Google'ın Chromebook Pixel'i, Apple'ın Macbook'una rakip olabilir mi?
Genel

Google'ın Chromebook Pixel'i, Apple'ın Macbook'una rakip olabilir mi?

Google, Chrome işletim sistemli bilgisayarları Chromebook'ları daha önce Samsung ve Acer gibi markalarının ürünleri ile piyasaya sürmüştü.

Şimdi de Google, kendi adına üretilen donanımla birlikte yeni Chromebook'unu tanıttı. Yeni Chromebook'un adı Pixel. Chromebook Pixel ile ilk önemli detay tabii ki Google'ın işletim sistemi Chrome OS'i kullanması.

Öncelikle Google'ın tablet satışlarının bilgisayar satışları karşısında sürekli yükseldiği ve pazarda da ciddi rakiplerin olduğu bir dönemde, böyle bir dizüstü bilgisayar ile piyasaya çıkması oldukça riskli, bir yandan da iddialı bir adım. Çünkü Chromebook Pixel'in en ciddi rakipleri Macbook ve üst düzey Windows işletim sistemli dizüstü bilgisayarlar olacak.

Chromebook Pixel'de dikkatimi çeken en önemli özellik ekranı. 12.85 inç'lik ekran, 2560x1700 çözünürlüğünde. Bu yüksek çözünürlük, Chromebook Pixel'i pazardaki en kaliteli ekrana sahip dizüstü bilgisayarlardan birisi yapıyor. Bu ekran aynı zamanda dokunmatik bir ekran ve Gorilla Glass özelliğine sahip. Gorilla özelliği sayesinde ekrandaki çizilmeler büyük oranda azalıyor. Bildiğiniz gibi bu üstün teknoloji pek çok üründe kullanılıyor. Chromebook Pixel'in tam da bu aşamada Macbook'tan bir adım önde olduğunu söyleyebiliriz. Retina ekran konusunda geciken Macbook modellerinden çok daha kaliteli bir ekrana sahip Chromebook Pixel.

Chromebook Pixel, oldukça sert hatlara sahip.
Chromebook Pixel tasarım olarak oldukça sert hatlara sahip.

Chromebook Pixel, Chrome OS işletim sistemi yüzünden Google ürünleri ile çok yakın ve üst düzey performans sağlayacak şekilde çalışacak. Bu da sanıyorum Google ürünlerini sıkça kullanan kullanıcıları sevindirecek en önemli özellik. YouTube, Gmail, Hangouts ve Drive gibi ürünleri Chromebook Pixel'iniz üzerinden hızlıca kullanabileceksiniz. Yine Chromebook Pixel'i satın alanlara Google Drive'da tam 1TB'lık bir alan tahsis edildiğini de sanırım burada yeri gelmişken eklemek gerekiyor. Bu noktada işletim sistemi olarak Mac OS'i ve Chrome OS'i kaldırmak pek mantıklı olmayacaktır diye düşünüyorum. Chrome OS çok yeni bir işletim sistemi ancak Google entegrasyonu ile hayatımızı daha çok Google'a bağladığı ve kolaylaştırdığı da kesin.

Yazılım ve donanım uyumluluğu

Chromebook Pixel, Chrome OS işletim sistemi sayesinde hem yazılımsal hem de donanımsal olarak güzel bir uyumluluk yakalıyor. Böylece işletim sisteminin açılış süreci oldukça kısa ve zararlı yazılımlara karşı da virüs koruması altında. Chromebook Pixel'in opsiyonel olarak 4G LTE modelleri de var. Ancak 4G'li modeller Nisan 2013'te piyasaya çıkacak. 4G'li modeller bağlantı hızı açısından elbette ki bir fark yaratacak fakat yazılım-donanım uyumluluğu anlamında Google'ın, en az Apple kadar başarılı olup olamayacağı şüpheli. Zira bu Chromebook'un markası Google olsa da, Google donanım işinde Apple kadar tecrübeli değil.

Chromebook Pixel
Chromebook Pixel'in arkadan görünüşü.

