Günde ortalama 14 kez Facebook uygulamasını açıyoruz
Mobil

Günde ortalama 14 kez Facebook uygulamasını açıyoruz

Facebook'un bir paylaşım ağından daha çok alışkanlık yaratan bir platform haline dönüştüğü bir dönemden geçiyoruz. Kullanıcılar, yemekte, işte, yatakta ve ulaşım araçları gibi hemen hemen her ortamda hem mobil hem de masaüstü cihazlarıyla Facebook'a bağlanmak istiyor.

Durum böyle olunca sosyal ağ kullanıcıları günde onlarca kez Facebook uygulamasını açıyor ve kullanıyor. IDC şirketinin 7 bin civarında kişi üzerinden gerçekleştirdiği araştırmaya göre akıllı telefon sahibi Facebook kullanıcıları günde 13.8 kez Facebook uygulamasını kullanıyor.

Facebook kullanıcıları hemen hemen iki saatte bir Facebook uygulamalarını açıyor. Paylaşılan verilere göre Facebook uygulamasını açan kullanıcıları 22 saniye ile 2 dakika arasında zaman geçiriyor. Yani Facebook uygulamasının kullanıcı başına ortalama yarım saat civarında kullanıldığını söylemek mümkün.

Facebook uygulamasının en çok kullanıldığı alanlara baktığımızdaysa yüzde 48 ile spor salonları, yüzde 47 ile restoranlar ve yüzde 46 ile alışveriş merkezleri geliyor. Hatırı sayılır bir kullanıcı kitlesinin sinemada bile Facebook hesaplarını kontrol ettiğini belirtelim.

Türkiye'deki mobil Facebook kullanıcılarının sayısını ve artış hızını düşününce benzer kullanım alışkanlıklarının Türkiye'de de görülebileceğini söylemek mümkün. En azında etrafımızdaki akıllı telefon kullanıcılarına baktığımızda bile Facebook uygulamasının ne kadar sık kullanıldığını görebiliyoruz.

Yorumlar (4)
 1. Facebook Messenger uygulamasinda nefret ettigim bir ozellik var, uygulama acikken mesaj geldiginde telefonun titremesi... Bazen sinirden telefonu duvara firlatmak istiyorum.

  1. Eylül Eylül

   elinden alan mı var

 2. Prekast Prekast

  Resmen bağımlılık yapmış millete hastalık gibi birşey 14 kez az bile uyumayıp facebookdan cıkmayanlar var günümüzde :)

 3. Cümle Cümle

  ben telefonuma uygulama kurmadım.. facebook uygulaması internet sayfası kadar kullanışlı değil. telefonumda chrome yüklü ve uygulamayla aynı hızda.. boşuna ram ve yer kaplamıyor uygulama.. seçeneklere bi de bunu ekleseydiniz :)