Türk Girişimcilik Ekosistemine Ters Açıdan Bakış

Türk Girişimcilik Ekosistemine Ters Açıdan Bakış

photoHepimiz görmek istediğimiz şeyi görüyor, görmek istemediklerimizin ise hiç yokmuş gibi üzerlerine basıp geçiyoruz. Son yıllarda birçok girişim çıktı fakat nefesi tükenenlerin, yarı yolda vazgeçenlerin üzerinde çok durmadık. Yani hep "bardağın yarısı dolu" dedik.

2012'nin ilk 6 ayında haber yaptığımız 104 tane girişim lansmanı haberinden yola çıkarak şu anki durumlarını incelediğimizde şu tip istatistikler çıkıyor. (ilk 6 ayı almamızın sebebi ikinci altı ayda çıkanlarla ilgili değerlendirme yapmak için henüz erken olduğunu düşünmemiz.)

Kurumsal olanlar, mobil uygulamaya odaklananlar olabilir, sitelerinden anladığımız kadarıyla web'e önem verenleri dikkat aldık, gözümüzden kaçanlar olduysa da isim vermememize rağmen kendilerinden özür dileriz.

  • Sadece 9 tanesi Alexa Türkiye 1,000'e girebilmiş.
  • Sadece 25 tanesi Alexa Türkiye ilk 5,000'e girebilmiş.
  • 54 tanesini günde 2,000'den az kişi ziyaret ediyor.
  • 25 tanesi ise sıralamaya giremeyecek kadar az trafiğe sahip.

Elimizde uzun bir liste ve detaylı rakamlar olmasına rağmen, burada tek tek şu girişimler başarılı, şu girişimler başarısız diye bir liste yapmak istemedik. Bunun nedeni ise hem 104 girişimin tüm detaylarını, olan bitenleri tam bilmediğimiz için, hem de yatırım sürecinde olanlar varsa onları olumsuz etkilememek için.

Hatırladığımız kadarıyla da 104 girişiminden 3 veya 4'ünün girişimcisi iyi bir maaş uğruna girişimini bırakmıştı.

Eticaret siteleri için satışa dönüş oranı %0.5 diye düşünürsek ve günde ortalama 20 satış ile çarkların minimum şartlarda döneceğini varsayarsak, sitenize günde en az 4000 ziyaretçi çekmeniz gerekiyor. Yani yukarıdaki 104 girişimin hepsi e-ticaret olsaydı ortalama 15 tanesi günde 20'den fazla sipariş alıyor, geri kalan 89 tanesi ise kötü durumda diyebilirdik.

Buradan 2012 ile ilgili Türkiye dijital girişimcilik ekosistemi açısından şu sonuçları çıkartabiliriz.

Lanse edilen her 100 girişimden

  1. 24'ü altıncı ayını görmüyor.
  2. 51'i ilk altı ayında vasatı aşamıyor.
  3. 24'ü vasatın biraz üzerinde.
  4. 8'i umut vadediyor.

2013 yılında umut vadetme anlamında daha yüksek oranlar görmek dileğiyle Webrazzi adına tüm girişimcilere ve girişimci adaylarına başarılar diliyoruz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.