22 yaşında 1 milyar doları geri çevirmek
Sosyal Ağlar

22 yaşında 1 milyar doları geri çevirmek

Hepimizin hayatında önemli noktaları vardır, bazılarının ki karşısına daha erken çıkar bazıları ise uzun süre beklemek zorunda kalırlar. 1984 yılında New York’ta doğan Mark Zuckerberg için hayatının en önemli kararını verme zamanı çoğumuzdan biraz daha erken, henüz 22 yaşındayken karşısına çıktı. Henüz sadece 2 yıl önce kurduğu internet sitesi için o dönemin en büyük internet şirketlerinden biri olan Yahoo akıl almaz bir teklif yapmıştı. Yahoo, Facebook’u 1 milyar dolar karşılığında satın almak istiyordu.

O dönemlerde Facebook’un 8 – 9 milyon civarında önemli sayılabilecek bir kullanıcısı vardı ve 30 milyon dolar civarında gelir üretiyordu. Teklif geldiği dönemde Facebook’un yönetim kurulu sadece üç kişilik ufak bir ekipten ibaretti. 1 milyar dolarlık teklifi değerlendirmek üzere Genç Zuckerberg, ve Facebook’un yatırımcılarından Jim Breyer ile Peter Thiel bir araya geldiler.

Thiel, SXSW’da işte o günü anlattı…

Thiel’in Inc.com’da yer alan sözleri söyle başlıyor: “Breyer ve ben parayı almaya daha yakındık, fakat Zuckerberg toplantıya ‘bu bir çeşit formalite, hızlı bir kurul toplantısı, 10 dakikadan uzun sürmemeli. Tabi ki bu noktada satmayacağız’ diyerek başladı”.

22 yaşındaki Zuckerberg’in bu çıkışı görünüşe göre Facebook’un iki tecrübeli yatırımcısını biraz şaşırtmış. Thiel Zuckerberg’i ikna etmeye çalıştıklarını söylüyor; “Şirketinin yüzde 25’i senin. Bu parayla yapabileceğin çok şey var”.

"Yahoo 1 milyar dolar teklif ederse..."

Fakat genç Mark bu yaklaşımdan pek de etkilenmemiş: “Bu parayla ne yaparım bilmiyorum. Muhtemelen yeni bir sosyal ağ sitesi açarım. Ama hali hazırda var olanı seviyorum”. Toplantı ise Zuckerberg’in şu sözleri ile sona ermiş: “Yahoo’nun gelecekle ilgili net bir fikri yok. Henüz var olmayan bu şeyi net olarak değerleyemiyorlar, bu yüzden de gerçek değerinin altında bir değer biçiyorlar”.

Thiel, kurucunun kararına uyduktan sonra çok eleştiri de almış. “22 yaşında birini CEO koltuğuna oturtursan olacağı bu” diye başlayan, “Nasıl olur da bir CEO şirketini satacağı zamanı bilemez” diye devam eden eleştirilere rağmen bugün gelinen noktada Zuckerberg de, onun kararına uyan Thiel ve Breyer de haklı çıkmış durumdalar.

Thiel o dönemki kararı mantıklı bir şekilde açıklamakta zorlandığını söylüyor. Bulabildiği tek mantıklı açıklama ise Yahoo’nun 1 milyar dolarlık teklifi üzerine kurulu. “Yahoo eBay ve Google’a da ayrı ayrı 1 milyar dolarlık teklifler yapmıştı. İki teklif de geri çevrildi ve her iki karar da doğru çıktı. Bu sayede en azından ‘Biz doğru olanı yaptık çünkü Yahoo ne zaman 1 milyar dolarlık bir teklif yapsa doğru olan geri çevirmektir’ gibi bir savunma yapabiliyorum” diyor :)

Yorumlar (30)
 1. Emre Kızılarslan Emre Kızılarslan

  Hayatının dönüm noktasıymış vay be!.. Gerçekten acaba ben olsam ne yapardım diye düşündüm bir an. İşin içinden çıkamadım o, an ki piskolojime bağlı sanırım. :/ Siz olsanız ne yapardınız?

 2. Azra Biliktuğ Azra Biliktuğ

  Yani kolay bir şey değil 22 yaşında 1 milyar doları geri çevirmek. Fakat o durumda çok da zor olmasa gerek. O an ki durumların analizi mutlaka yapılmıştır ve ortaya böyle bir sonuç çıkmıştır. Sonuçta boş bir site değil.

  Milyon üyesi ve 30 milyon dolarlık bir geliri olan siteden bahsediyoruz.

  Şu an böyle bir teklif alsam çok büyük bir ihtimalle kabul ederim diyorum ama aylık 30 milyon dolar geliri olan bir sitem yok. Bu durumda karar vermek kolay oluyor.

 3. Derya Akıncı Derya Akıncı

  facebook sitesi gerçekten bir başarı hikayesi.

  teşekkürler.

