Amazon kendi para birimini Amazon Coins duyurdu

Amazon kendi para birimini Amazon Coins duyurdu

Amazon dünyanın en büyük online perakendecilerinden biri, diğer bir deyişle işi alışveriş. Dünyanın hemen her yerinden ödeme kabul eden Amazon, son duyurduğu gelişme ile artık kendi para birimine de sahip olacak.

Amazon’un mobil geliştirici blog’unda da yer alan bu haber, firmanın Mayıs ayından başlayarak Amazon Android uygulama mağazasında Amazon Coins adını verdiği kendi sanal para birimini kabul etmeye başlayacağı anlamına geliyor. Amazon Coins, Kindle Fire kullanıcıları için kolay bir şekilde uygulama satın alma imkanı sağlarken, geliştiriciler için de yeni bir gelir imkanı sunacak.

Fakat konuya Amazon açısından bakıldığında burada çok daha büyük bir potansiyel olabileceği görülüyor…

Şimdilik sadece ABD’de

Amazon Coins Mayıs ayında “tedavüle girecek” ve şu an için bazı detaylar henüz net değil. Buna rağmen bilinenler şunlar. Amazon Coins Mayıs ayından itibaren ilk etapta sadece ABD’deki kullanıcılara sunulacak. Diğer ülkelerdeki kullanıcıların için Amazon  Coins’in ne zaman kullanılabilir olacağı henüz belli değil.

Amazon Coins’i tercih edecek geliştiriciler uygulama ve uygulama içi satışlardan Amazon’a yüzde 30 komisyon verecekler. Amazon Coins’ten faydalanabilmek için geliştiricilerin uygulamalarının en geç 25 Nisan’a kadar onaylanmış olması gerekiyor.

Amazon milyonlar dağıtacak

Amazon Amazon Coins’in yaygınlaştırmak için çok ciddi bir de promosyon kampanyasına hazırlanıyor. Firmanın duyurduğuna göre Amazon Coins kullanılma başlanırken kullanıcılara “on milyonlarca dolar değerinde” Amazon Coins ücretsiz olarak dağıtılacak. Bunun Amazon Coins kullanımının yaygınlaşmasında önemli bir etmen olacağı kesin.

Amazon Coins sadece firmanın Android uygulama mağazasında kullanabilecek, kullanıcılar Amazon’un sanal parasını firmanın diğer mağazalarında kullanamayacaklar.

İşte bu noktadan itibaren iş ilginç hale gelmeye başlıyor. Amazon’un kendi para birimini uygulama mağazasında kullanmaya başlaması, kendi çevresinde kuracağı bir ekosistem için çok önemli. Apple kendi uygulama mağazasında çok ciddi bir ekonomik yapı oluşturdu. Amazon’un var olan gücü ile Android tarafında benzer bir yapı oluşturabilir. Tek sorun Kindle’ların iOS cihazlar kadar yaygın olmaması.

Amazon Coins uygulama ile sınırlı kalır mı?

Ama zaten eğer bir potansiyelden bahsedecek olursak işin uygulama kısmı, buz dağının sadece görünen yüzü. Amazon benzer ekosistemleri oluşturmuş olan Apple ve hatta Facebook’tan farklı olarak internetin fiziksel ürünlere en çok dokunan tarafında yer alıyor. Bugün sadece uygulama satın almak için kullanılan Amazon Coins’in yarın Amazon’un e-ticaret tarafında da kullanılması son derece muhtemel.

Bu durumda Amazon Coins bir sanal para birimi olmanın çok ötesine geçerek, neredeyse gerçek bir para biri haline bile gelebilir. Tüketiciler Amazon Coins ile bir yandan uygulama, diğer yandan fiziksel ürünler satın almaya başladığı noktada Amazon sanal para birimi pazarında benzersiz bir konuma ulaşabilir.

Eğer tüm bunlar gerçekleşecek olursa bu iş de burada kalmayacak ve diğer firmalar da bu modeli kendi sistemlerine taşımak için çalışmaya başlayacaklardır.

Görünüşe göre Amazon dijital zamanların en ilginç finansal açılımlardan birinin ilk adımlarını atmaya hazırlanıyor. Bunun ne gibi sonuçlar doğuracağı ve nasıl açılımlara neden olacağını ise bekleyip göreceğiz…

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.