Teknik Özellikler

Chromebook Pixel düz ve sert hatlara sahip. Ağırlık olarak 1,5 kilogram ve  Chromebook Pixel'in başlangıç fiyatı da 1299$. Biraz teknik detaylara bakmak gerekirse, 4GB DDR3 RAM'e sahip Chromebook Pixel, 32GB ve 64GB'lık SSD seçenekleri ile geliyor. Teknik özellikler bildiğiniz gibi kullanım ihtiyacına göre göreceli olabilir ancak fiyat anlamında Chromebook Pixel'in pek de Macbook ile rekabete girebileceğini düşünmüyorum. 1299$'lık başlangıç fiyatları bana yüksek geldi. Yine ağırlık ve tasarım konusuna geri dönecek olursak, 1.3 kilogramlık Macbook Air 13 inç ile karşılaştırdığımızda Chromebook Pixel daha ağır ve biraz hantal bir görünüme sahip.

Hemen aşağıda da izleyebileceğiniz videoda Google'ın yeni ürünü Chromebook Pixel'in detaylarına göz atabilirsiniz.

Chromebook Pixel ile, Macbook'a rakip olacak Google'ın, Windows işletim sistemli dizüstü bilgisayarı pazarından da dilim çalabileceğini düşünüyorum. Bakalım Chromebook Pixel, ciddi rakipleri karşısında başarı elde edebilecek mi? Sizlerin de yorumlarınızı bekliyoruz!

Yorumlar (25)
 1. MS Office olması şart. Google Docs yeterli değil.

 2. Google sen Android üzerinde çalış, bize bişeyler daha göster. Boşver bunları :)

  1. Enver Gökmen Enver Gökmen

   bi android pc biraz optimizasyonla harika olur gerçekten.

 3. Retina MacBook Pro kullanıyorum ve çok memnunum. Google 'ın MB Air 'den sonra retina macbook 'a da bir rakip çıkartmasını çok istiyorum.

  Apple 'dan çok memnunum, fakat yüksek fiyatlar el yakıyor. Google eğer bütün seriyi tamamlarsa (cinema display, apple tv, macbook pro, time capsule) Apple fiyatını düşürmek zorunda kalacaktır.

 4. Macbook çakması diyeceğim ama Jobs'a ayıp olacak. Macbook çakması bile olamamış. Bu resmen Casper çakması :D :D ayrıca kare bilgisayar mı kaldı arkadaşım ya

  1. Nurettin Bacanak Nurettin Bacanak

   Fazla fanatik bir yorum olmuş. Apple'ı hepimiz taktir ediyoruz ama taktir ettiğimiz firmaların bizi köleleştirmemesi için rekabet şart. Google'da Apple ile rekabet edebilecek vizyondaki tek firma malesef.

   Öte yandan kare ekran ile ilgili tespitiniz doğru ama yaklaşımınız çok yanlış. Kare ekranın bitmesi ve geniş ekranın piyasayı domine etmesinin tek sebebi blok halinde üretilen panellerden maksimum sayıda panel çıkaran oranın geniş ekran olması. Kullanışlılık noktasında kare ekran geniş ekrandan çoğu kişi için çok daha iyidir. Hem günlük ofis kullanımına hem de yazılım geliştirmeye çok daha uygundur. O kadar ki, 17'' kare monitör 19'' hatta 21'' geniş ekrandan çok daha kullanışlıdır.

  2. Saim Hürküklü Saim Hürküklü

   Aksine bence kare bilgisayar çok hoş olmuş.

 5. Emin Tolga Özdemir Emin Tolga Özdemir

  Elma ile armutu karşılaştırmak gibi olmuş...

 6. Hakan Özaltay Hakan Özaltay

  Aaa kanka bu ne?

  -Chromebook.

  Photoshop vs. destekliyor mu?

  -Iıı.. Yok.

  Tamam.

  ...

  Aaa kanka bu ne?

  -Chromebook.

  Hangi oyunlar var?

  -Iıı... Şey...

  Hmm...

  ...

  Eğer böyle olacaksa bir arpa boyu yol alamaz.

  1. Saim Hürküklü Saim Hürküklü

   Bilgisayarı tasarlarken kullanıcıların arkadaşları deneyimini hesaba katmadıkları için yanlış yapmışlar...