 4. Mahmutabi Mahmutabi

  paraya değil hedefe aklındakine odaklanmanın guzel sonucu.

  emınım tabı kı bu dedıımı yapmıs ve sonucta dangalıklarından oturu kafasını duvarlara vuran bı ton gırısımcı de vardır kı bugun ısımlerını duymamısızdır yok olup gıttıklerı ıcın.

  gundeme gelmıs uc bes adamın hıkayelerıne bakarak etkılenmemek lazım. anlamsız hıkayeler bence bunlar.

 5. Zuckerbergin wall street arkadaşları olmasaydı şimdi yemeksepeti comda Yazılım Uzmanı

  olarak çalışyor olurdu:)

  1. M.cemre Çetin M.cemre Çetin

   Hahahah! Boruları da kendilerine bağlamışlardı :)

 6. Osman D Osman D

  unutmayin arkadaslar, yahoo 1 milyar dolar teklif ederse, HAYIR diyelim :)

 7. Wime77 Wime77

  Bu kararı Türkiye de hiçbir şirket sahibi ve yönetici ALMAZDI ne yazıkki.

  Yalnız bu kararı Zuccerberk^in de tek başına almadığını düşünüyorum.

  Benimkisi tahmin ama Yahoo' ya bu verilemezdi. Zaten Yahoo 'nun kendisi Microsofta yem oluyordu Facebook'un bu duruma düşmesini istememiş olabilirler.

  Facebook ' artık Zuccerberk 'in görünüştek sahibi. Artık ona Amerikan Derin Devleti bakıyor.

  1. Kemal Abalı Kemal Abalı

   Facebook Zuckerberg'in görünüşteki sahibiyse, evvelinde Yahoo Zuckerberg'i almak için Facebook'a mı teklif sunmuş? Olaylar karışmaya başlıyor.

   1. Osman D Osman D

    tabi birbirini taniyorlarsa.. 1 milyar teklif alip reddetmek baya reklam yapar...

  2. Kumtepe Kumtepe

   benzer bir yorumu ben yaptım yaklaşık 2 saat önce ama yayınlanmadı. aynı yorumu bir daha gönderdim, bakalım yayınlanır mı

 8. Hafız Hafız

  2 milyar yapın anlaşalım derdim..yerse...ki yerdi heralde...

 9. Sitenin gelecekte ki değerini görüp buna inanmaktır körü körüne büyük bir risk var ortada fakat başaran inananlarındır!! :D

 10. Mehmet Mehmet

  Kevin Systrom $1 milyarı duyunca yelkenleri indirdi Instagram'ı hemen sattı. Yine de M.Z nin bu türlü idealist davranışlarında ben kişiliğinin önemli payı olduğunu düşünüyorum. $1 milyar duyduğunuzda satarmısınız konusuna da kendi bloğumda değinmiştim..

  http://2kere2beseder.com/2012/08/30/mark-zuckerbergun-kisilik-ozellikleri/

  1. Ozan Dikerler Ozan Dikerler

   Bir noktayı atlıyorsun. Facebook 30 milyon gelir getiren bir site iken instagramın geliri yok. Instagram Mark'ın olsaydı eminim o da satardı.

 11. Lokman Yakut Lokman Yakut

  Benim yapıcağımı yapmış. Bende olsam zaten bana fazlasıyla para kazandıran bi siteyi satmazdım..

 12. Sheryy Style Sheryy Style

  Facebook'u yahoo satın alsaydı şuan bu kadar başarılı olamazdı

 13. The Gaste The Gaste

  Ben açıkçası bu kararı 22 yaşındaki bir adamın hele ki sosyal çevre yapmak için internet sitesi kuran bir adamın tek başına verdiğini düşünmüyorum. Bir başarı hikayesi lazımdı Zuckerberg de bu duruma cuk oturdu.

 14. Mehmet S Mehmet S

  Ne faydası var bu hikayenin ? 1 milyar dolar vermişler vermemiş. O zaman ki ekonomik konjektür neymiş biliyor muyuz ? Hayır. MZ bu işlere bir yol veren olmadan 22 yaşında milyar dolarlık şirkete gerçekten sahip olabilir miydi ? Hiç bilemiyoruz. Hepsini geçtim oradaki ekonominin işleyişi internet gelirleri ve gsmh bizim ekonomimiz ile benzeşiyor mu ? Hayır. Eee nedir buradaki olay da haber oldu. PHP scripti içine python kodu yazmaktan farklı değil bu haber de verilmek istenen o pek masalsı mesaj da. Bu heroculuk gerçekten baydı. Jobs öldü şimdi başımıza MZ çıkacak. Bence işi gücü olan insanlar bıraksın bu işleri işiyle gücüyle uğraşsın.

 15. Vedat Vedat

  Adam zaten 30 milyon dolar kazanıyormuş, 22 yaşında adama 5 milyon dolar kalsa yeter...Ben satıp ömür boyu tatil yapardım. Bunun dışında Facebook 22 yaşında bir çocuğun işi değil...

 16. Mceran Mceran

  Verilen kararlara şaşırmadım açıkcası.

