Showrooming: Mağazacılık Öldü Yaşasın Mobil

Showrooming: Mağazacılık Öldü Yaşasın Mobil

Mobil’13 etkinliğinde ilk aradan sonraki ilk sunum için Pozitron kurucularından ve CEO’su Fatih İşbecer sahneye çıktı. “Showrooming: Mağazacılık Öldü Yaşasın Mobil” adlı sunumuyla Fatih İşbecer mobil’in mağazacılığa etkisini ele aldığı sunumuna bazı önemli veriler paylaşarak başladı.

İşbecer’in paylaştığı rakamlara göre ABD’de 10 tüketiciden 8’i internet üzerinden alışveriş yapılıyor. İnternet üzerinden yapılan satışların yüzde 15 büyüme ile toplam satışların yüzde 6’sını oluşturuyor. Online alışverişin hızla mobile taşınıyor, önümüzdeki birkaç yıl içerisinde mobilin bu alanda interneti geçeceğini tahmin ettiklerini söyledi.

Önden fiyat karşılaştırma alışkanlığının artmış olması, satın alma kararı verme sürecinin uzamasına değinen İşbecer, her 5 alışverişten birinde mobilin etkisi olduğuna değindi.

Showrooming en çok elektronik ürünlerde gerçekleşiyor. Aksesuar ve kitap ise elektronik ürünlerin hemen ardından geliyor. Bu ürünlerde satın alma esnasında fiziksel olarak o deneyimi yaşamanın etkisinin çok yüksek olmaması açısından bakıldığında bu veriler çok sürpriz değil ama mücevher konusunda da showrooming’in öne çıkmaya başlamış olması bu alanda ilginç bir geleceğin bizi beklediğinin bir göstergesi.

Peki tüketiciler neden alışveriş için mağazaya gitmek yerine online’ı tercih ediyor? Yapılan araştırmaya göre bunun nedenleri ve oranları şöyle: Online fiyatlar daha düşük olması yüzde 74, online almayı planlayıp mağazada görmek istemek yüzde 40, ürünün mağazada mevcut olmaması yüzde 22, ürünlerin eve gönderilmesi rahatlığı yüzde 15, mağazada satın alma zorluluğu yüzde 14 ve diğer yüzde 4.

Dünyanın pek çok bölgesinde olduğu gibi Türkiye’de de AVM konusunda büyük bir artış olduğunun altını çizen İşbecer, yakın gelecekte ise artık AVM’de mağaza gezmek yerine ürün bilgilerini içeren panolar arasında gezmek daha pratik ve uygulanabilir bir alternatif haline gelmeye başlayacak.

Pek çok farklı açıdan değerlendirildiğinde fiziksel mağazaların e-ticarete karşı ciddi dezavantajları bulunuyor. Depolama ve mağazacılık açısından bu dezavantajı ortadan kaldırmak pek mümkün görünmüyor. Fiyat avantajı e-ticarette olduğu için fiziksel mağazaların daha ucuza satış üzerine kurulu bir rekabet şansı bulunuyor. Fakat mobil ile mağaza deneyimi geliştirmek, mağaza genelinde müşterilere ücretsiz WiFi gibi ek faydalar sağlamak mümkün görünüyor.

Bu konuda aslında farklı uygulamalar var. Dünya genelinde fiziksel mağazalar online ticaret ile rekabet edebilmek için oldukça yenilikçi yaklaşımlar benimsemeye çalışıyorlar. Fatih İşbecer  Macy’s için yaptıkları uygulama ile mağazaya 300 metreye yaklaşanlara geçmiş alışverişlerine göre özel kampanyalar duyuruluyor. Bu uygulamayı 4 saat içerisinde 120 bin kişinin kullanması da tüketicileri mağazaya çekebilmek konusunda başarılı olduğunu gösteriyor.

Diğer bir örnek ise Target’tan. Target kışlık malzemeleri test etmek için dev bir dondurucu yapmış ve onları ancak bu özel fiziksel tecrübeyi yaşayarak test edebiliyorsunuz. Target bu şekilde online ticaretin kolay kolay baş edemeyeceği çok özel bir kullanıcı tecrübesi sunmuş oluyor.

Fatih İşbecer son olarak yenilikçi ve özellikle de giyilebilir teknolojilerin showrooming konusunda çok ilginç açılımlara gebe olduğunu belirtti. Örneğin şu sıralarda oldukça göz önünde bulunan Google Glass’ın ilgi çekici kullanıcı deneyimleri oluşturmak için ideal göründüğünü söyledi.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.