 7. Gökhan Hayırtaş Gökhan Hayırtaş

  dünya dursa bu google durmaz ya :)

 8. Çağrı Çağrı

  kesinlikle olamaz one öyle ya çok kalın bir kere apple incelikte çığır açmış :v

  1. Çağrı Çağrı

   Nedenmi olamaz Google allah aşkına daldan dala atlamasın bildiği işlerle uğraşsın bune abi ya

 9. Tanıtım videosu bile çakma arkadaş onu da söylemeden geçemem :D hiç kimse beni Jony Ive kadar etkileyemez.

 10. Chromebook, Apple 'a rakip bir cihaz değil öncelikle onu söyleyeyim. Google bu cihazı çıkarttı öncelikli hedefi bu konuda deneyim kazanmak ve neler yapabileceğini görmek. Bunu yaparken de Apple'ın en büyük tedarikçisi Samsung'un deneyimlerinden faydalanmayı ihmal etmemiş.

  Google kendisine rakip yaratmamak için bu cihazı çıkarttı bile diyebiliriz. Tüm Google ürünlerini kolayca kullanabileceğiniz ve buna donanım desteğini ekleyebileceğiniz bir cihaz üretti diyelim.

  Cihazın tasarımı oldukça şık. Piyasadaki plastik grubun çok üzerinde bir kaliteye sahip. Ekranının KARE olması ise aslında büyük bir avantaj ama bunu anlayabilecek bilinçte tüketiciye ihtiyaç duyuyor.

  Hatırlayalım parlak ekranlı cihazlar çıktığında insanlara bunun iyi olduğunu söylerken şimdi kalkıp yansımasız ekranları yeni bir özellikmiş gibi satmalarını örnek olarak gösterebilriz. DİKDÖRTGEN monitörler tamamen tüketicileri yönlendirmek üzere üretildi. Düşük maliyetli enine çözünürlüğü arttırmanın bir başka yolu yoktu. 768P ve 1080p ye çıkabilmek için enini arttırdılar ve bu eski teknolojiyle yapılabilecek en iyi çözümdü.Ayrıca notebookların boyutlarının büyümesi tüketiciyi rahatsız etmiyordu çünkü ekranın büyüklüğü kusuru kapatıyordu.

  Ekranının dokunmatik olması şaşırtıc değil artık ekranı dokunmatik olmayan bir cihaz üretilmeyecek. Evimizdeki buzdolabı, çamaşır ve bulaşık makinalarının bile ekranları dokunmatik oldu.Artık dokunulabilir yüzey devri başlıyor. Heryer dokunumabilir ve teki veren yüzeylerle kapnalacak. (wall-e ' yi izleyin )

  Şuan kullandığım 13 inc MbPro nun ağırlığı ile kıyaslayınca bence gayet normal bir ağırlığı var. Pil ömrünün 5 saat tam performans kullanımı ile test edildiğini de belirtmek isterim. Yalnız Apple' ın notebook üreticileri arasında en iyi kalitedeki pili standart olarak kullanan birkaç üreticiden biri. Şuan sahip olduğum cihazın pili tam performans ile 6 saat gidiyor ve bu cihaz 2. yılında.

  32 ve 64 GB lik SSD kapasitesi düşük gibi görünebilir ama şunu söylemek isterim cihazımda 64 GB lik SSD var ve 30 GB si boş. Eğer ıvır zıvır yüklemiyorsanız ve yedeklemek gibi bir alışkanlığınız varsa gayet yeterli bir alan. Derli toplu olmanızı sağlıyor ve bunun için daha çok tüketmeye gerek yok.

  MS Office için söylenecek hiçbirşey yok. Neden kullanıyorsunuz anlamıyorum. Libreoffice ile de uyumlu çalışan GoogleDocs harika bir çözüm. Ne istiyorsam yapıyorum ve her gün yeni bir özellik ekleniyor.

  Oyun du vesareydi zaten Android için üretilen tüm oyunlar bu cihazda da çalışacak ve yeni çıkan birçok oyun kendisini Google Play 'e port etmek zorunda kalacak. O tarafta bir sıkıntı yok. Ayrıca Konsol varken PC den oyun oynayanlarında mantığını ben fanatik oyun oynamayan biri olarak anlamış değilim.

  Google bu hamlesi ile Microsoft'a fena bir karşı oyun hazırlığında gibi görülebilir ama değil. Başında da dediğim gibi Google kendisine rakip çıkartmamak için yaptı bu cihazı. Microsoft'a bak o öyle olmaz böyle olur da demiş oldu tabi.

