Beta yayına giren Just.me, yeni nesil mesajlaşma servisi olmak istiyor
Mobil

Beta yayına giren Just.me, yeni nesil mesajlaşma servisi olmak istiyor

Global olarak insanların sosyal amaçlarla kullandıkları internet şirketlerine bakacak olursak tabii ki Facebook ve Twitter’ı zirveye koyabiliriz. Ardından profesyonel amaçlar için LinkedIn, anlık mesajlaşma için WhatsApp, soru-cevap platformu olarak Quora, fotoğraf için Instagram ve Flickr, lokasyon bazlı FourSquare, içerik paylaşımı için Tumblr, video için YouTube, Socialcam ve Viddy, Google Plus, Pinterest, Reddit, StumbleUpon… Çoğumuzun aklına ilk olarak bu isimler gelirken pazarda kendisine yer bulmak isteyen girişimciler, niş alanlara yönelerek farklı sorunlara çözüm olmaya çalışıyorlar.

Örneğin mobil odaklı bir sosyal ağ olan Path, ilk olarak arkadaş listenizde 50’den fazla kişiye izin vermiyordu. Şu an ise sınır 150’ye çekilmiş durumda. Path’i başarılı kılan tek şey tabii ki de bu sınırlamalar değil, örneğin şirketin başarılı tasarımlarla kullanmaktan zevk alınan mobil uygulamalar üretmesini de unutmamak gerekiyor. Path için Google’ın satın alma teklifi yaptığını ve şirketin halihazırda milyar dolar seviyesini aşabilecek az sayıdaki internet girişiminde biri olduğunu da bu fırsatta söylemiş olalım.

Just.me, E-mail ve SMS'in yerini almak istiyor

Bu yazının konusu ise TechCrunch’ın kurucu ortaklarından olan Keith Teare’in kurucusu olduğu mobil mesajlaşma servisi Just.me. Kuruluşundan itibaren yatırımcıların ilgisini çekmekte zorlanmayan şirket için şimdiden 4 milyon dolar civarında yatırım yapıldı bile.

Kullanıcıların anılarını kaydedip daha sonra platform üzerinde paylaşabileceği Just.me’nin iPhone ve Android uygulamarı geliştirme aşamasında ve ikisi de uygulamanın açılışında yayında olacaklar. Ayrıca platformun kısıtlı özelliklere sahip bir internet sitesi olacağını da belirtelim. Bahsi geçen anılar video, fotoğraf, ses dosyası veya yazılı metin olabiliyor. Telefonunuzun adres defteri ile entegre çalışacak uygulamayı, anlık iletişim araçlarının genişletilmiş versiyonu gibi düşünebiliriz. Kurucusu Teare’nin cümleleri ile de yeni nesil e-mail ya da SMS. Uygulamanın yalnızca İngilizce değil, çok sayıda dil desteğiyle geleceğini de hatırlatalım.

Kullanıcılarına sağladığı ücretsiz ve sınırsız paylaşım imkanı, uygulamayı kullananlar için bir süre sonra kişisel anı arşivlerini oluşturmalarına da olanak sağlıyor diyebiliriz. Uygulama içinde dilediğiniz paylaşımları dilediğiniz kişilere –hatta isterseniz platformdaki herkese açık olarak- yapabilmeniz de bir diğer önemli nokta. Uygulama hakkındaki detaylı bilgilere şuradan ulaşabilirsiniz. Uygulamanın iOS versiyonunun beta'sı ise bugün ortaya çıktı. Siz de herkesten önce uygulamayı denemek istiyorsanız mail adresinizi Just.me’ye bırakabilirsiniz.

Yazının girişinde belirttiğimiz gibi Just.me henüz yeri doldurulamamış bir problem ele alıyor, buradaki ilk aşama Just.me’nin çözüm yolunun insanlar tarafından benimsenip benimsenmeyeceği. Bu noktada uygulamanın kurucusunun ve arkasındaki yatırım desteğinin önemi ortaya çıkıyor. Just.me için Path seviyesinde bir noktaya ulaşabilecek potansiyeli bünyesinde barındırıyor diyebiliriz. Bu kadar çok Path demişken uygulamanın ekran görüntülerine bakacak olursak tasarımın şimdiden Path’ten izler taşıdığını söyleyebiliriz. :)

Yorumlar (3)
 1. Ben de bu tarz bir sosyal ag uzerinde suanda calisiyorum. Herhangi bir problem cikmaz ise 2-3 ay icinde, uygulamalari ve websitesi ile hazir olacak.

  Bu konu gercekten internet uzerinde doldurulamamis konulardan bir tanesi.

 2. Isimsiz Isimsiz

  Bu tarz sitelerin hesaplayamadığı nokta zaten bu ayarların mevcut ve çok tutulan sosyal ağ Facebook'ta olduğu fakat gerek karmaşıklığı gerekse insanların tanıdığı insanlara gösteriş yapma isteği sebebiyle gizlenmediğini göz ardı etmeleridir.

  Sizde sosyal ağdan dolaşırken çoğu zaman yalnızlık, kıskançlık ve imrenme gibi duyguları hissetmiyor musunuz?

  Herkes mi mutlu?

  Boşanan, işten atılan ya da kart borcundan icra gelen niye yazmıyor, yok mu bunlar hayatın içinde?

 3. facebook un zaten sunduğu servisler. bazen çektiğim fotoürafları sadece 3-4 kişiyle ya da sadece akrabalarımla paylaşmak istiyorum. o zaman facebook dan bu gizlilik ayarlarını yapabiliyorum. ama çok çok nadir. her 100 paylaşımdan belki 1'i... Neden sadece 1-2 kişiyle bir şeyler paylaşmak için facebook u bırakıp başka bir hizmete üye olayım?