  1. si Mark, 2 senede çıkaracağı paraya neden siteyi satsın. Devamlı üyesi ve geliride artmaktayken. %25'i onun olacağı için 250milyon az bir rakam. Zaten ayda 10 milyon civarı kazanıyor.

  2. si Satış kararını tabiki yatırımcıları kabul eder, amaçları parayla para kazanmak, buna şaşırmamak lazım.

  3. si Mark bir girişimci ve sonuna kadar gitmek isteyecektir ve daha fazlasını isteyecektir tabiki.

 17. Murat Yaman Murat Yaman

  Sanırım ben soru bitmeden ikinciyi tasarlamaya koyulurdum :)

 18. Biraz önce webrazzi veritabanında gezinirken bir profil gördüm. 17 yaşında bilmemne teknoloji ceo su diye tanımlamış kendini. üniversiteye hazırlanıyormuş. yaptığı işlere baktım. göremedim. AMA CEO !!!

  Kapak olsun bu hikaye onlara. Daha ortada iş yok şirket yok AMA CEO.

  Neyin kafasını yaşıyorsunuz çakma Zucklar?

  1. Erdem Erdem

   Türkiye'deki insanlar CEO olmaya pek meraklı, her site veya ofis açan ben SİYO yum diye ortalarda geziniyor, gerçekten yazık...

 19. Adam ileriyi gördüğü için satmamış doğru yapmış bende olsam satmazdım ayda 30 milyon dolar o parayı 2, 3 senede alır. Dermişim :)

 20. Boren Boren

  yıllık 30 milyon dolar kazanıyorlar, 8-9 milyon kullanıcıları var... 1 milyar dolar göz önüne alındığında pek iç açıcı değil. Şahsen ben olsam, parayı alır aynı siteyi bir daha hayata geçirirdim. birkaç yılda kazanacağımı hayal ettiğim parayı toplantı sonunda hesabıma aktarırlardı. İnanın bana yatırımcılar halt etmiş. Söylediklerimin tam tersi de olabilir tabi örnek videoda olduğu gibi... http://www.zapkolik.com/video/petrol-krallari-8-kisim-zeki-alasyametin-akpinar1978-304144

 21. Atakan Eker Atakan Eker

  Gerçekten nasıl yaptığı ve bu kararı bu denli hızlı ve etkili bir şekilde yatırımcılarına nasıl aldırttığı aslında sır değil ve gayet mantıklı bir açıkmalası var. "The Social Network" adlı filmde bunun ipuçları yer alıyor hatta "Mark Zuckerberg"in hayatıyla ilgili olarak yapılan inceleme, röportaj veya makalelerde daha Harvard üniversitesindeyken aldığı eğitimin ve okulun önemini bilmesine rağmen çok daha vizyoner ve ileride olduğu için okul yönetiminin disiplin cezasına boyun eğmek yerine teşekkür beklemiş ve harvard'ı terk etmişti. Orada yaptığı işin çok ilerisinde bir iş yapabileceğinin farkındaydı, arkadaşları ve çevresi de bunu biliyor ve hatta ondan yararlanmaya çalışıyorlardı. Sonuç olarak daha 20 yaşlarında olan bu çocuk facebook'u tam olarak nasıl, ne için ve ne şekilde tasarlayıp sunacağını biliyor, yıllar yıllar sonrası için planlar yapıyordu. Ekonomi veya yatırımdan anlamaması onun gelecekten veya teknolojiden yararlanmamasını ve gördüğü boşlukları doldurmaktan geri koyamazdı. hala da aynı şeyleri yapıyor, her geçen gün geliştiriyor, düzenliyor, farklılaştırıyor ve yeni üretimler de bulunuyor. Sayfa düzeninde reklam modeline bir çok konuda hala o karar veriyor. Hata yaptı ise tek hatası Nasdaq'a biraz erken girmek oldu en azından 1 milyar sınırını geçtikten sonra girseydi şirketi şu anda çok daha değerli olabilecekti. Şu anda bile 65 - 70 milyar dolar arasında bir piyasa değeri var ve eminim bu adam şu anki duruşu ile facebook şirket değerinin 100 milyar dolara çıkabileceğinden de emindir.

 22. Lütfi Kılıç Lütfi Kılıç

  hepsi şans adamda şans oldukdan sonra o şans seni uzayda da bulur bunun kide onunu gibi bişey mark da mucit gibi bişey nasil biri bişey buldugu zaman mucit oluyor o bunun gibi bişey

 23. Böyle bir teklife hayır demek için bir adamın hafif kaçık olması lazım. Başka türlü bu rakama hayırı kimse diyemez

 24. Aylık 30 milyon dolar gelir getiren bir siteden bahsediyorsunuz. En kötü şartlarda ederi 3,6 milyar $ eder. 1 milyar $'a satmaması başarı değil, yahoo'nun böyle saçma bir teklif yapması başarısızlıktır bence.

  Yahoo'nun bu vizyonla bu işin altından kalkamayacağı aşikar zaten. İyi olmuş satmadığı.