Türk Girişimcilik Ekosistemine Ters Açıdan Bakış
Analiz

Türk Girişimcilik Ekosistemine Ters Açıdan Bakış

photoHepimiz görmek istediğimiz şeyi görüyor, görmek istemediklerimizin ise hiç yokmuş gibi üzerlerine basıp geçiyoruz. Son yıllarda birçok girişim çıktı fakat nefesi tükenenlerin, yarı yolda vazgeçenlerin üzerinde çok durmadık. Yani hep "bardağın yarısı dolu" dedik.

2012'nin ilk 6 ayında haber yaptığımız 104 tane girişim lansmanı haberinden yola çıkarak şu anki durumlarını incelediğimizde şu tip istatistikler çıkıyor. (ilk 6 ayı almamızın sebebi ikinci altı ayda çıkanlarla ilgili değerlendirme yapmak için henüz erken olduğunu düşünmemiz.)

Kurumsal olanlar, mobil uygulamaya odaklananlar olabilir, sitelerinden anladığımız kadarıyla web'e önem verenleri dikkat aldık, gözümüzden kaçanlar olduysa da isim vermememize rağmen kendilerinden özür dileriz.

 • Sadece 9 tanesi Alexa Türkiye 1,000'e girebilmiş.
 • Sadece 25 tanesi Alexa Türkiye ilk 5,000'e girebilmiş.
 • 54 tanesini günde 2,000'den az kişi ziyaret ediyor.
 • 25 tanesi ise sıralamaya giremeyecek kadar az trafiğe sahip.

Elimizde uzun bir liste ve detaylı rakamlar olmasına rağmen, burada tek tek şu girişimler başarılı, şu girişimler başarısız diye bir liste yapmak istemedik. Bunun nedeni ise hem 104 girişimin tüm detaylarını, olan bitenleri tam bilmediğimiz için, hem de yatırım sürecinde olanlar varsa onları olumsuz etkilememek için.

Hatırladığımız kadarıyla da 104 girişiminden 3 veya 4'ünün girişimcisi iyi bir maaş uğruna girişimini bırakmıştı.

Eticaret siteleri için satışa dönüş oranı %0.5 diye düşünürsek ve günde ortalama 20 satış ile çarkların minimum şartlarda döneceğini varsayarsak, sitenize günde en az 4000 ziyaretçi çekmeniz gerekiyor. Yani yukarıdaki 104 girişimin hepsi e-ticaret olsaydı ortalama 15 tanesi günde 20'den fazla sipariş alıyor, geri kalan 89 tanesi ise kötü durumda diyebilirdik.

Buradan 2012 ile ilgili Türkiye dijital girişimcilik ekosistemi açısından şu sonuçları çıkartabiliriz.

Lanse edilen her 100 girişimden

 1. 24'ü altıncı ayını görmüyor.
 2. 51'i ilk altı ayında vasatı aşamıyor.
 3. 24'ü vasatın biraz üzerinde.
 4. 8'i umut vadediyor.

2013 yılında umut vadetme anlamında daha yüksek oranlar görmek dileğiyle Webrazzi adına tüm girişimcilere ve girişimci adaylarına başarılar diliyoruz.

Yorumlar (27)
 1. Nurettin Bacanak Nurettin Bacanak

  Serkan beyi tebrik ederim. Kaliteli ve bir o kadar da ilginç bir yazı olmuş. Yeni girişimler için (internet tabanlı olsun olmasın) ilk 3 yılında %88'inin kapandığına dair bir istatistik vardı 2009 yılında. Bu araştırmada kullanılan küçük küme bu istatistiği doğrular nitelikte.

 2. Mustafa Mustafa

  %8 kotu bir oran degil. Dunya standartlarinin ustunde bence. %1'lik bir basari orani bile oldukca iyi sayilir.

  1. Matematik dersine beden hocan mı giriyordu arkadaşım.

   Senin 100 üründeki %8'in, Dünya standartının 1000 ürünün %1 yanında 0.8 başarıya denk gelir...

   1. Ben matematikten iyi anlarım :) beden hocası gelmiyordu ama senin dediğini anlamak için uzaylı olmak lazım, dünyalı anlamaz sevgili matematik profu METE efendi :)

 3. Serkan Bey Merhaba,

  makale güzel olmuş. Malesef birde bunun bir aması var. Geçenlerde girişimcinin birisi Alexa'nın çok büyük bir etkisi olduğunu anlatıyordu ve aklıma sadece ne saçma be diye geldi.

  Nedenmi?

  Çünkü Alexa Toolbar'ı ne kadar kişi kullanırsa okadarda rakamlar daha iyi düzeliyor. Hatta bunu dynamic IP üzeri kullandıkça sıralamaya büyük bir etkisi var.

