Oteller için sosyal medya pazarlama rehberi
Sosyal Medya

Oteller için sosyal medya pazarlama rehberi

Şu sıralar, erken rezervasyon indirimleri başladı. Hatta bitiyor bile. Hepimiz önümüzdeki yaz için tatil planları yaparken, oteller de kendini pazarlamak için tüm kanalları kullanıyor.

Oteller, birkaç yıl öncesine kadar sosyal medya kanalının pek de farkında değildi. Otellerin, internet ile haşır neşir olması, aslında biraz da online rezervasyon sistemleri ile birlikte gelişti. Aynı şekilde sosyal medya alanında, çok hızlı ve bilinçli büyüyen otel sektörü, bugün sosyal medyayı aktif bir pazarlama aracı olarak kullanıyor.

Peki oteller, misafirleri ya da potansiyel misafirleri için neler yapmalı? Müşteriler otelleri nasıl arıyor, otele nasıl ulaşıyor ve otelin internetteki varlığını keşfederek, sosyal medya hesaplarını nasıl inceliyor?

Öncelikle konuya biraz müşteri gözünden değinelim. Tatil, çalışan her birey için çok önemli bir konu. Tatilde amaç stres atmak. Bu yüzden dinlenmek, arınmak ve iyi bir tatil deneyimi yaşamak oldukça önemli bir konu. Zaten oteller de bunu sağlamak için var ve bu yüzden otel seçimlerini de genelde sorgulayarak, detaylara önem verip, kılı kırk yararak yapıyoruz. Önemli etken otelin bu iyi tatil deneyimini size sunması, konumu, fiyatı, kişiden kişiye değişe istekler neticesinde pek çok farklı varyasyon değerlendirilerek yapılıyor.

Otellerin kendini iyi yansıtması önemli

Otellerin sosyal medya stratejisine belirlerken, dikkatli olması gereken önemli noktalardan birisi de hangi amaçla olursa olsun kendilerini iyi yansıtması. Otellerin sosyal medyadaki birincil amaçları, kendilerini doğru şekilde yansıtmaları. Google'daki otel arama sorguları yoğun bir şekilde yapılıyor fakat, kullanıcılar bu sorgular üzerinden, ilgilendikleri otelleri tekrar aratarak, o otel hakkında daha detaylı bilgi almaya çalışıyor. Genelde, acente sitelerinden seçilen otellerin, karar aşamasında web siteleri, Facebook ya da Twitter hesapları da kontrol ediliyor. Yani otellerin müşteri çekme yolunda, en önemli kırılma noktalarından birisi burası. Burada potansiyel müşteriyi tutmak, onu tatili için sabırsızlandırmak çok önemli.

Görsellik ön planda olmalı

Hemen yukarıda da bahsettiğim gibi, müşteriyi karar aşamasında ikna etmek önemli. Bu yüzden kullanıcının nasıl bir tatil deneyimi yaşayacağını en iyi anlatan detaylar fotoğraf ya da video gibi görseller. Eminim hiçbir tatilci, bir sürprizle karşılaşmak istemeyecektir. Bu yüzden otelle ilgili her köşe başının değil ama, odaların ya da plaj, havuz, gece klübü gibi ortak alanların görsellerinin paylaşılması önem arz ediyor. Aynı zamanda bu görsellerin altı da doldurulmalı. Demek istediğim, güzel bir modelin, şezlongda uyuyor numarası yapması benim için bir anlam ifade etmiyor. Mesela yaz sezonunda, o günler içerisinde çekilmiş bir fotoğrafla, ortalama deniz suyu sıcaklığının paylaşıldığı, otelin (eğer varsa) Mavi Bayrak'lı olduğunu vurgulayarak bir içerik girmek çok daha mantıklı.

Jetsetter 4sq Badge'Gerçek şeyler' paylaşılmalı

Sezonluk oteller genelde kapalı oldukları zaman diliminde, otel bomboş olduğu esnada bir fotoğraf çekimi yapar ve bunu yıllarca kullanır. Halbuki artık devir, gerçek zamanlı içeriklerin güncel olarak otel boşken değil, doluyken paylaşılması. Hatta ve hatta, izin almak sureti ile gerçek misafirlerin görsellerinin paylaşılması. Otel fotoğrafçıları bunun için müsait aslında, misafirlerin etkinliklerdeki fotoğrafları çekilerek, bunlar otelin sosyal medya hesaplarında paylaşılabilir. Bu, hem o misafiri sosyal medyada oteli beğenmeye iter, hem de otel olarak fotoğrafının paylaşılmasına izin verildiği için ufak jestler yapılabilir. Gün içerisinde yapılırken ufak tefek etkinlikler de (su sporları, dart vs.) bu şekilde ön plana çıkartılabilir, bu etkinliklere katılım yükseltilebilir.

