. EA değil mi

 5. Facebook, Twitter kullanıcı sayıları geçen senin rakamlarından düşük. 3Pay, Webrazzi okumuyor herhalde :) 32+ milyon Facebook, 9.6 milyon Twitter kullanıcısı yok mu en güncel bilgi olarak? Sayın editör?

 6. Mustafa Mustafa

  Güzel bir araştırma olmuş, teşekkürler.