Yandex birinci çeyrekte hem gelirini hem de kârlılığını artırdı

Yandex birinci çeyrekte hem gelirini hem de kârlılığını artırdı

Rusya merkezli arama motoru şirketi Yandex, 2013 yılı birinci çeyrek mali tablosunu açıkladı. Paylaşılan rakamlara göre Yandex, 2013 yılı Ocak-Mart ayları arasında gelirini ve kârını geçe seneye göre artırmayı başardı.

Bugün paylaşılan Yandex mali tablosuna göre şirket söz konusu dönemde 257.3 milyon dolar gelir elde etti. Bu rakamı geçen seneye aynı döneme ile kıyasladığımızda yüzde 36'lık bir büyümenin gerçekleştiğini paylaşalım.

Yandex'in mali tablolarda en büyük aşama kaydettiği noktalar arasında kârlılık bulunuyor. Kârlığını geçen seneye göre yüzde 79 yükselten Yandex, 2013 yılı birinci çeyrekte 72.2 milyon dolar kâr açıkladı. Böylece şirketin vergiler hariç kâr marjı yüzde 36'ya ulaştı.

Açıklanan mali tabloya göre şirketin en büyük gelir kalemlerinden biri reklam gelirlerinden sağlandı. Buna göre şirket söz konusu dönemde 249.8 milyon dolar reklam geliri elde etti. Geriye kalan yaklaşık 8 milyon dolarlık gelirin ise ödeme sistemleri ve diğer kaynaklardan sağlandığını paylaşalım.

Akınsoft anlaşmasıyla dikkat çekti

Yandex, özellikle Türkiye'de agresif büyüme stratejileriyle çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor. Şirketin geçen hafta Akınsoft ile bir işbirliği anlaşması imzalaması dikkat çeken gelişmeler arasındaydı. Bu anlaşmayla beraber internet cafe yazılımları geliştiren Akınsoft'un kullanıldığı noktalarda Yandex arama motoru kullanılacak.

Paylaşılan bilançoda Türkiye özelinde herhangi bir rakam veya bilgi bulunmuyor. Bu yüzden şu anda Yandex'in Türkiye'deki kullanım rakamlarını paylaşamıyoruz. Ancak paylaşılan rakamlardan görüldüğü üzere gelirde biraz da olsa yavaşlayan Yandex, kâr marjını artırarak büyümeye devam ediyor. Gelecek dönemde küresel çapta Yandex'in hangi stratejiler izleyeceğini merakla bekliyoruz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.