Biletix 2012'yi 4.5 milyon bilet satışı ve 171 milyon TL ciroyla kapattı [Röportaj]

Biletix 2012'yi 4.5 milyon bilet satışı ve 171 milyon TL ciroyla kapattı [Röportaj]

2000 yılında kurulan ve 2006 yılında TicketMaster tarafından satın alınan Biletix Türkiye’nin en önemli bilet satış sitelerinden biri. Hatırlayacağınız gibi Biletix’in genel müdürü Kemal Erdine, Aralık ayında düzenlediğimiz Webrazzi Ödeme Sistemleri 12 konferansında konuğumuz olmuş ve Biletix ile ilgili pek çok ilginç bilgi paylaşmıştı.

Fakat Biletix ile ilgili halen merak edilen çok fazla konu var. Bu yüzden biz de Kemal Erdine ile özel bir röportaj gerçekleştirip Biletix hakkında merak edilenleri kendisine sorduk.

İşte Biletix’in pazarlama için tercih ettiği yöntemlerden ziyaretçi sayılarına, öne çıkan etkinlik türlerinden şirketin 2012 cirosuna kadar farklı konularda firmanın en yetkili isminden detaylı yanıtlar…

Ümit Öncel: Biletix aylık yaklaşık ne kadar ziyaretçiyi ağırlıyor, ne kadar sayfa gösterimi gerçekleşiyor?

Kemal Erdine: Biletix.com olarak 2012 yılı genelinde 25 milyon kişi tarafından 150 milyon kez görüntülendik. Yani ay bazında baktığımızda 2012 yılında ortalama olarak ayda 2,1 milyon ziyaretçi tarafından ziyaret edildik ve 12,5 milyon kez görüntülendik diyebiliriz.

ÜÖ: Biletix'te en çok ilgi gören etkinlik türleri hangileri? 2013'te öne çıkmasını beklediğiniz etkinlik türleri var mı?

KE: Tüm bu sonuçlardan yola çıktığımızda en fazla ilgiyi spor ve müzik etkinliklerinin gördüğünü söyleyebiliriz. Toplam satışlarımızın yüzde 40’ını spor etkinlikleri oluşturuyor. Genel olarak, Türk sanatçıların konserleri her zaman en fazla ilgi gören etkinliklerin başında geliyor. Bununla birlikte, uluslararası etkinliklerde de büyük katılım görülüyor. 2012 yılına baktığımızda Madonna, hiç kuşkusuz senenin en önemli etkinliği oldu. Biletleri 3 gün gibi kısa bir sürede satıldı. ZAZ, Duran Duran, Tonny Bennett, Chris De Burg, Lenny Kravitz, Morissey, Tom Jones, Megadeth, Pitbull, Red Hot Chilli Peppers, Leonard Kohen, Pink Martini, Leonard Kohen, Jennifer Lopez diğer önemli etkinliklerinden bazılarıdır. 2012 yılında festival sayısı da ciddi bir şekilde arttı. Monofest, Bi’Büyük Fest, Tuborg Gold Fest, Efes Pilsen One Love, Electronica, Babylon Soundgarden, Chill Out Festival, Pozitif Günler bunlardan bazılarıydı. Elbette, Cem Yılmaz’ın yeni ve muhteşem gösterisi CM101MMXI yılın her iki yarısında da en başarılı etkinliklerden biriydi. İçinde bulunduğumuz 2013 yılında festivaller, müzikaller ve yabancı konserler öne çıkacak. Slash ve Roger Waters konserleri, Rock'n Coke, One Love Festival, We will Rock You, Disney etkinlikleri şu an için büyük ilgi görecek etkinliklerin başında geliyor.

Biletix

ÜÖ: Bilet satışında pazarlama için hangi yöntemler daha etkili oluyor?

KE: Etkinliklerin geleneksel yöntemler ile (gazete ilanı, billboard, TV) pazarlanması hala çok etkili. Sosyal medya kullanımının hızla genişlemesine parelel olarak, sosyal medya ile pazarlama faaliyetleri manalı geri dönüş sağlamaktadır.

ÜÖ: Bilet satışının diğer e-ticaret modellerinden farklılık gösterdiği yönleri nelerdir?

KE: Bilet, internet üzerinden satılmaya çok uygun bir ürün. Bizim işimizde hayran kitlesi ve etkinlik arasında duygusal bir bağ var. Etkinlikler için bilet satışı yaptığımızı düşünürseniz, Biletix olarak aslında bir ürün satışı yapmıyor, deneyim yaşanmasına aracılık ediyoruz.

ÜÖ: Biletix'in fiziksel satış noktaları, Biletix'in toplam hacmi içerisinde yaklaşık ne kadarlık bir yere sahip?

KE: İstanbul, Ankara, Antalya,  ve İzmir’de bulunan yönetim ofisleriyle tüm Türkiye çapında hizmet sunan Biletix, bu hizmetini ödüllü web sitesi, çağrı merkezi, sayıları 60’yi aşan perakende satış noktaları, banka ATM ağları ve kendisine ait mobil biletleme platformları aracılığıyla gerçekleştiriyor. Perakende satış noktaları bilet satın almanın yanı sıra, diğer kanallar aracılığıyla satın alınan biletlerin teslimatı için de kullanılıyor.

Oranlara baktığımızda ise, tüm satışımızın yaklaşık %55’inin satış noktaları aracılığıyla gerçekleştiğini söyleyebiliriz. Oranın  bu kadar yüksek olmasındaki ana sebep, yüksek kapasiteye sahip futbol bileti satışlarının çoğunun hala perakende satış noktalarından gerçekleşiyor olmasıdır. Etkinlik bazında inceleme yapıldığında ise özellikle yabancı konserler için bilet satışlarında internet kullanımının %75’lere ulaştığı görülmektedir.

ÜÖ: Biletix 2012'de bir önceki yıla göre nasıl bir büyüme gösterdi, bu anlamda 2013 hedefleriniz, beklentileriniz nelerdir?

KE: Show dünyasının kalbinin attığı ABD’ye baktığımızda sektörün büyüklüğünün 3,5 milyar dolara ulaştığını görüyoruz. Türkiye, bu alanda henüz bebek adımları ile ilerliyor.  Fakat, son dönemde gençlerin eğlenceye daha fazla pay ayırmaya başladığını görüyor ve bunun kaliteli etkinliklerle artarak devam edeceğine inanıyoruz. Biletix olarak sektörde 12. yılımızı doldurduğumuz 2012 senesinde %16’lık büyüme kaydettik. Bunda, Sportoto Süperlig Play Off karşılaşmaları, Madonna Konseri, Jennifer Lopez Konserleri gibi büyük etkinliklerin katkısı oldu. 2013 için bu büyüme oranımızı sabit tutmak istiyoruz.

2012 senesinde 4,5 milyon bilet satış ile 171 milyon TL’lik ciroya ulaştık. 2013 yılında daha da renkli olacağız. Sadece müşterilerimizle buluştuğumuz ilk buluşma noktamız olan internet sayfalarımızla değil, uygulamalarımızdaki birçok yeni ürünle de kullanıcılarımızla buluşacağız. 2012’nin son günlerinde daha güvenli bir alışveriş ortamı sunabilmek adına kredi kartı ve nakit seçeneklerine ek olarak kullanıcılarımıza, Turkcell ve BKM’nin mobil cüzdan uygulamalarını da sunmaya başladık. Yeni yılda da hizmetlerimize ekleyeceğimiz yeni uygulamalarımızla kullanıcılarımızın daha renkli bir yıl geçirmeleri için karşılarında olacağız.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.