Apple geliştiricilere 8 milyar dolar dağıtmış
Mobil

Apple geliştiricilere 8 milyar dolar dağıtmış

Mobil uygulama ekosisteminin en önemli bileşenlerden biri de geliştiriciler. Tüm platform sahibi firmalar geliştiriciler ile iyi ilişkiler kurmaya çalışıyor, başarılı olanları ellerinden geldiği kadar ödüllendiriyorlar. Bu sayede amaç platformdaki kaliteli uygulama sayısını yukarılara çekmek ve satışları artırmak.

Tim Cook’un son açıkladığı rakamlara göre bu konudaki en başarılı firmaların başında ise Apple geliyor. Cook, Apple’ın geliştiricilere tam 8 milyar dolar dağıttığını açıkladı. Ekosistem içerisinde yer alan geliştiricilerin toplam 8 milyarlık pastadan pay alıyor olması Apple açısından geliştiricileri cezp etmeye yönelik en önemli kozlardan biri.

Bu rakam ayrıca Apple’ın son  1 ay içerisinde geliştiricilere 1 milyar dolar civarında bir ödeme yaptığı anlamına da geliyor…

Apple uygulama mağazası ile ilgili son bilgileri Ocak ayının başlarında paylaşmıştı. O dönem paylaşılan rakamlara göre aktif hesap sayısı 500 milyon, AppStore’dan indirilen uygulama sayısı ise 40 milyar civarındaydı.

Ocak rakamlarına göre AppStore’da yer alan uygulama sayısı ise 775 bine ulaşmıştı. Her ne kadar Windows uygulamaları biraz daha geriden geliyor olsa da, Android’deki uygulama sayısı Apple ile yarışır hale geldi. Tim Cook’un geliştiricilere dağıtıldığını açıkladığı 8 milyar dolarlık pay ise zaten bu dengeyi yeniden Apple lehine değiştirmeyi hedefliyor.

Ekim ayında Apple, geliştiricilere toplam 6,5 milyar dolar dağıttığını duyurmuştu. Ocak ayında bu açıklanan rakam 7 milyar dolar olmuştu. Yılbaşı dönemi ise AppStore için çok iyi geçmiş olacak ki Apple sadece yaklaşık 1 aylık bir dönemde 1 milyar dolar daha dağıtmış durumda.

Son olarak çok kaba bir hesapla, uygulama satışlarından yüzde 30 pay alan Apple’ın geliştiricilere 8 milyar dolar dağıtırken, kendisinin de yaklaşık 3,5 milyar dolar kazandığını söylebiliriz.

Yorumlar (4)
 1. bu dağıtma lafı nedir allah aşkına? hayrına veriyormuş gibi.

  apple para dağıtmıyor insanlar emek verip bişey geliştirip bunu satabilmek için apple'a yüzde 30 haraç ödüyor.

  neden android gibi istediği yerden yükleyemiyor millet ?

  1. sanıyorum ki siz "patron bugün maaşları dağatmış " lafınada bu kadar alınganlık gösterip işinizden ayrılmışsınızdır.

   senelik yaşadığınız ülkede sadece yaşıyorsunuz nefes alıyorsunuz diye %35 vergi öderken , tamamen keyfe keder bir platform üzerine uygulama geliştirip bunun hosting ve diğer tüm maaliyetlerini vs için %30 para isteyen bir kuruma ne diye sinirlenirsiniz anlayamıyorum.

   android gibi herkes istediğini yüklese, telefon amacını yitirip bilgisayar haline alır ve bilen bilmeyen çoğu insan telefonlarına format atmak zorunda kalırdır. O zaman akıllı telefon pazarı bugün ki halini almaz dı.Konulara birazdaha farklı açıdan bakarsanız herşeyin sebebini rahatlıkla görebilirsiniz.

   saygılar

   1. maaşım gece 00:10da yatıyor ama konuyla alakasını anlayamadım. apple para dağıtmıyor demek istedim, eğer yarışma gibi bişey yapıp ödül verseydi dağıtmak denebilirdi. sadece üye oldunuz diye appstoredan para kazanmaya başlayabiliyor musunuz aksine giriş ücreti bile var.

    apple developerlara onlarda appstore a bağlı gelir elde ediyor. "uygulama geliştiriciler apple 3.5milyar dolar bağışladı" desem mantıklı bir cümle mi olur.

    ayrıca brüt maaşımın yüzde 30 unu ıvır zıvır olarak kaybetmekten ve karşılığını alamamaktan, üstelik bu parayla aldığım herşeyin de diğer ülkelerden daha pahalı olmasına kızıyorum zaten, yazı ile alakası olsaydı onu da söylerdim.

    ayrıca android gibi daha özgür bir ortam olsa ne olurdu diye anlatmaya gerek yok zaten android platformunun durumu ortada.

   2. İsa Koç İsa Koç

    hh +1