Panoversite.com: Üniversiteliler arası ücretsiz ilan panosu

Panoversite.com: Üniversiteliler arası ücretsiz ilan panosu

Craiglist'in internette ilan verme pazarına sıfır ekonomisini kazandırması bugüne kadar sayısız girişimin iş modeli oldu. Panoversite.com da bu modeli örnek alan ve üniversite öğrencilerine odaklanan yeni bir girişim.

Üniversite öğrencilerinin ve üniversite mezunlarının elindeki eşyaları kolayca satabilmesi için kurulan Panoversite, 3 ay gibi kısa bir sürede hayata geçirilmiş ve 2 hafta önce yayına başlamış. Emrah Usta tarafından geliştirilen platforma üye olmak için .edu uzantılı e-posta adresi istenmiyor ama siteye kayıt olurken ve ilanlarınızı listelerken üniversitenizi seçmeniz gerekiyor.

panoversite.com universite ilan sitesi

İhtiyaçtan doğan bir girişim

Panoversite özellikle yurt hayatından eve çıkan üniversite öğrencilerinin ihtiyacına yanıt verebilir. Tabii tüm üniversite öğrencilerinin elden çıkarmak istediği veya ucuza satın almak istediği ürünler de vardır. İşte Panoversite tüm bu potansiyel ticaret hacmini tek noktada toplamak istiyor. Dikey bir odak noktası seçtiği için de başarılı olma şansı artıyor.

Sitede verebileceğiniz ilanların ise bir sınırı yok gibi. Kategoriler ev arkadaşı ve emlak ilanlarından, vasıta ve evcil hayvan ilanlarına kadar uzanıyor. Harita üzerinde ilanların yoğun olarak listelendiği yerleri ve ürünleri görebiliyorsunuz.

panoversite ucretsiz universite ilan sitesi

166  üniversite listeleniyor

Emrah Usta, Panoversite'nin altyapısını bizzat geliştirken tasarım konusunda destek almış. Şu anda siteye her gün bir kaç ilan giriliyormuş. Üye sayısı ise yavaş yavaş artıyormuş. Türkiye'de yüksek öğretimdeki öğrenci sayısını bilmiyorum ama 166 üniversitenin listede yer alması gereken mesajı veriyor.

Yukarıda da bahsettiğim gibi şu anda sitede ilan vermek ücretsiz ve aldığımız bilgiye göre hep ücretsiz olacak. Kazanç kapısını aralamak için de ilerleyen dönemde 'vitrin önceliği' vb. iş modelleri kurgulanacak. Girişimcimiz beklenen ilginin görülmesi durumunda yüksek öğretim altı eğitim kurumlarına (lise vb.) da inmeyi düşünüyor.

Henüz paylaşılan ürünlerde yeterli bilgi girişleri vb. yok ama zamanla büyüyecek alıcı-satıcı pazarının siteye de belli bir yön vereceğini tahmin ediyorum. Pazar lideri platformlara ilan verilse bile Panoversite.com'un şans tanımaya değer bir ilan sitesi olduğunu söyleyebilirim.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.