Google, Londra'da yeni bir ofis inşa etmek için arazi satın aldı
Yatırım

Google, Londra'da yeni bir ofis inşa etmek için arazi satın aldı

Google, İngiltere'de açacağı yeni ofis için Londra'nın kuzeyinde yer alan King Cross'ta 1 milyar Pound (1.6 milyar dolar) karşılığında bir arazi satın aldı.

Google'ın satın aldığı yaklaşık 10 dönümlük arazi, Londra'nın en büyük yenileme projelerinden biri olacak. Arazi üzerinde yapılacak bina için Google 650 milyon Pound'luk yatırım yapacak.

2013 yılı sonlarında başlayacak olan inşaat, 2016 yılında sona erecek ve ortaya 7 ile 11 kat arasında bir bina çıkacak. Yeni Google ofisinin inşasının bitmesinin ardından, yine Londra'nın Victoria ve Holborn bölgelerindeki ofisleri de bu ana merkeze taşınacak.

Google'ın Londra'daki ofisinin en az Googleplex kadar şaşalı olacağı kesin. Nakdî açıdan çok büyük bir gücü elinde bulunduran Google, son 2 yılda Avrupa'da, Paris ve Dublin kentlerindeki ofisleri için gayrimenkul satın almaları yapmıştı.

Google UK Ofisi

Yukarıda kırmızı işaretli alanda yükselecek olan Google binası, Central Saint Martins College, BNP Paribas ve Aga Khan Development Network ile komşu olacak.

Google'ın yeni Londra ofisinin bölgenin çehresini değiştireceği kesin. Aynı şekilde içerisi de en az diğer Google ofisleri kadar harika olacak diye düşünüyorum. Bu arada, eğer Google'ın İstanbul ofisinde kısa bir gezintiye çıkmak isterseniz sizi şöyle alalım. ;)

Yorumlar (4)
 1. Satış bedeli 1.600.000.000 USD

  yani 1 milyar 600 milyon Amerikan Doları,

  e arsa 2.400 m2 olduğuna göre,

  1 m2 = 666.666 $

  Hatırlatalım en pahalı arazi satışları olarak İstanbul/Türkiye'de Akbank'ın Maslak arsası 2011 yılında m2'si 11.139 $'dan, Zorlu Center yani Karayolları arazisi de 2007'de m2'si 8.290 $'a satılmıştı.

  Londra ile İstanbul arasındaki fark 60 kat.

  İstanbul'a yatırım yapın! =)

  1. Mustafa Mustafa

   Aynen! Hala İstanbul çok avantajlı.

 2. Ali Akdeniz Ali Akdeniz

  Yazıdaki 2.4 dönüm yanlış sanırım. Değer çok yüksek bu büyüklükteki bir araziye göre.

  Resimde 30-40 dönüm gibi duruyor arsa.

 3. Osman Osman

  O arsa 2.4 Acre mış

  1 Acre = 4.046 m2 olduğunu düşünürsek

  2.4 Acre da 9.712 m2 oluyor.

  Yine de deli para.

  Google'ın şirket değerinin 230 Milyar Dolar olduğunu düşünürsek. Şirket değerinin %1 inden daha fazla bir kısmı Londra'daki ofisinin inşaatı ve arsası için harcayacak olması İngiltere için önemli bir rakam.

  Keşke yetkililer Google ve bunun gibi büyük şirketler için bir vergi avantajı sağlasa ve bu şirketler Avrupa merkezlerini İstanbul'da konumlandırsa.