Yandex küresel pazar payını yüzde 2.8'e yükselterek Bing'i geride bıraktı

Yandex küresel pazar payını yüzde 2.8'e yükselterek Bing'i geride bıraktı

Arama motoru pazarındaki köşeler her ne kadar kapılmış görünse de Yandex'in pazara girmesiyle rekabet ortamı yavaş yavaş kızışmaya başlıyor. ComScore verilerini kullanarak bir araştırma paylaşan Search Engine Watch, arama moturu pazarındaki son verileri açıkladı.

Paylaşılan verilere göre Rusya merkezli arama moturu Yandex'in, Microsoft'un arama moturu olan Bing'i geride bıraktığını görüyoruz. Geçen sene Kasım-Aralık ayları arası dönemdeki verilerin paylaşıldığı araştırmada Yandex, küresel çapta 4.8 milyar sorgu alarak pazardan yüzde 2.8'lik pay aldı ve pazarda dördüncü sıraya yükseldi.

Söz konusu dönemde Bing ise 4.4 milyar sorgu aldı. Bu rakam ile Bing, pazardan yüzde 2.5'luk pay aldı. Ancak bu rakamlar Bing'in dördüncülükte tutamadı ve şirketi beşinci sıraya geriletti.

Google açık ara lider

Listenin birincisi tahmin edildiği gibi Google oldu. Küresel çapta 114.7 milyar arama sorgusu yapılan Google'ın pazar payı yüzde 65.2 olarak araştırma sonuçlarındaki yerini aldı. İkinci sıradaysa Çinli arama motoru Baidu bulunuyor. Söz konusu dönemde 14.5 milyar arama sorgusuna sahip olan şirket, pazardan yüzde 8.2'lik pay aldı. Yahoo ise 8.6 milyar arama sorugusuyla yüzde 4.9'lük payın sahibi oldu.

Öte yandan Yandex'in yaklaşık 145 milyon nüfusa sahip olan Rusya'nın açık ara pazar lideri olduğunu belirtelim. Geçen yıl Ekim ayında Yandex, Rusya'daki arama moturu pazarının yüzde 60.7'sine hitap etmişti. Google'ın Rusya'daki pazar payı ise yüzde 26.4 seviyesinde bulunuyor.

Yüzde 65'lik payla Google'ın egemen olduğu bir pazarda geriye kalan dört şirket, yüzde 35'lik bir pastayı paylaşıyor. Her ne kadar durum bundan ibaret olsa da Yandex'in, son bir yıldır özellikle agresif büyümeyle politikasıyla pazara yeniden rekabet ortamını getirmeye başladığını görüyoruz. Gelecekte bu paylar nasıl değeceğini merakla bekliyoruz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.