  Keşke başka kriterler de kullansaydınız, misal Backlink, Pagerank, vs., birde traffic kriterleri bir şirketin iyi yürüdüğünü ve yürümediğini bence tam kapsamıyor. Peki girişimcilerin iş modelinde bir bölümü offline ve direk iş birliği yüksek bir pozisyon alıyorsa yine sonuç başka olacak.

  Fikir güzelmiş ama tüm iş modelini trafik üzerine dayanması bence kısa vadeli bakmamızı sağlıyor.

  1. Serkan Ünsal Serkan Ünsal

   Merhabalar,

   alexa ve Adplanner dış siteleri incelemeyi kapatmadan önce detaylı bir çalışma yapmıştım. Alexa ilk 500'de %1-3 arası sapmaya sahip, ilk 1000'de %6-8 arası, 1000-5000 arasında %15, 5000-20.000 arası ise %20 civarlarında sapmaya sahip. yani konuştuğumuz rakamlar ortalamada %10-15 arası bir sapmaya sahip.

   %10-15 sapma ile yazının çok değişeceğini düşünüyorsanız takdiri size bırakıyorum.

   Yazıda da değindiğim gibi 104 siteyi tek tek inceledim, offline'ı olan veya mobil odaklı, application odaklı olanları saymadım.

   1. Ibrahim Ozturkcan Ibrahim Ozturkcan

    Sapmaları neye göre hesapladınız? comScore mu?

   2. Serkan Bey,

    araştırmış olduğunuz şirketlerin çoğu Alexa ranking'den ileri bambaşka sorunlar yaşıyorlar. Bir Alexa ranking'i alıpta bu şirketin geleceği iyimi iyideğil mi bence biraz saç baltalamışa dönüyor.

    sizin rakamlarınız doğru olabilir buna lafım yok. Sadece Alexa veya Adplanner ve herhangi bir tool olsun olmasın. Gerçek iş hayatında bambaşka faktörler var. Bunları daha fazla incelemiş olsanız ve ek olarak yazsaydınız güzel olurdu diyorum. Yinede elinize sağlık ve teşekkürler paylaşım için.

   3. maalesef alexa verileri güvenilir olmadığı gibi, tek başına da çok anlamsız. ama yazınız en azından bir giriş olmuş, ellerinize sağlık.

 4. Ruhi Çenet Ruhi Çenet

  güzel bir yazı olmuş, gerçekten bilgilendirici.

 5. %8 iyi bir oran ama bu ayakta kalanların da milyar dolarlık şirket olma potansiyelini taşımadıklarını düşünürsek sermaye çekebilmek için cazip bir tablo yok. Ben nitelikli insan kaynağı açısından potansiyelimizin çok yüksek olduğuna inanıyorum. Ancak kültür ve tecrübe açısından emekliyoruz. Burada başarısız görünen yüzde 92'nin büyüme stratejisi konusunda eksik olduklarını sanıyorum. Uğraşıp etmiş siteyi açmışlardır, Webrazzi'ye çıkmışlardır. Ama baktılar para yağmıyor ne yapacaklarını şaşırıp kalmışlardır. Bizde girişimcilik "köşeyi dönme" tabiriyle ilişkili. Sanki anlık bir olaymış gibi. Oysa gerçekte Everest'e tırmanmaya daha çok benziyor.

  1. Karamsar bir bakış açısı.

   Kimin ne olacağını kimse bilemez.

   %8'lik dilimden milyar dolarlık şirket çıkabilir.

 6. Serkan Ünsal, infografikler güzel şeyler..

  1. Serkan Ünsal Serkan Ünsal

   infografik için biraz daha istatistik vermem lazımdı, kısa ve öz bir analiz bu.

 7. Sinan A. Sinan A.

  Serkan Bey,

  Gayet merak giderici bir yazı olmuş teşekkür ederiz. Alexa Türkiye'de ilk 1000, 2000 ve 5000'e girmek için günlük ortalama kaç ziyaret almak gerekiyor bilgi verebilirseniz sevinirim.

  1. Serkan Ünsal Serkan Ünsal

   Sitenize giren webmaster ve IT elemanına göre biraz değişiyor fakat Alexa TR 1000'e girmek için günlük 20.000 ziyaret ve 75.000 sayfa gösterimi yeterli.

   Günlük 12.000 ziyaretçi ve 35.000 sayfa gösterimi ile de 2000'lerde olabiliyorsunuz.

 8. Serkan, çok güzel bir noktadan bakmışsın. Aklına sağlık :)

  Bunun gibi bir seriyi sürdürmek lazım bence.

 9. Hakan Yalçın Hakan Yalçın

  Asıl yazı benden geliyor ; ” Küçük Girişimciyi Kör Eden Büyük Başarılı Girişimler – ” yazım bittiğinde sitemde yayınlayacağım.

