Mobil trafiğini bir yılda yüzde 400 artıran Neredekal'ın iPhone ve Android uygulamaları yayında
Mobil

Mobil trafiğini bir yılda yüzde 400 artıran Neredekal'ın iPhone ve Android uygulamaları yayında

iLab Ventures iştiraklerinden olan tatil ve konaklama rehberi Neredekal.com hafta içinde Mobil'13 etkinliğimizde detaylı olarak konuştuğumuz yükselen mobil geleceğe ayak uydurmaya başlıyor. Neredekal, hem iPhone hem de Android uygulamalarını kullanıma sundu.

AppStore ve Google Play'den indirebileceğiniz uygulamalar kullanıcılarına bölge, otel ve mekan araması yapma imkanı sunuyor. Size en yakın oteli veya mekanı görüntüleyip oteller ve mekanlar ile ilgili yorumları ve puanlamayı görmenizi, görüşlerinizi paylaşmanızı sağlıyor. Dilediğiniz oteli veya mekanı favori listenize ekleyebiliyor veya hemen online rezervasyon yapabiliyorsunuz.

İçerik kısmının da eksik olmadığı uygulamaların "gezi rehberi" bölümünde yurt içi ve yurt dışındaki tatil bölgeleri hakkında tanıtım yazıları, fotoğraflar, yol tarifler vb. bilgiler yer alıyor. Turizm sektörüne ve tatile dair güncel haberleri listeleyen ayrı bir bölüme de yer veriliyor.

neredekal iphone android mobil uygulama

750 binden fazla üye

Aldığımız güncel bilgiye göre 750.000'in üzerinde üyesi olan Neredekal'ın 2012 yılında direkt tesise gönderilen rezervasyon talebi 125.000'i geçmiş. Bununla birlikte, yayınlana iletişim bilgileri üzerinden de ciddi bir yönlendirme yapılıyormuş ve yakında bu şekilde yönlendirilen çağrı oranları da ölçebilecekmiş.

Mobil trafik 1 yıılda yüzde 400 artış göstermiş

2012 yılında 15 milyondan fazla ziyaret alan Neredeakal.com'un site trafiği 2011-2012 arasında yüzde 93.86 oranında artış göstermiş. Buna karşılık mobil cihazlardan gelen trafik ise 1 yılda yüzde 416.63 oranında artış göstermiş. Bu bilgilere bakınca Neredekal'ın mobil uygulamaları çıkarmak için geç kaldığı bile düşünülebilir ama sitenin bu yıl başında yayına giren özel mobil sürümü bu boşluğu kapatmış görünüyor.

Mobil siteden de biraz istatistik verelim. Toplam trafiğin yüzde 28.43’ü iOS cihazlardan, yüzde 25.56'sı Androidli cihazlardan, yüzde 2.62’si SymbianOS tabanlı cihazlardan, yüzde 1.50'si de Blackberry'lerden gelmiş.

Cihaz sıralaması ise şu şekilde; yüzde 28.05 iPhone, yüzde 5.57 Samsung Galaxy S3, yüzde 2.02 Samsung Galaxy S2.

Aralık 2011'den bu yana AppStore'da yayınladığı bir turizm dergisi de bulunan Neredekal'ın bundan sonra  mobil kanaldan daha fazla ziyaretçi ve gelir çekeceğine şüphe yok. Darısı diğer girişimlerin başına.

Yorumlar (5)
 1. Yilmaz Yilmaz

  neredekal.com hep merak etmişimdir... ofisi filan ne zaman ziyarete gidiyoruz?:)

 2. Ali Horuz Ali Horuz

  Android uygulamasını bir süredir kullanıyorum, Google Play'de 5 yıldız verdiğim nadir uygulamalardan. Ama web sitelerine gelince, bana çok basit ve kullanışlılık açısından yetersiz bir tasarım olarak göründü.

 3. web sitesi çok vasat daha yol alması gerek siteye biraz hareketlilik lazım çok soğuk duruyor

 4. Enver Gökmen Enver Gökmen

  site konsept olarka çok güzel. ama android uygulama performansını beğenmedim.

 5. neredekal pek amaca uygun değil, içerik olsun, data olsun kullanıcıyı memnun edecek nitelikte değil. booking hrs vb uygulamalar daha çekici