SorulariAlayim.com: Soru-Cevap sitelerine yeni bir oyuncu daha katıldı
Girişim

SorulariAlayim.com: Soru-Cevap sitelerine yeni bir oyuncu daha katıldı

sorularialayim.com soru cevap sitesiSoru cevap sitelerine yeni bir yerli oyuncu daha eklendi. 2012 yılı sonunda açılan Sorularialayim.com gelişen yapısıyla doğrulanmış konu başlıkları almaya başladı.

Kullanıcıların uzmanlık alanlarına göre veya merak ettikleri bir konuda sorular sorduğu Soruları Alayım, diğer üyelerin cevapları ve puanlamalarıyla hareketlenen dinamik bir içeriğe sahip. Bu dinamizm aktif kullanıcıların değeri yükselten "karma" adlı puanlama sistemiyle daha da güçlü hale geliyor.

sorulari alayim

Doğrulanmış konular

An itibariyle 2052 aktif yazarın toplam 2898 konuda 61 binden fazla soru sorup yorum yaptığı sitenin son yeniliği "doğrulanmış konu" özelliği oldu.

Doğrulanmış konu özelliği tanınan isimlerin profillerinin doğrulanmasıyla ortaya çıkıyor ki dün ilk kez Ufuk Uras kendini tanıtarak "Soruları Alayım" demiş ve bir kaç kullanıcının sorusunu cevaplamış. Bundan sonra ne kadar doğrulanmış konu açılacağını tahmin etmek de zor.

İçerik kontrolünün dayanılmazlığı

Bu tür soru cevap sitelerinde içerik kontrolünün gerekli olduğunu düşünüyorum ama çok popüler örneklerin bu konuda pek tutucu olmadığını ve bu sayede milyonlara hitap edebildiğini de söyleyebiliriz. Özellikle içerik denetimi yapılmadığında paylaşımların popüleritesine göre değerlendirilmesi gerekiyor ki Soruları Alayım da bunu yapıyor.

Diğer yandan kullanıcıların profillerinde kendilerini tanıtmak konusunda çekingen kaldıkları da göze çarpıyor.

Bir kamu görevlisinin geliştirdiği Soruları Alayım'da kendinizi tanıtarak soruları almaya başlayabilir, aklınızdaki soruları sorabilir veya  Webrazzi için olduğu gibi cevaplamanız size yönelik sorular olup olmadığına göz atabilirsiniz.

Yorumlarınızı ise elbette aşağıya alalım. :)

Yorumlar (23)
 1. Alışveriş Siteleri Alışveriş Siteleri

  Diğerlerinden farkı ne?

  1. Yemek Tarifleri Yemek Tarifleri

   diğerleri derken hangi diğerleri?

   1. kendi kendine kelime kasma mr nofollow :)

 2. Ben cok zevk aliyorum burda yazilanlari okumaktan, tebrikler, basarilar

 3. Reddit'in IAmA board'unun birebir kopyası olmuş ama bari keşke "karma" kelimesi birebir kopyalanmasaydı :(

  1. ilk kim bunu yazacak diye merak ediyordum :) tebrikler, büyük ödülü kazandınız :)

  2. Soruları Alayım Soruları Alayım

   reddit iama den farkını soranlara biz şu cevabı veriyoruz.

   yahoo ile google'ın farkı ne ise, reddit iama ile soruları alayımın farkı odur.

   yahoo bir portaldir, arama portal içerisinde bir fonksiyondur.

   google ise bir arama motorudur, yahoo dan daha iyi, daha gelişmiş bir arama motoru.

   (mail vs. hizmetlerini dışarda tutup, öz itibari ile yahoo.com ve google.com düşünülür ise)

   1. Verdiğiniz cevap Reddit IAmA'den ziyade, Reddit ile Sorularıalayım'ı kıyaslamak üzerine olmuş. Zira bildiğiniz gibi IAmA Reddit içerisinde bir portal değil, fonksiyondur sizin örneğinize göre.

    Global anlamda başarılı işlerin yerelleştirilmesi önlenemez bir şey, bunun pekala farkındayım. Kaldı ki Peak Games'in yarattığı "başarılı" oyunlardan artık bunu hepimiz öğrendik sanıyorum. Ancak yine de keşke yerelleştirme adına çok fazla benzerlik göstermese tüm bu girişimler ve daha özgün olmaktan korkulmasa, internetlerimiz daha güzel olsa diye içimden de geçirmiyor değilim.

  3. Ruslar google'in aynisini yapmislar onu gordun mu? Yandex koymuslar adini da..

   1. Boşadam Boşadam

    sesli güldüm :)

   2. Yerelleştirme ile rekabet kavramları hakkında pek bilgin olmadığını varsayıyorum cümlenden. Laf sokmaya çalışmayıp biraz daha internette etkin zaman geçirebilirsen belki tartışacak seviyeye gelebilirsin ve mutlu mesut şekilde fikir alışverişi yapabiliriz. Üşenmeyip yorumumu yanıtladığın için ayrıca teşekkür ediyorum.

   3. @Sage dunyadan bir haber oldugumu varsaydigin, bu uzun cevabinla beni yerden yere vurdugun icin ben tesekkur ederim.

    Sadece turkce icerige ihtiyac duyulan bir sitenin klonlanmasinda hicbir sorun yoktur, aksine bu yarar saglar. Eger bu sacma yorumunu "kimdir.com" tarzi bir siteye yapsaydin seni desteklerdim.

