Google'ın Chromebook Pixel'i, Apple'ın Macbook'una rakip olabilir mi?

Google'ın Chromebook Pixel'i, Apple'ın Macbook'una rakip olabilir mi?

Google, Chrome işletim sistemli bilgisayarları Chromebook'ları daha önce Samsung ve Acer gibi markalarının ürünleri ile piyasaya sürmüştü.

Şimdi de Google, kendi adına üretilen donanımla birlikte yeni Chromebook'unu tanıttı. Yeni Chromebook'un adı Pixel. Chromebook Pixel ile ilk önemli detay tabii ki Google'ın işletim sistemi Chrome OS'i kullanması.

Öncelikle Google'ın tablet satışlarının bilgisayar satışları karşısında sürekli yükseldiği ve pazarda da ciddi rakiplerin olduğu bir dönemde, böyle bir dizüstü bilgisayar ile piyasaya çıkması oldukça riskli, bir yandan da iddialı bir adım. Çünkü Chromebook Pixel'in en ciddi rakipleri Macbook ve üst düzey Windows işletim sistemli dizüstü bilgisayarlar olacak.

Chromebook Pixel'de dikkatimi çeken en önemli özellik ekranı. 12.85 inç'lik ekran, 2560x1700 çözünürlüğünde. Bu yüksek çözünürlük, Chromebook Pixel'i pazardaki en kaliteli ekrana sahip dizüstü bilgisayarlardan birisi yapıyor. Bu ekran aynı zamanda dokunmatik bir ekran ve Gorilla Glass özelliğine sahip. Gorilla özelliği sayesinde ekrandaki çizilmeler büyük oranda azalıyor. Bildiğiniz gibi bu üstün teknoloji pek çok üründe kullanılıyor. Chromebook Pixel'in tam da bu aşamada Macbook'tan bir adım önde olduğunu söyleyebiliriz. Retina ekran konusunda geciken Macbook modellerinden çok daha kaliteli bir ekrana sahip Chromebook Pixel.

Chromebook Pixel, oldukça sert hatlara sahip.
Chromebook Pixel tasarım olarak oldukça sert hatlara sahip.

Chromebook Pixel, Chrome OS işletim sistemi yüzünden Google ürünleri ile çok yakın ve üst düzey performans sağlayacak şekilde çalışacak. Bu da sanıyorum Google ürünlerini sıkça kullanan kullanıcıları sevindirecek en önemli özellik. YouTube, Gmail, Hangouts ve Drive gibi ürünleri Chromebook Pixel'iniz üzerinden hızlıca kullanabileceksiniz. Yine Chromebook Pixel'i satın alanlara Google Drive'da tam 1TB'lık bir alan tahsis edildiğini de sanırım burada yeri gelmişken eklemek gerekiyor. Bu noktada işletim sistemi olarak Mac OS'i ve Chrome OS'i kaldırmak pek mantıklı olmayacaktır diye düşünüyorum. Chrome OS çok yeni bir işletim sistemi ancak Google entegrasyonu ile hayatımızı daha çok Google'a bağladığı ve kolaylaştırdığı da kesin.

Yazılım ve donanım uyumluluğu

Chromebook Pixel, Chrome OS işletim sistemi sayesinde hem yazılımsal hem de donanımsal olarak güzel bir uyumluluk yakalıyor. Böylece işletim sisteminin açılış süreci oldukça kısa ve zararlı yazılımlara karşı da virüs koruması altında. Chromebook Pixel'in opsiyonel olarak 4G LTE modelleri de var. Ancak 4G'li modeller Nisan 2013'te piyasaya çıkacak. 4G'li modeller bağlantı hızı açısından elbette ki bir fark yaratacak fakat yazılım-donanım uyumluluğu anlamında Google'ın, en az Apple kadar başarılı olup olamayacağı şüpheli. Zira bu Chromebook'un markası Google olsa da, Google donanım işinde Apple kadar tecrübeli değil.

Chromebook Pixel
Chromebook Pixel'in arkadan görünüşü.

Teknik Özellikler

Chromebook Pixel düz ve sert hatlara sahip. Ağırlık olarak 1,5 kilogram ve  Chromebook Pixel'in başlangıç fiyatı da 1299$. Biraz teknik detaylara bakmak gerekirse, 4GB DDR3 RAM'e sahip Chromebook Pixel, 32GB ve 64GB'lık SSD seçenekleri ile geliyor. Teknik özellikler bildiğiniz gibi kullanım ihtiyacına göre göreceli olabilir ancak fiyat anlamında Chromebook Pixel'in pek de Macbook ile rekabete girebileceğini düşünmüyorum. 1299$'lık başlangıç fiyatları bana yüksek geldi. Yine ağırlık ve tasarım konusuna geri dönecek olursak, 1.3 kilogramlık Macbook Air 13 inç ile karşılaştırdığımızda Chromebook Pixel daha ağır ve biraz hantal bir görünüme sahip.

Hemen aşağıda da izleyebileceğiniz videoda Google'ın yeni ürünü Chromebook Pixel'in detaylarına göz atabilirsiniz.

Chromebook Pixel ile, Macbook'a rakip olacak Google'ın, Windows işletim sistemli dizüstü bilgisayarı pazarından da dilim çalabileceğini düşünüyorum. Bakalım Chromebook Pixel, ciddi rakipleri karşısında başarı elde edebilecek mi? Sizlerin de yorumlarınızı bekliyoruz!

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.