  Sorun Google 'ın cihazı değil. Sorun biz Türkiye olarak bu işin neresindeyiz onun cevabını aramalıyız bence.

  Yandex hızla pazar kazanmaya başladı ve devam ediyor. AKıl almaz bir şekilde toolbarlarını bilgisayarlara tıpkı bir trojan gibi yüklüyor ve silmek büyük bir gayret gerektiriyor. Şimdi Türkiye de ben arama moturu yapacağım diyecek olan adamın karşısında sadece Google değil Google ve Yandex var.

  Yabancılara kaptırılan bu pazar yeniden geri nasıl alınacak ?

  Benim Google App' de çalışan uygulamalarım nasıl yerli sunucularda yer alabilecek ?

  Google arama ve diğer hizmetlerini ne kadar daha ücretsiz verecek hiç düşündünüz mü ?

  1. Ne Denebilir Ki.. Ne Denebilir Ki..

   Hay yaşa kardeşim.. Bu kadar doğru tespitler insanı mutlu ediyor.

 11. Google'ın amacını ve "simplicity" kuralını ortaya çıkartan bir başka ürün.

  Google zamanında Youtube'u aldığında amacı belliydi. Teknoloji ile yapılacak tüm işlemlerin Google çatısı altında yapılabilmesi... Aslında bu çok basit bir ifade, fakat Google'ın ürünlerine bakılırsa anlaşılır.

  Eğer Google Glasses vb. videoları da izlerseniz, Google'ın felsefesini ve amacını anlayacaksınız.

 12. Daha yolun çok başında. Chrome a bakın. İlk çıkışta emekliyordu. Şimdi nerde. Zamanla bu da çok iyi yerlere gelecektir. Ama tabi daha çok erken.

 13. Google boş durmuyor ne iş :D

 14. Google 'ın amacı "Uğur Özkan" ın da söyledigi gibi tekel olmak. Eger vergisini düzgün bir şekilde verecek ise problem olmaz diye düşünüyorum.

 15. Ekrem Büyükkaya Ekrem Büyükkaya

  Yorumlara bakınca clouda bakışın ne kadar dar olduğunu görebiliyoruz. Hatta ilginç bir şekilde Chrome OS'i ilk kez bu kadar iddialı getiren bir bilgisayardan bahsederken kimse tek kelime clouddan bahsetmemiş?

  Chromebook Pixel çirkin bir bilgisayar olmuş kabul ama Chrome OS'in işletim sistemlerini geleceğe taşıyacağını görebilmek için çok da mucize bir öngörüye gerek yok.

 16. Western Western

  Bir web developer olarak yorum yapmam gerekirse: Chromebook ile artık masaüstü programcılığı C#, VB, Java gibi programlama dillerinin yerine HTML5, JS, Dart gibi lightweight dillere AngularJS gibi frameworklere bırakacak. Hatta ilerde şu anda Google Drive, Dropbox gibi depolama servisleri yeni nesilde program çalıştıran uygulamalara dönecek. Yani oyunlarınızı bilgisayarınıza değil uzak sunuculara kuracaksınız. İnternetten oynayacaksınız.

 17. Ünver Kızılay Ünver Kızılay

  Google her zaman ki gibi çok zeki bir hamle yaparak elindeki kartı geleceğe oynadı, Chromebook ları yapısı gereği bulut bilişimle bağlantılı olması ileride tüm şirketlerin başını ağrıtacak. Adamlar şimdiden bulut bilişim ile kullanılan işletim sistemini geliştiriyor diğer firmalar başladığında Google bu konuda kendini aşmış olacak... Apple'ın prototipi henüz belli olmayan saati Glass'a rakip olabiliyorsa bu ürün Macbook'u ileride yıkar.

 18. yine bir Mac kopyasi daha. Vasat.

 19. Bu aralar tek istediğim google chrome OS un indirmeye sunulması halbuki indirmeye sunsa ne olur ki, geçen usbye kurup baktım dandik 4 gblik USB de bile gizli calisti umarım yakın zamanda latoplarımıza ve deskoplarımızada kurabiliriz bknz. Google chrome tarayıcı nerden nereye geldi bu ibretlik bir yükseliş...