13 milyon mobil internet kullanıcının yarısı sahibinden.com'da

13 milyon mobil internet kullanıcının yarısı sahibinden.com'da

levent-dicle-sahibindencomWebrazzi Mobil’13 Konferansı'nın önemli konuşmacılarından biri de sahibinden.com'da Reklam Grup Başkanı olarak çalışan Levent Dicle'ydi.

Türkiye'nin en çok ziyaret edilen internet sitelerinden biri olan sahibinden.com'un mobilde geldiği noktadan bahseden Dicle, tüm mobil sektör için oldukça değerli rakamlar da paylaştı. Sözü daha fazla uzatmadan sizleri Levent Dicle'nin sunumunda detaylarla baş başa bırakıyoruz.

Sahibinden.com'da mobilden ayda 12 milyon arama ve 130 milyon gösterim yapılıyor. Ortalama ziyarat süresi ise 8.2 dakika. Dicle'nin paylaştığına göre sahibinden.com'un mobil platformlarına ayrı ayrı bakacak olursak akıllı telefonların kullanımında yüzde 70 ile erkekler, tabletlerde ise yüzde 60 kadınlar önde.

Dicle'nin sunumu içinde paylaştığı verilerden birine göre ise tüm mobil mecralarda en çok aranan kelimeler: Apple, BMW ve Samsung şeklinde.

Sahibinden.com'un mobil trafiğinin platformlara göre dağılımında lider iOS

Levent Dicle'nin paylaştığı rakamlara göre Türkiye'de 13 milyon mobil internet kullanıcısı bulunuyorken bu sayının yarısı sahibinden.com'un mobil platformlarında kullanıcı konumunda. Platformlara göre dağılımın detaylarını da veren Dicle, aşağıdaki tekil rakamları paylaştı:

  • 1.9 milyon iOS (iPhone, iPad, iPod)
  • 1.5 milyon Android
  • 3.2 milyon mobil web (m.sahibinden.com)

Android uygulamasının iOS'a göre çok daha geç çıkmasına rağmen iPhone'u geçtiğini vurgulayan Dicle, mobil web'in liderliğine de özellikle vurgu yaptı.

Mobilin Prime Time'ı akşam 10.00 ile gece 02.00 arasında

TV'de prime time kavramı raklamverenler için son derece kritik. Dicle'nin paylaştığı rakamlara göre ise mobilde durum şu şekilde:

  • 22.00 - 02.00-> 9.2 milyon gösterim (impression)
  • 02.00 - 07.00 -> 3.1 milyon  gösterim (impression)
  • 07.00 - 12.00 -> 5.1 milyon gösterim (impression)

Ayrıca Levent Dicle'nin yukarıda sunduğu rakamlara ek olarak özellikle gece 00.00 ile 02.00 arasının en yüksek gösterim sayılarına sahip olduğunu eklediğini de paylaşalım. Hatta bu durumla ilgili Dicle esprili bir şekilde "Mobil yatağa giriyor" benzetmesi yaptı. :)

Dicle'nin paylaştığı önemli cümlelerden biri de radyo, TV ve PC'lere göre mobilin insanların hayatlarına ne derece hızlı girmesiyle ilgiliydi. Dicle: "Radyonun hayatımıza girmesi 50 yıl aldı, TV'lerin tüm hanelere girmesi 35, PC'nin ise 20 yıl. Ama mobil üretildiği yıldan itibaren 10 yılda tüm insanların ulaşabildiği bir yer oldu."

Levent Dicle "Mobilin biraz daha zamanı var ama çok uzun değil." diyerek oldukça önemli rakamlar paylaştığı sunumunu noktaladı.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.