Yılbaşı alışverişinde tüketiciler hangi tableti tercih ediyor?

Yılbaşı alışverişinde tüketiciler hangi tableti tercih ediyor?

Yılbaşı zamanı alışveriş çılgınlığının zirveye çıktığı dönemlerin başında geliyor. Özellikle de teknoloji şirketleri için bu zaman dilimindeki satışlar büyük önem taşıyor. Henüz genel olarak satışlar hakkında bir şey söylemek için çok erken ama ilk veriler ve analizler tablet pazarında iPad’in Surface’e göre çok ciddi bir üstlük kurmuş olabileceğini işaret ediyor.

Barron’s’un ABD’de yaptığı minik bir araştırma perakende mağazalarında Microsoft’un tableti Surface’e ilginin yoğun olmadığı yönünde. BestBuy ve Staples mağazalarında tablet satışları hakkında yapılan araştırma sonucunda iPad, Kindle, Galaxy Tab ve Surface arasında en az ilginin Surface’ın gördüğünü  söylüyorlar.

Twitter’daki paylaşımlar incelendiğinde de ortaya çok farklı bir manzara çıkmıyor...

BusinessInsider’ın yer verdiği paylaşıma göre 24 saat içerisinde popüler tabletlerinden gönderilen “bu cihazla ilk tweet’im” mesajları Microsoft Surface’in, iPad’in oldukça gerisinde kaldığını gösteriyor. Verilere göre 24 saatlik dilimde “iPad’den ilk tweet’im” mesajlarının sayısı 1.795’e ulaşırken, “Amazon Kindle’dan ilk tweet’im” mesajları 250, “Google Nexus’tan ilk tweet’im” mesajları 100 ve “Microsoft Surface’tan ilk tweet’im” mesajları sadece 36’da kalmış durumda.

Yılbaşı alışverişince tüketicilerin tercihi hangi tablet?

En başta belirttiğimiz gibi henüz yılbaşı alıveriş dönemine dair rakamları değerlendirmek için erken, üstelik yukarıdaki her iki araştırmanın da bilimsel olduğunu söylemek oldukça zor. Buna rağmen genel eğilimler hakkında sınırlı da olsa bir fikir veriyorlar.

Ayrıca Microsoft Surface’in bazı pazarlarda rakiplerine göre dağıtımının daha geç başladığını da hesaba katmakta fayda var. Önümüzdeki günlerde bu en heyecanlı alışveriş döneminin kazanlarının kim olduğunu daha net bir şekilde görebileceğiz.

Bu sırada siz de tahminlerinizi yorumlarda paylaşabilirsiniz…

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.