Yandex birinci çeyrekte hem gelirini hem de kârlılığını artırdı

yandex-2013-q1 Rusya merkezli arama motoru şirketi Yandex, 2013 yılı birinci çeyrek mali tablosunu açıkladı. Paylaşılan rakamlara göre Yandex, 2013 yılı Ocak-Mart ayları arasında gelirini ve kârını geçe seneye göre artırmayı başardı.

Bugün paylaşılan Yandex mali tablosuna göre şirket söz konusu dönemde 257.3 milyon dolar gelir elde etti. Bu rakamı geçen seneye aynı döneme ile kıyasladığımızda yüzde 36’lık bir büyümenin gerçekleştiğini paylaşalım.

Yandex’in mali tablolarda en büyük aşama kaydettiği noktalar arasında kârlılık bulunuyor. Kârlığını geçen seneye göre yüzde 79 yükselten Yandex, 2013 yılı birinci çeyrekte 72.2 milyon dolar kâr açıkladı. Böylece şirketin vergiler hariç kâr marjı yüzde 36’ya ulaştı.

Açıklanan mali tabloya göre şirketin en büyük gelir kalemlerinden biri reklam gelirlerinden sağlandı. Buna göre şirket söz konusu dönemde 249.8 milyon dolar reklam geliri elde etti. Geriye kalan yaklaşık 8 milyon dolarlık gelirin ise ödeme sistemleri ve diğer kaynaklardan sağlandığını paylaşalım.

Akınsoft anlaşmasıyla dikkat çekti

Yandex, özellikle Türkiye’de agresif büyüme stratejileriyle çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor. Şirketin geçen hafta Akınsoft ile bir işbirliği anlaşması imzalaması dikkat çeken gelişmeler arasındaydı. Bu anlaşmayla beraber internet cafe yazılımları geliştiren Akınsoft’un kullanıldığı noktalarda Yandex arama motoru kullanılacak.

Paylaşılan bilançoda Türkiye özelinde herhangi bir rakam veya bilgi bulunmuyor. Bu yüzden şu anda Yandex’in Türkiye’deki kullanım rakamlarını paylaşamıyoruz. Ancak paylaşılan rakamlardan görüldüğü üzere gelirde biraz da olsa yavaşlayan Yandex, kâr marjını artırarak büyümeye devam ediyor. Gelecek dönemde küresel çapta Yandex’in hangi stratejiler izleyeceğini merakla bekliyoruz.

Yorumlar (11)

 1. Bakalım Türkiye piyasasına girmeye çalışıyor ne kadar başarılı olacak…

  Cevapla
 2. Türkiye payını da açıklasalar..

  Cevapla
 3. Bu daha başlangıç. Yandex ‘in son çeyrekte duyuracağı servisleri ile daha da hızlı büyüyeceği kesin.

  Cevapla
 4. Adamlar king desene :D.Ara.com.tr’de iyi ama.
  http://www.ara.com.tr

  Cevapla
 5. Eğer yandex Türkiye’den de zarar etmiyorsa hiç bir ülkeden etmiyordur.Günlük 50 k türkiyeden trafiğimiz var arama motoru olarak yandex in gönderdiği ziyaretçi google a oranla %3 falan..

  Cevapla
 6. Enver Gökmen |

  adamlar localde iyi pazarlama yapıyor. geleneksel pazarlama yöntemini internete uyguladılar resmen.

  Cevapla
 7. Ekonomik olarak hala çok geride görünüyorlar rakam bazlı ele alındığında ileriye yönelik adımları çok iyi o yüzden beş yıl içinde Google için Doğu Avrupa, Orta Asya gibi yerlerde çok ciddi rakip olurlar.

  Cevapla
 8. Lütfü Yetkin |

  çok kararsızım acaba yandexe geçsem mi

  Cevapla
 9. şakamısın webrazzi ERP,MRP,CRM uygulamaları geliştiren bir firmayı (Akınsfot) u internet cafe programı geliştiren firma diye resmen alaya alıp daha sonrada burada ipden sapdan anlamaz adamların çalıntı temalarla alıntı kodlarla hatta hazır scriptlerle yapdıkları siteleri girişim diye duyurmuyomusunuz ya bu işden anlamıysunuz gerçekten yada taraflı parasıyla reklam şeklinde çalışıyosunuz.

  Cevapla

Bir Cevap Yazın