Sosyal medya ile kazandıran girişim Qapel
Yeni Girişimler

Sosyal medya ile kazandıran girişim Qapel

Qapel, sosyal medyadaki etkinliğiniz ve paylaşımlarınızı önce Qapel puana sonra da bu puanları kazanca çevirmenizi sağlayan bir girişim. Facebook, Twitter ya da Google hesaplarınızı bağlayarak, bu ağlarda size verilen görevleri yerine getirerek Qapel puan kazanabiliyorsunuz.

Yerli bir girişim olan Qapel'deki görevler genellikle Facebook'tan arkadaş davetleri yapmak, Twitter'da bir şeyler paylaşmak, YouTube'da videolar izlemek üzerine. Yani bir yerde markaların pazarlama faaliyetlerine aracı olurken, bir yandan da Qapel puan kazanabiliyorsunuz.

Qapel'in lansmanı, üniversite etkinlikleri ile başlamış. Bu yüzden hedef kitlenin öncelikli olarak üniversiteli gençler olduğunu söylememiz mümkün. Markalar Qapel aracılığıyla bu hedef kitleye ulaştığı gibi, aynı zamanda bu hedef kitlenin yakın çevresine de ulaşabilecek. Bu durumun tek bir açıklaması o da aslında kullanıcıların artık bir reklam panosundan farksız hale gelmesi.

Bu duruma daha sonra bir başka yazıda da değinmeyi düşünüyoruz fakat bu durumun kişisel güvenilirliği de sarstığı kesin. Yani Qapel platformuna dahil olup, görevleri yapmaya başladığınızda markaların size ve çevrenize ulaşması izin vermiş oluyorsunuz. Fikir olarak güzel fakat sosyal medyadaki hesaplarını Qapel için reklam yapmaya kullanan bir arkadaşımı ben kişisel olarak takip etmeye devam edeceğimi hiç sanmıyorum.

Qapel'de, sosyal medyada size verilen görevleri yerine getirdikçe Qapel biriktiriyorsunuz. Ancak bu size direkt olarak maddi bir kazanç sağlamıyor. Bunun yerine, Qapel bünyesinde bulunan Q-Market adlı bir mağaza açılmış. Bu market üzerinden kazandığınız Qapel'leri (isimdeki papelden esinlenme hoş bu arada) harcayabiliyorsunuz. Şu anda Q-Market'e baktığımda oldukça kısıtlı bir alışveriş seçeneği görüyorum. Qapel yeni bir girişim ve anlaşmalı olduğu markaların sayısını arttırdıkça, hem görevlerin sayısını, hem de Q-Market'teki ürünlerin sayısını arttırdığında, daha kullanılabilir bir hale gelebilir.

Yorumlar (9)
 1. Tim Baker Tim Baker

  I think its not a bad idea, it gives the users a chance to benefit from their actions on social media. Although it may seem like a security breach I don't think it will be necessarily an issue since the users have the free will of choosing their own tasks. I am sure many great additions and improvements will be made, its a decent start. We Americans love new platforms with innovative approaches, they may not be perfect to start with but they def create a broader perspectives.

  1. Süha Güneri Süha Güneri

   Öncelikle bu yorumun neden ingilizce yazıldığını anlamadım, türkçe habere ingilizce yorum.Neyse; Ben bu tarz uygulamaların sosyal medyayı gerçek sosyallikten uzaklaştıracağını ve platformlara olan güveni azaltacağını düşünüyorum. Facebook neden başarılı oldu çünkü hepimiz orada gerçek kimliklerimizle, arkadaşlarımızla yer aldık ve bir samimiyeti vardı. Şimdi siz bir uygulama yapıyorsunuz, bu videoyu beğen puan kazan diyorsunuz, o videoyu gerçekte beğenmesem de puan kazanmak için beğeniyorum. İşte bu noktada gerçekliğini ve samimiyetini yitiriyor.

 2. Geçen aylarda mail atmışlardı çalıştığım firmaya. Gizli bir iş sürecimiz var gibi anlatıyorlardı :) Ne kadar gizli olabilirki? Facebook ve twitter'da bir açık yakalayıp değerlendirmeyi düşünmedikleri halde çok farklı bir şey olmasını beklenmez. Like takipçi kazandırıp belki application'lar ile wall'a yazdırma gibi bir şey olabilirdi. Her neyse pek ısınamamıştım açıkçası. Hala da ısınamadım. Hani kısa bir süre denenir ve insanlar sinir bozucu bulup takibi bırakır bu tür işlerin. Amaçları Dove gibi kozmetik markaların dağıttıkları kitapçıklarla satış yapmalarının internet versiyonu olmaksa belki oturabilir bu iş modeli. Ama zannetmiyorum, kötülemiş gibi olmiyim ama düşüncelerim bunlar.

 3. Qapel platformunu aktif olarak kullanan birisi olarak şunu söyleyebilirim ki, kullanıcılar açısından gayet yararlı bir proje. Çünkü kitle medyasında zaten yaptığınız işlemlere başka bir şey eklemeden değer kazanıyorsunuz. İşin marka tarafından baktığımda ise; markaların pazarlama faaliyetleri için harcayacakları bütçeyi doğrudan-nokta atışı yapar gibi- hedef kitlelerine ulaşmak için kullanmaları ve detaylı hedef kitle analizi alabilmeleri ve bunların neticesinde de daha etkili kullanıcı stratejileri oluşturabilmeleri açısından bulunmaz bir fırsat gibi görünüyor.

  Son olarak değinmek istediğim bir diğer önemli nokta da böylesine büyük bir yapılanmada, çalışanların(yazarların) noktalama işaretleri, devrik cümle kullanımı gibi konulara özen göstermiyor olmasıdır. Bkz. ulaşması *için izin.

  Örnekleri çoğaltabilirim, ama gerek görmedim. Bu konuda daha özverili davranmanız gerekmez mi?

 4. Buna benzer birçok proje var. bifincan.com, sencebence.com birtane daha vardı ama ismi aklıma gelmedi şimdi. Herneyse emek var sonuçta yolları açık olsun .. Başarılar

 5. Tüketimbey Tüketimbey

  Ah bir umut üye olup başlıyoruz çalışmaya biriksin puanlar gelsin hediyeler paralar vs vs. Ne zaman bitecek bu işler bizim memlekette...

 6. Saçma bence , kime ve neye hizmet edecek kim neden orada olmak isteyecek ,facebookta twitterda sadece kendi özgür irademizle davranırken qapel denen yerde insanlar beğenmese de puan kapmak için begenmiş gibimi yapacaklar aldatmaca bir sistem

 7. Sosyopat Sosyopat

  Samimiyetsiz ve altı boş bir iş olmuş yakında patlar her fikri olan ortaya atlıyor

 8. Ibrahim Ibrahim

  İnsanların para kazanabileceği, hediye kazanabileceği sistemler sömürülmeye mahkumdur. Ufak tefek bir büyüme gerçekleşebilir, daha fazla büyüyemez. Daha fazla büyümesi durumunda önüne geçemeyecekleri olaylarla karşılaşırlar.