Yandex küresel pazar payını yüzde 2.8'e yükselterek Bing'i geride bıraktı
Arama Servisleri

Yandex küresel pazar payını yüzde 2.8'e yükselterek Bing'i geride bıraktı

Arama motoru pazarındaki köşeler her ne kadar kapılmış görünse de Yandex'in pazara girmesiyle rekabet ortamı yavaş yavaş kızışmaya başlıyor. ComScore verilerini kullanarak bir araştırma paylaşan Search Engine Watch, arama moturu pazarındaki son verileri açıkladı.

Paylaşılan verilere göre Rusya merkezli arama moturu Yandex'in, Microsoft'un arama moturu olan Bing'i geride bıraktığını görüyoruz. Geçen sene Kasım-Aralık ayları arası dönemdeki verilerin paylaşıldığı araştırmada Yandex, küresel çapta 4.8 milyar sorgu alarak pazardan yüzde 2.8'lik pay aldı ve pazarda dördüncü sıraya yükseldi.

Söz konusu dönemde Bing ise 4.4 milyar sorgu aldı. Bu rakam ile Bing, pazardan yüzde 2.5'luk pay aldı. Ancak bu rakamlar Bing'in dördüncülükte tutamadı ve şirketi beşinci sıraya geriletti.

Google açık ara lider

Listenin birincisi tahmin edildiği gibi Google oldu. Küresel çapta 114.7 milyar arama sorgusu yapılan Google'ın pazar payı yüzde 65.2 olarak araştırma sonuçlarındaki yerini aldı. İkinci sıradaysa Çinli arama motoru Baidu bulunuyor. Söz konusu dönemde 14.5 milyar arama sorgusuna sahip olan şirket, pazardan yüzde 8.2'lik pay aldı. Yahoo ise 8.6 milyar arama sorugusuyla yüzde 4.9'lük payın sahibi oldu.

Öte yandan Yandex'in yaklaşık 145 milyon nüfusa sahip olan Rusya'nın açık ara pazar lideri olduğunu belirtelim. Geçen yıl Ekim ayında Yandex, Rusya'daki arama moturu pazarının yüzde 60.7'sine hitap etmişti. Google'ın Rusya'daki pazar payı ise yüzde 26.4 seviyesinde bulunuyor.

Yüzde 65'lik payla Google'ın egemen olduğu bir pazarda geriye kalan dört şirket, yüzde 35'lik bir pastayı paylaşıyor. Her ne kadar durum bundan ibaret olsa da Yandex'in, son bir yıldır özellikle agresif büyümeyle politikasıyla pazara yeniden rekabet ortamını getirmeye başladığını görüyoruz. Gelecekte bu paylar nasıl değeceğini merakla bekliyoruz.

Yorumlar (18)
 1. Rekabet kalite getirecektir.

  1. kalite mi? kendini ücretsiz programlarla kurduran, bir virüs gibi tüm tarayıcılara bulaşıp hemen toolbarlar kuran bi arama motorundan bahsederken kalite en son aklıma gelen şey.

 2. Parrola Parrola

  Yandex reklam hizmetini devreye alsa, adsenseden banlanan yandexte huzura erer,yandex kullanımı artar.Google da biraz kendisine çeki düzen verir.

  1. adsenseden banlanan üçkağıtçıları toplamak istediklerini hiç sanmıyorum :)

  2. Aynen adsense benzeri bekliyorum yandex'ten. Duy bizi Yandex!

   1. sen bekle akifcim yoldadır geliyor:) bi de kendini bir şeyler üretmeye meraklı ol:)

  3. İnternet sitendeki gibi iframe ile kod çekip yayınlayasın diye mi açsın? Bazen komik duruma düşüyorsunuz.

   1. Parrola Parrola

    Cenk, yorumunu herhalde bana yazdın, iframe den kastın nedir?

 3. Lincoln Lincoln

  Google'a ciddi bir rakip geliyor açıkçası..

  1. Mesut Dursun Mesut Dursun

   Ciddi dediğiniz rakip ile kendisi arasında %60'dan daha fazla bir fark var. Şuan için Google Yandex'i takmıyor bile. Tabii ki bu iyi bir durum değil ama vaziyet bu.

   1. Internet Explorer da Firefox'u takmiyordu birzamanlar:)

   2. Isa Koç Isa Koç

    İşte bu iyi bir cevap Ahmet kardeşim ;)

 4. Blog Sitesi Blog Sitesi

  Yandex kendi reklam ağını yayına sokmadığı sürece gelişmesi çok uzun zaman alacak gibi duruyor. Nezaman adsense benzeri reklam ağını devreye sokar ve bu pazardan pay almaya başlar, ozaman hem yayıncılar hemde reklam verenler yandex in gücüne güç katar... Bencede bir an önce reklam ağını faaliyete sokmaları gerek...

 5. soğuk savaş senaryosuna benziyor:)

 6. Yandex metrika ve diğer birçok hizmetinde rakip değil alternatifiz mesajı veriyorlar. TV reklamları sayesinde oldukça popüler oldular. Türk markası mı bu diye soran son kullanıcılar gördüm :) TR pazarında da iyi gidiyolarlar söylediklerine göre. Ve rekabet kesinlikle kalite getirecektir.

 7. Muhammet Muhammet

  Rekabet elbette kaliteyi de getirecektir ama Yandex şuan için Google'ın karşısına dikilecek güçte değil. Bu gücü yakalayabilmesi için web yayıncılarına daha çok destek ve hizmet vermeli diye düşünüyorum. Yandex'in yayıncılar için açacağı servisleri merakla bekliyorum. Birde arama argoritmasını biraz daha geliştirmeli bence... (Kaldı ki bir çok insanımız Browserların ana sayfasının değiştirilebildiğinin farkında bile değil, herkesi İnternet Explorer ile internette giriyor ve herkeste önce Google açılıyor sanıyor...) ;)

 8. Yandex' in tarayıcılara yerleşme stratejisi doğrusu bencede centilmence değil ama en azından ASK' ten iyidir diye düşünüyorum.

  Unutmayalım ki Bing te her kurduğumuz programda benide yükle ön seçimli olarak geliyor ve birçok kullanıcı ilk hedefiniz Akdeniz edasıyla İLERİ İLERİ geçip kuruyorlar ve BİNG makinaya yerleşiyor.

  Yandex 'i sadece firma olarak değil Rusya' nın internetteki yerini temsil eden bir yapı olarak görülmesi gereğidir. Büyük ülkelerin yapması gerekendir kısaca küresel bir hegomanya kurma amacındaysa.

  Yandex' te Türkiyede birçok girişime destek veriyor ve daha fazla vereceğininde sinyallerini alıyoruz. Google 'ın gittiği yoldan ama artı değer katarak adım adım ve planlı bir şekilde gitmesi, sadece Google' a rakip olamak için değil gerçekten iyi birşeyler yapmak için çalıştıklarının göstergesi.

  Gördünüz geçen gün Facebook' ta çıkan bir sorun yüzünden birçok facebook entegre sistem çöktü. Alternatif ve sisteminizi aksatmayacak birçok entegrasyona sahip olmak her zaman avantajdır.

  Ekonomik olarak bakacak olarak Yandex ekonomisi her geçen gün gelişen Rusya pazarına ulaşmamızıda sağlıyor.

 9. Baidu'dan Çin'i, Yandex'ten de Rusya'yı çıkartsak çok fazla bir şeyleri kalmaz herhalde. Ama Google böyle mi?