212 Capital Partners: "Doğru ekibi bulursak e-ticaret yatırımlarına devam etmek istiyoruz"

212 Capital Partners'ın üç tane e-ticaret yatırımı bulunduğunu hatırlatan Ali Karabey, şu ana kadar 400 girişimin yatırım almak için 212 Capital Partners'a başvurduğunu ve bu girişimlerin yüzde 31'inin e-ticaret olduğunu söyledi.
212 Capital Partners:

Webrazzi E-Ticaret'13 Konferansı'nda dikkat çeken konuların arasında yatırım da bulunuyordu. 212 Capital Partners Kurucu Ortağı Numan Numan ve  212 Capital Partners Direktörü Ali Karabey, e-ticaretin yatırım boyutunu ele alan bir oturum gerçekleştirdi.

212 Capital Partners'ın üç tane e-ticaret yatırımı bulunduğunu hatırlatan Ali Karabey, şu ana kadar 400 girişimin yatırım almak için 212 Capital Partners'a başvurduğunu ve bu girişimlerin yüzde 31'inin e-ticaret olduğunu söyledi.

Ali Karabey, "E-ticaret şirketlerine bakmaya devam ediyoruz. Şu anda incelediğimiz e-ticaret girişimleri bulunuyor. E-ticaret sektörü dünya seviyesinin 10'da biri durumunda. Ancak Türkiye'de e-ticaret girişimlerinin geleceği var. Bu yüzden toplam yedi yatırımın üçünü e-ticaret sitelerine yaptık" şeklinde konuştu.

212 Capital Partners'ın yatırım yaptığı e-ticaret girişimlerinin kârlılığı konusuna değinen Ali Karabey, şu anda söz konusu üç şirketin kâr edemediğini belirtti. Ali Karabey, yatırım yaptıkları yedi girişim yedisinden ayakta kalmasını beklemediklerini dile getirdi.

"İlk olarak girişim ekibine bakıyoruz"

Yatırım yapacakları girişimlerde ilk olarak ekibi baktıklarını söyleyen Ali Karabey sözlerine şu şekilde devam ediyor: "Butigo ekibi ilk bize geldiğinde projelerini anlattılar, ancak ekibin verdiği enerji bizi ikna etti. O ekibin duvar yapsa, o duvara yatırım yapardık. Bize gelen sunumlarda girişimler ikinci sene kâr etmeye başlıyor, üçüncü sene ise 10 milyon dolar kâr ediyor. Türkiye'de bu işin böyle olmadığını biliyoruz. Yatırımdan sonraki ilk 6-9 ay her hafta toplantı yapıyoruz. Daha çok yol göstermeye çalışıyoruz. Finansal tabloların yerine oturmasını sağlıyoruz. Ekip bir sonraki aşamaya getirebileceği bizim için çok önemli bir kriter."

Türkiye'ye yabancı yatırımcı getirmek için fon fon gezdiklerini dile getiren Ali Karabey, yabancı yatırımcıları ciro konusunda ikna etmeye zorlandıklarını paylaştı. Ali Karabey, yabancı yatırımcıların aylık minimum 1 milyon TL ciro görmek istediklerini belirtti.

E-ticaret girişimlerinin sayısı yavaşlıyor

Mobil ticaretin ilgilerini çektiğini dile getiren Ali Karabey, son bir yılda 16 mobil girişim projesi geldiğini, ancak şu ana kadar mobil ticaret projesi gelmediğini belirtti.

Yatırım açısından e-ticaret sektörünü ele alan Numan Numan, Türkiye'deki sektörün gelecekte bir yere geleceğini düşünerek Butigo, Balerin ve Hazinem.com'a yatırım yaptıklarını dile getirdi. Numan Numan, e-ticaret girişimlerinde biraz yavaşlama olduğunu, mobil ve yazılım kategorilerindeki girişimlere eğilimin arttığını söyledi.

Şirketlere yapılan yatırımların ilk senesinde bittiğini sözlerine ekleyen Numan Numan, en büyük problemin yatırımcılardan gidip para almak olmadığını belirtti. Numan Numan ayrıca e-ticaret girişimlerinin başarılı olabilmesi için ihtiyaç duydukları sermayenin zaman içerisinde artarak bugün en az 5 milyon dolarlık seviyeye ulaştığını gerektiğini söyledi.

Oturumda açıklanan rakamlara göre 212 Capital Partnets 30 milyon dolarlık bir fonla kuruldu. Şu ana kadar ise yedi  yatırma 7 milyon dolarlık yatırım gerçekleştirmiş durumda. Paylaşılan bilgilere göre 212 Capital Partners'ın en düşük yatırım miktarı 250 bin dolar, en yüksek yatırım miktarı ise 3-5 milyon dolar arası değişiyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.