  " polyanna iç güdünüzün büyüme katsayısını neler etkiliyor bu konuya bir çok açıdan yaklaşacağım. "

  1. Birader ne içerek bu kafaya ulaşıyorsun, lütfen paylaş. Hayatı senin kafanda yaşamak istiyorum.

   Birde bazen "ya ben ne yapıyorum?" diye kendine soruyor musun? Çünkü ben şuraya yazdığın yazıları okuyunca kafayı yiğiyorum. Bir sürü uyuşturucu kullanan arkadaşım var ama adamların kafası uçukken bile ayakları yere basıyor.

   Sen ne kullanıp ayaklarınıda yerden kesiyorsun lütfen paylaş...

 10. Osman Homek Osman Homek

  biz alexa ya göre http://www.alexa.com/siteinfo/kolaylistele.com hatta size de görede bayağı kötüyüz. bize göre ise verdiğimiz hizmetle, müşterilerimiz 2012 senesinde yaklaşık 2.7 milyon TL lik ciro gerçekleştirdiler. 2. senemizi bitirmeye yaklaştığımız şu günlerde, 2012 senesi içerisinde yaklaşık 2.000 kişi (personel+aile / pektabii sadece bizim sistemimiz aracılığı ile değil) yarattığımız ekosistemden para kazanıyor. özet; bizce fena değil ;)

  1. Serkan Ünsal Serkan Ünsal

   Yok siz B2B'siniz, sizin trafiğin düşük gözükmesi normal.

 11. B2B siteleri trafikleri ile değerlendirmek, internet girişimi denildiğinde hala e-ticaret ya da sosyal ağ anlamamızdan olsa gerek.

 12. eline sağlık Serkan, güzel veriler.

  webrazzi de haber olduktan sonra 6 ayda bir yere gelmen lazım, hatta fazla bile. gelinemiyorsa sorun var demek. normal şartlar altında webrazzi de haber olmanın her gecen gün zorlaşacağını düşürsek 3 ay iyi rakam.

  siz de kilometre taşlarına göre haber yapın artık, 1, 5, 10 yüzbin üye gibi. kim hangisine hangi hızda geldi. sizde veritabanı var, startup lar girsinler verileri tr ekosistem verisi çıksın. veya daha bağımsız bir platformda yapmak lazım.

  1. Tarkan Karabel Tarkan Karabel

   Bu istatistikler güzel ama bir girişimin iş sonuçlarını yorumlamak açısından çok yetersiz kalıyor. Önemli olan yatırımların ROI performansı, genel giderleri karşılama oranı, ciro artış hızı. Webrazzi'den her girişimi facebook gibi algılamamasını rica ederiz. Bir yatırımın başarıya ulaşması için de 6 ay çok kısa bir süre. 6 Ayda havlu atan bir iş modeliniz varsa, planlamanız yok demektir. Dünyanın en parlak fikrine bile sahip olsanız, zamanı gelmediğinde başarı size gelmeyecektir. Önemli olan dayanma sürenizi uzatabilmek ve kendinizi ve şirketinizi çok çalışarak o ana hazırlamaktır. Yemeksepeti'nin başarısı 6 ayda değil 6 yılda geldi. Amazon 7. yılında kara geçti. Bunun hepsi bilinen gerçekler. 6 Ayda köşe dönme hayali olanlar varsa, hemen uyansalar iyi ederler.

 13. Huseyin Huseyin

  Gerçekten çok güzel yazı olmuş. Hani Webrazzinin sayılı yazılarından biri olmuş.

  Alexa konusundaki eleştirilere katılmıyorum sonuçta bu firmaların tarafsız istatistiklerine ulaşmak zor olduğu için bu tek çözüm.

  Ancak ilerleyen zamanlarda daha geniş zamanlı bir araştırmada bu girişim sahipleriyle iletişime geçip, Analitik ekran görüntülerini inceleyip isim vermeden değerlendirme yapılması daha başarılı olur. Hatta Webrazzi olarak içerikte yer verilmiş bu sitelerin girişim ekosistemine girmeden önceki fikirleri ile yaşadığı sorunları ve şu anki sorunları detaylıca verilse girişimci adayı arkadaşlara çok iyi olur.

  1. Alexa çok kolay manipüle edilebilecek toollara da sahip olduğunda bana pek inandırıcı gelmiyor.

 14. Kaan Bingol Kaan Bingol

  Guzel bir inceleme olmus Serkan, tesekkurler.

  Olcum yontemi ve kriterler tartisilabilir olsa da genel durum ve trendi gosteriyor.

  Bu arada bence oranlar saglikli bir piyasayi yansitiyor gibi.