Yılbaşı alışverişinde tüketiciler hangi tableti tercih ediyor?
Genel

Yılbaşı alışverişinde tüketiciler hangi tableti tercih ediyor?

Yılbaşı zamanı alışveriş çılgınlığının zirveye çıktığı dönemlerin başında geliyor. Özellikle de teknoloji şirketleri için bu zaman dilimindeki satışlar büyük önem taşıyor. Henüz genel olarak satışlar hakkında bir şey söylemek için çok erken ama ilk veriler ve analizler tablet pazarında iPad’in Surface’e göre çok ciddi bir üstlük kurmuş olabileceğini işaret ediyor.

Barron’s’un ABD’de yaptığı minik bir araştırma perakende mağazalarında Microsoft’un tableti Surface’e ilginin yoğun olmadığı yönünde. BestBuy ve Staples mağazalarında tablet satışları hakkında yapılan araştırma sonucunda iPad, Kindle, Galaxy Tab ve Surface arasında en az ilginin Surface’ın gördüğünü  söylüyorlar.

Twitter’daki paylaşımlar incelendiğinde de ortaya çok farklı bir manzara çıkmıyor...

BusinessInsider’ın yer verdiği paylaşıma göre 24 saat içerisinde popüler tabletlerinden gönderilen “bu cihazla ilk tweet’im” mesajları Microsoft Surface’in, iPad’in oldukça gerisinde kaldığını gösteriyor. Verilere göre 24 saatlik dilimde “iPad’den ilk tweet’im” mesajlarının sayısı 1.795’e ulaşırken, “Amazon Kindle’dan ilk tweet’im” mesajları 250, “Google Nexus’tan ilk tweet’im” mesajları 100 ve “Microsoft Surface’tan ilk tweet’im” mesajları sadece 36’da kalmış durumda.

Yılbaşı alışverişince tüketicilerin tercihi hangi tablet?

En başta belirttiğimiz gibi henüz yılbaşı alıveriş dönemine dair rakamları değerlendirmek için erken, üstelik yukarıdaki her iki araştırmanın da bilimsel olduğunu söylemek oldukça zor. Buna rağmen genel eğilimler hakkında sınırlı da olsa bir fikir veriyorlar.

Ayrıca Microsoft Surface’in bazı pazarlarda rakiplerine göre dağıtımının daha geç başladığını da hesaba katmakta fayda var. Önümüzdeki günlerde bu en heyecanlı alışveriş döneminin kazanlarının kim olduğunu daha net bir şekilde görebileceğiz.

Bu sırada siz de tahminlerinizi yorumlarda paylaşabilirsiniz…

Yorumlar (9)
 1. Melisa Gülyüz Melisa Gülyüz

  Açık ara ipadin olması bir tesadüf değil.

 2. Hüseyin Hüseyin

  ipad'le yarış olmaz :)

 3. Mahmut Yaşar Mahmut Yaşar

  iPad kullanmayan tablet kullanmıyor da haberi yok, iPad hepsinin toplamının 10 katı olur. :)

 4. Cain Warsong Cain Warsong

  bunu araştırma en fazla apple kullanıcılarının sadece hava atmak ve gösteriş için o cihazları aldığını gösterir. başka hiçbir yere dayanmaz.

 5. Tablet alınca tweet atmak zorunlu mu ?

  Bence bu yazıdan şu çıkıyor.

  IPAD alanlar tweter ve facebok iiçin alıyor

  Android daha çok iş görmek için alınıyor

  Surface için ne desem boş. Çarşıdam aldım 32 gb eve geldim 16 gb bilin bakalım nedir bu :))))

  Bill Gates 'in geri gelme hazırlığı yapması W8 'in başarısızlığının İLANIDIR.

 6. Gökhan Gökhan

  Samsung Note 10.1 ipad'in üzerinde

 7. Bugün bir Apple kullanıcısı stratejik parçalarının samsung tarafından üretildiğini bilseydi bence ipad kullananlarda özelliklerinden çok markaya para harcadıklarını bilirdi. Çoğu tanınmış markanın popülerlik üzerinden bir stratejisi olması kaçınılmaz, sonuçta bu bir pazarlama stratejisi.

 8. Nexus 7 yi hafife almayın. İleriki android sürümlerinde hangisi daha iyiymiş anlaşılacak. Nexus serisi ile beraber developer tarafı hızlanınca play.google'ın, Apple app'lerini hem kalite hem de sayıca geçeceğini düşünüyorum... Herkese iyi seneler.

 9. Apple ürünleri herzaman isim ve gösteriş amaçlıdır. Android ise daha çok kişiselleştirilebilir açık kaynaklı kullanıcı dostu işletim sistemidir bence. Microsoft tabletler ise piyasada yeni ve gelistirilmesi gereken tablet gibi duruyor. Microsoft'un pazar payının artacağını düşünüyorum çünkü alışılmış windowsu tablet ile birlestirmek akıllıca bir çözüm gibi!