Oteller çok farklı konseptlere sahip. Bu yüzden otelin konseptini de iyi belirlemesi gerekiyor. Aile otelleri genelde çocuklar için aktivitelerini ön plana çıkartırken, daha butik konseptteki otellerin de özelliklerini betimlemeleri gerekiyor. Böylece, seçim aşamasında da müşterilerine yardımcı olmuş ve potansiyeli misafiri kendilerine bağlamış oluyorlar.

Yarışmalar

Instagram
Rixos'un Instagram yarışması için hazırladığı kolaj

Oteller genelde yarışmaları sıkça kullanıyor. Bahsettiğim gibi görsellik oldukça önemli. Bu yüzden oteller arasında Instagram yarışmaları oldukça revaçta. Bununla birlikte otellerin foursquare hesaplarını iyi takip etmeleri gerekiyor. Foursquare, Twitter veya Instagram üzerinden paylaşılan fotoğrafların hepsini takip etmeleri, bu fotoğrafları yükleyen kullanıcılar ile etkileşime geçerek, teşekkür etmeleri mutlaka gerekiyor.

Mobil uygulamalar

Oteller için bir de mobil uygulama konusu var. Çok gerekli olmadığını da belirtmekle birlikte, iyi tasarlanmış (JetSetter'ın iPhone uygulaması bu konuda benim çok beğendiğim, aşmış bir örnek) ve amaca hizmet eden bir mobil uygulamanın, oteller için önemli olduğunu düşünüyorum. Mesela golf sahası olan bir otelin, golf sahası için rezervasyonunu mobil uygulama üzerinden alması oldukça şık olabilecekken, 3 yıldızlı bir otel için mobil uygulamanın hiçbir getirisi olmayacaktır.

Yorumlar (11)
 1. Ek olarak: Tripadvisor gibi siteler çok daha fazla önem kazanmaya başladığı için işletmenin olumlu yorumlara teşviki ve bu tür platformlarda da iletişimi doğru yönetmesi bence çok önemli.

  1. Sami Eyidilli Sami Eyidilli

   Buna kesinlikle katılıyorum Necati. Ancak o yorumlara teşvik yüzünden, bu yorumların güvenilirliği de yitirilmiş oldu bence. Oteli ziyaret etmeyenler bile "çok güzel otel" diye yorum bırakabiliyorlar. Hatta bazı firmalar, kendilerini öven yorumları kendileri bırakabiliyor. Tabii bu durum sadece bu alana odaklı bir sorun değil. Daha geniş açıdan bu konuyu da yakın gelecekte ele almak istiyorum. Teşekkürler ilgine.

 2. Sosyal Medya Sosyal Medya

  Oteller, birkaç yıl öncesine kadar sosyal medya kanalının pek de farkında değildi. Otellerin, internet ile haşır neşir olması, aslında biraz da online rezervasyon sistemleri ile birlikte gelişti. Aynı şekilde sosyal medya alanında, çok hızlı ve bilinçli büyüyen otel sektörü, bugün sosyal medyayı aktif bir pazarlama aracı olarak kullanıyor.

 3. Rixos' yarismasini samimiyetinden dolayi cok begendim. Gercekten bakildiginda insanlara dokunabilmisler.

 4. Ibrahim Ozkan Ibrahim Ozkan

  Çoğu otel, tatil sitelerinin hemen hepsiyle çalışıyor, En büyük sorun, sitelerde verilen oda özellikleri / fotoğrafları genelde aldığınız hizmetle örtüşmüyor.

  Örneğin sitelerine genelde suit ya da lüks denebilecek odaların fotoğraflarını koyuyorlar. Çoğu müşteri bu fotoğraflara bakarak oteli değerlendiriyor. Dolayısıyla eğer o fotoğraflara bakarak araştırmadan sormadan rezervasyon yaparsanız odaya girdiğinizde büyük bir şokla karşılaşabilirsiniz.

  Genelde büyük otellerde en büyük sıkıntı bu. Ayrıca bir tatil sitesinde otelin puanı güzelken, başka bir sitede çok düşük. Kimi müşteriler örneğin otelde yemekleri beğenmeyip otelin diğer özelliklerini yerden yere vuruyor. Dolayısıyla herkesin farklı beklentileri var otelden.

  Bence 5 yıldız 3 yıldız vb. yerine örneğin bağımsız denetleme şirketleri Turizm Bakanlığı ile ortak çalışarak, ciddi bir şekilde hizmet kalitesini değerlendirmeli, ayrıca müşterilerin değerlendirmeleri de baz alınarak otelin bir puanı çıkarılmalı. Herkes gideceği otelin yıldızına değil puanına bakarak daha net fikir sahibi olabilir.

