Facebook, eski fotoğraflar için soğuk sunucu deposu
Sosyal Ağlar

Facebook, eski fotoğraflar için soğuk sunucu deposu

Facebook şu anda 240 milyardan fazla fotoğrafı sunucularında barındırıyor.

Facebook kullanıcıları tarafından günde 350 milyon fotoğraf yükleniyor. Tüm bu verileri barındırmak da elbette Facebook için ciddi bir maliyet gerektiriyor. Sunucu masraflarının yanı sıra, harcanan enerji ve bakım maliyetleri de var.

Facebook üyesi olduğunuz günden itibaren, yıllar boyunca yüklediğiniz fotoğraflarınızı, etiketlendiğiniz fotoğrafları düşündüğünüzde bile korkunç büyük bir veriden bahsettiğimizi anlamak güç değil.

Bu yüzden Facebook bünyesindeki eski fotoğrafları saklamak için daha düşük enerji harcayacak ve daha ekonomik olacak bir soğuk sunucu deposu kurmak peşinde. Cold storage adı verilen bu sunucular, uzun vadeli saklamalar için ideal ve verileri stand-by konumda bulundurarak, sadece ihtiyaç halinde aktif hale getirerek sunucuları çalıştırıyor.

Bu sonbahar aylarında Prineville, Oregon'daki veri merkezlerine 3 adet cold storage sunucu kuracak olan Facebook, kullanıcıların sürekli olarak ihtiyaç duymadıkları ancak geçmişte, yani zaman tünellerinde yer alan fotoğrafları bu sunucularda saklayacak. Veri merkezine kurulacak ilk sunucunun bu sonbahar aylarında aktif hale getirilmesi bekleniyor.

Bu durum kullanıcı tarafında hız açısından olumlu bir gelişme iken, Facebook tarafında da büyük bir veri saklama ve sunucu soğutma maliyetlerinden kurtulması anlamına geliyor. Facebook'un bu özelliğe ait yeni sunucularının kapasitesi ise tam olarak 3 exabyte (3,000 petabyte) boyutunda.

Son olarak Facebook'un Prineville'deki operasyonu ilk 9 ayda toplamda 71 milyon kilowatt güç harcadığı bilgisi de kamuoyuna duyurulmuş durumda. Facebook'un da amacı hem bu maliyetleri kısmak, hem de çevreye biraz olsun daha duyarlı olabilmek.

Yorumlar (16)
 1. Volkan Küçük Volkan Küçük

  Türkiye'nin harcadığı yıllık enerji 194 milyar kw. Muhtemelen facebook, twitter, google, youtube, amazon, microsoft, yahoo ve daha aklıma gelmeyen binlerce web şirketlerinin harcadığı enerji türketimi bir Türkiye kadardır. Büyük girişimleri barındıracak ülke olmak da kolay iş değil. Biz minik işletmemizi sürekli kesinti yaşadığımız 4-5 mbitlik internet ile sağlıyoruz. Tanrı amerikayı korusun bize de yardımcı olsun :)

  1. bize lazım olan kısım çok küçük bir rakam tutuyor...geri kalanı artık sen hesapla:)

  2. Çağrı Çağrı

   ufak atta civcivler yesin.Yok neymiş Türkiye'den azmış ben bu işe gülerim :D :D :D

 2. Osman D Osman D

  kw anlık enerji tüketimidir (güç), toplam enerji tüketim birimi değildir, kw saati enerji birimidir

  1. Hayır kw enerji tüketim birimidir. Güç birimi kwh(kilowatt-saat)'dir.

   1. Osman D Osman D

    ben bulmadım, wikipedya ya bakın:

    Watt, SI 'de, uluslararası standart güç birimidir

    Uluslararası Birimler Sisteminde (SI), enerjinin standart birimi joule (J)'dir. Bu da bir watt saniye'ye eşittir.

    "9 ayda toplamda 71 milyon kilowatt güç"

    cümlesi hatalı olduğunu düşünüyorum, kilowatt-saat olabilir

   2. Burak Sarica Burak Sarica

    Elektrikte Watt, 1 voltluk elektrik potansiyel farkından 1 amperlik akım geçtiğinde yapılan iştir. 1 saniyede yapılan işin joule biçiminden karşılığıdır. watt saat ise 1 watt lık güce sahip bir elektrik elemanının 1 saatte tükettiği enerjinin miktarıdır.

    Osman D haklı kısaca.

 3. Burak Sarica Burak Sarica

  Üzülerek söylemek istiyorum, Facebook soğuk hava deposu kurmayacak. "cold storage" kavramı "arşiv depolama" ya benzer bir stratejiyi karşılıyor. Facebook yaptığı açıklamada paylaşılan içeriğin %82 nin, multimedia kütüphanesinin %8 ini kullandığını söylüyor. Yani facebook un elindeki kullanıcı tarafından sağlanan multimedianın %92 si, timeline ın derin sularında hemen kaybolup gidiyor. Bu özellikteki içerikleri "cold storage" adını verdiği, daha ucuz işletme ve enerji maliyeti olan (fakat veriye çok daha yavaş erişilebilen) depolama alanlarında tutmayı hedefliyor. Yazıyı "soğuk hava deposu" referanslarından kurtarırsanız, daha iyi olur.

 4. Mahmut Abi Mahmut Abi

  Benim bu konuda Mark'a bir önerim var. Bu sunucu olayını uzayda kurmaları. Ay yüzeyinde kurulacak bir sunucunun soğutma problemleri olmayacağını ve fiziki güvenlik açısından da gayet başarılı olacağını düşünüyorum. Mars biraz pahalı olabilir ama ay bence uygun bir çözüm. güneş panelleri ile enerji sorunu da olmaz. Düşün bunu Mark.

  1. Mahmut abi, düşük hava basıncı soğutmayı zorlar, vakumlu ortamda daha çabuk yanar aletler

   1. X Y haklı.

 5. İki sunucuyu da getirip bizim eve kurşunlar. Doğalgaz faturasindan yirtariz en azindan...çok soğuk...

 6. Yorumlara bakıyorum da herkes geyik peşinde.

  İcraat sıfır! Şimdi biriside kalkıp sen icraat yap görelim o zaman der.

  1. Dünyalı Dünyalı

   kalkıp sen icraat yap görelim o zaman :)

  2. geyik olacak tabi ne olsun.

   burdan kalkıp marka akıl mı vercez versek bizi dinler mi :) burayı okuyor mu falan gibi sorular var.

 7. Google bu iş için suya yakın yerlere (özellikle barajlar da) yerleşerek suyla soğutma olayını tercih ediyor. Facebookta böyle birşey yapmalı bence.. Bazı arkadaşlar uzayda soğutmayı düşünmüş. Sosyal sorumluluk projesi olarak facebook kuzey kutbunda serverlerini barındırsın ve her yıl kuzey kutbundaki erimelerle alakalı sosyal medyada milyonlarca üyeye duyarlı olmaları için reklam yapsın vidyolar paylaşsın.. yada facebook açılış ekranında solda bir fotoğraf bile herşeyi değiştirebilir..