  4. yahoo altavistanın kopyası, google yahoonun, baidu googleın, yandex baidunun. kahve dünyası starbucksın. webrazzi techcrunchın. bu sorduğunuz soru anlamsız olmuş, ben anlam veremedim şahsen. aynı olsa ne olur, farklı olsa ne olur. karma yerine başka dese ne farkeder. ha siteyi çok incelemedim ama, bu sizin çok bilmiş edasıyla reddit bilmemne nin kopyası olmuş yorumunuza kıl oldum.

   1. Anlamsız olarak görmenizin sebebi başarılı işleri birebir kopyalamanın normal hatta başarılı olarak karşılamanız olabilir mi? Kahve Dünyası'na gittiğinizde Mac'inizi açıp kahve içiyor musunuz? Bambaşka şeylerden bahsediyorsunuz, bunu kıl olmanıza bağlıyorum. Yukarıdaki cevabımda asıl derdimi aktarmıştım, dönüp okuyabilirsiniz. Buna ek olarak çok bilmiş edasıyla yorum yazmadığımı, aksine gayet samimi bir şekilde üzüldüğümü dile getirdiğimi düşünüyorum.

    Eminim benden daha bilgilisinizdir, böyle bir iddiam da olmadı halbuki. Ancak yaratıcılıktan uzak kopyala yapıştır usulü başarıları desteklediğiniz sürece ülkemizde ancak bu tip girişimleri alkışlayacaksınız. Dünyada yaratıcılığın dibine vuran websitelerinin her gün yapılmadığının ben de farkındayım. Tabii ki esinlenme olacak, yaratabilmek için önalgı şart ama bunun yazılı bir kriteri olmadığı için bu esinlenme kopyala yapıştıra kayıyor ve ben bunların pohpohlanmasını doğru bulmuyorum.

 4. Boşadam Boşadam

  bu sitenin benzerini inci de yapıyorduk, bunu yapan kesin incici :)

 5. Ali Kemal Ali Kemal

  cuhela.com'da aynı şekilde çalışıyor. Puanlama ile çalışan bu tür sitelerin ilki stackoverflow.com'dur.

 6. Yusuf Turan Yusuf Turan

  Yorumlara bak be :) Çoğu siteyi yerden yere vurma derdinde. Gören de kendileri php ile atom parçaladı sanacak. Ben siteyi çok sade ve temiz buldum açıkçası. Özellikle ".. soruları alayım" kısmını ilk defa gördüm. Başkası yapmış olabilir daha önce ama ben ilk defa arkadaşların sitesinde gördüm. Çok faydalı birşey bence. Düşünsenize ben ortopedist olarak üye oluyorum ve artoskopi uzmanıyım soruları alayım diyorum. Bence faydalı kim ne derse desin.

  [Klon] projeleri bu kadar yerden yere vurmaktaki kastı cidden anlamıyorum. Adam güzel birşey yapmış işte hazır script kurup da bırakmamış daha ne olsun?

  Sırf bunun için kimseye tanıtım yazısı için teklifte bulunmaktan çekiniyorum. Tuhaf tuhaf yorumlarını herkes kendine saklasın projeme laf atmasın diye :)

  Çok şükür fikir biraz klon olsa da üzerinde çalışırken çok mutlu olduğum bir projem var. Anlık 1000 küsür tekilin altına inmiyor (geceleri de.. ). Aylık hatırı sayılır bir geliri var. Ve insanlara birşeyler veriyor.

  Bu projenin de hedefi aynı. Daha ne o zaman klon olmanın nesi yanlış?

  1. yorumlarda sürekli bahsettiğin bu iyi kazandıran siteni söylesen de bizde acımasızca eleştirsek artık. belki düşünemediğin bir şey söyleyen olur, bu kadar korkmana gerek yok.

 7. Fikir fena değil ama tasarım daha iyi olabilirdi. Stackoverflow örnek alınırsa daha başarılı olunabilir. Çünkü Türkiye'de henüz stackoverflow tarzı bir yapı geliştirilmiş/oturtulmuş değil. Q&A siteleri içerik konusunda çok sıkıntı çekmeyeceği için "reklam bazlı" gelir modeli ile hayatlarını devam ettirebilirler.

   1. Sayın "hh",

    Senin gözünde kodhatası ve uzmansorusu, stackoverflow seviyesinde görünebilir. O senin değerli sığ görüşündür, saygı duyarım. Buradan stackoverflow'un devasa büyüklüğünden haberinin olmadığı hemen anlaşılabiliyor. Ama yinede benden çok biliyosundur. Tartışmanın alemi yok :)

 8. Mahmut Abi Mahmut Abi

  valla ne redditi ne de bı baskalarını bılıom quora falan gıbı seylere ıkı uc kere bakmıslıım var ama bu sıteye gırınce ısıltıyı gordum.

  ben kı genelde burdakı mevzularda kotuluk arayıp elestırmeyı severım bu arkadasların sıtenın soruları alayım olayını begendım laf cok ıyı bulunmus ve cok guzel kurgulanmıs ve cok hos bır dıle pelesenk lafla paketlenmıs.. bır tane dogru yoktur taklıt falan olması bırseylerın de onemlı degıldır onemlı olan basarılı bır sey yapmaktır. webrazzıde pozıtıf yorum yaptım soruları alayım :)

 9. ön panel bağlantıları nelerdir?