 5. Maldivler Maldivler

  Otellerin daha detaylı bilgileri ve gerçek otel misafirlerinin yorumlaması daha önemli olacaktır. Ve en önemlisi belli başlı oteller ile ilişkisi olmaması lazım

 6. Serkan Irıslı Serkan Irıslı

  Yazı gayet başarılı yazılmış. Bende otel hesapları yönetiyorum. Belirtmek istediğim bir şey var. Oteller henüz durumun farkında değiller. Bir çok otel hesapları açmış durumda fakat güncelleme ve içerik üreten çok çok az. İçerik üretseler bile içeriğin sadece bir fotoğraf ve üstünde ufak bir yazı olduğunu göreceksiniz. Sayfalarda yorumlar cevapsız kalıyor ve daha bir çok eksik görebilirsiniz. Bu büyük otellerin her birinin en az 2 sosyal medya uzmanı alması gerekir. Biri içerik üretecek bir diğeri sosyal medya ve dijital pazarlamasını üstlenecek.Yoksa bu gidişle sosyal medya itibarı ve sosyal crm denen gerçeklerden bir haber kalacaklar. İnternet üstünde büyük bir krizle karşılaşıncaya kadar hareket edeceklerini de zannetmiyorum.

 7. Burçin Melda Burçin Melda

  Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.

 8. Oteller başta olmak üzere mekan pazarlamasına son 4 senesini veren ve Pointro'yu geliştiren birisi olarak yazıyı çok beğendim. Sami trend raporlarında da sıklıkla dile getirilen konuları çok güzel toparlamış, bravo.

  Pointro olarak biz de mekanların pazarlama süreçlerini basitleştiriyoruz. Yazının ana başlıklarından örneklerle "iyi de nasıl pazarlama yapacağız" sorusuna yorumlarımı eklemek istiyorum.

  1- Otellerin kendini iyi yansıtması önemli

  Otel olarak hizmetimizi nasıl anlatırsak anlatalım, hiç bir iletişim gerçek misafir yorumu kadar ikna edici olmayacak. Bu yüzden gerçek misafirlerimizin mutlu paylaşımlarını her mecradan dinlemek ve en guzellerini otel olarak tekrar paylasmak çok önemli. Pointro mekanda yapılan tüm sosyal medya paylasımlarını anında yakalıyor, yönetim ekibine anlık email gönderiyor. Güzel içerikler, otelin sosyal hesaplarından paylasılan kişiye teşekkür edilerek tekrar paylasılıyor. E daha ne olsun ?

  2- Görsellik ön planda olmalı

  Her misafirin instagram'da paylasım yaptıgı, swarmda resimli tatil fotografı yayımladıgı gunumuzde elimizin altında görsel hazine oldugunu biliyor musunuz? Ağdalı cümlelere gerek yok. 1 resim 1000 kelimeye bedel. Pointro tüm sosyal ağlarda hakkınızda yapılan tüm resimleri tek tık ile bilgisayarınza indirmenize olanak saglıyor. Yanlış okumadınız.

  3- ‘Gerçek şeyler’ paylaşılmalı

  Snapchat dünyasında yaşıyoruz, makyajsız, doğal paylasımlar dönemindeyiz. Photoshopun ters teptiği, samimiyetin tavan yaptıgı gunumuzde mikrofonu gerçek musterilerimize verelim. Booking yorumları, tripadvisor tavsiyeleri, foursquare tespitleri o kadar zekice detaya ev sahipliği yapıyor ki... Üstelik hepsi gerçek hepsi müşteri gözünden... Bunu neden kullanmıyoruz?

  Unutmamak lazım; en iyi reklam tavsiyedir https://twitter.com/PointroMe/status/632208753887195136

  4- Yarışmalar

  Sürpriz küçük hediyeleri kim sevmez? Hele hele verdiğimzi ödüller otel olarak ek maliyete girmeden zaten sahip oldugumuz servislerden olusuyorsa yarıs ve kampanya yapmamak niye? Misafirlerinizin dijital dünyadaki kimliklerine sahip olmak için sıkıcı anket ve formları doldurmasını beklemeyin. Yarısmalar ile hem otelinizde keyifli zaman gecirmelerine olanak tanıyın, hem otelinizin sosyal hesapları ile etkileşime gecmesine destek olun. Blogumuzda Fattal Hotel'in başarıllı instagram kampanyasını kaleme almıştık, ilgilenenlere: http://blog.pointro.me/musteriyle-bas-basa-instagram-direct/

  ve dahası

  Örneğin otelde swarm'da checkin yapan bir misafire Twitter'dan iletişime geçebilirsiniz. https://twitter.com/steigenberger_i/status/650967250518822912

  Misafirlerinizin sosyal medyadaki paylasımından Sherlock Holmes'luk işlere imza atabilirsiniz. https://www.instagram.com/p/wl5uisJKA3/?taken-by=pointrosm

  Pointro Kurucu Ortağı

  Mehmet Ali Sabuncuoğlu

 9. Irfan Akmehmet Irfan Akmehmet

  Merhabalar bu makaleye katabileceğim bir yazım var umarım sizler için yararlı olacaktır https://www.otelcenneti.com/haber/otel-pazarlama-stratejileri.html aklıma geldikce pazarlama ile alakalı stratejiler sizleri bilgilendireğim buradan

 10. Artık mekan tanıtımları genellikle internet üzerinden yapılıyor. http://otelrestoran.com/ gibi web sayfaları mekanların tanıtım yapabilmesi için büyük nimet.