Hasan Başusta’dan yeni nesil sosyal e-ticaret girişimi: Sosyotik
Arama
E-Ticaret

Hasan Başusta’dan yeni nesil sosyal e-ticaret girişimi: Sosyotik

sosyotik-logoPordiva‘nın ortaklığı ile hayata geçirilen ve bugün betaya açılan bu yeni nesil e-ticaret sitesinin ismi: Sosyotik

Sosyotik’e Facebook’unuz ile giriş yaptıktan sonra hangi arkadaşlarınızın Sosyotik’te olduğunu, bu arkadaşlarınızın hangi ürünleri favorilere eklediğini, satın aldığını görebiliyor, sonrasında kendi beğendiğiniz ürünleri sitenin içerisinden satın alabiliyorsunuz. Bugüne kadar Instagram gibi, Foursquare gibi Önce mobil / Sadece Mobil ürünler çok konuşuldu. Sosyotik ise Önce Sosyal / Sadece Sosyal olan bir ürün.

Sosyotik’in mevcut e-ticaret sitelerinden en büyük farkı kişiye göre özelleşebilen bir e-ticaret sitesi olması. Bu, en temelinde bir erkek ya da bir kadın siteye girdiğinde ikisinin farklı ürünler görmesi demek. Bütün ürünlerin yaş, cinsiyet, burç, hatta arkadaş sayısına göre özelleşmesi demek.

Sitenin eleştirilebilecek konularından bir tanesi sadece Facebook ile giriş yapılması ve fazla sayıda izin istemesi. Yalnız, bu izinlerin sitenin kişiye özelleşmesi için gerekli olduğu aşikar. Böylece binlerce ürün arasından size en uygun olan birkaç tanesinin seçilmesi ve sizin kendinize uygun ürünleri keşfetmenize imkan veriyor. Aslına bakarsanız bu yeni bir fikir değil, on yıllardır konuşuluyor, Sosyotik’in Web 3.0 ve kişiselleşme kavramını eticarete ne derece iyi bir şekilde uygulayabileceğini hep beraber göreceğiz. İlginç olan, yıllardır konuşulan bu kavramların Türk halkı için halen erken olup olmadığının tartışılması.

sosyotik-ekran-goruntusu

Sistemin kullanımı arttırkça gittikçe akıllılaşacak, üye sayısı arttıkça, üyeler ürünleri favorilere ekledikçe ve satın aldıkça bu sosyal veriler kullanıcı davranışları ile birleşerek benzersiz bir algoritma ile kişilere sunulacak. Yeni nesil bu eticaret sitesini kendiniz deneyimlemek isterseniz Sosyotik’i ziyaret edebilirsiniz.

Aklınıza gelebilecek temel soruların cevapları ise şu şekilde; Sosyotik’te alışveriş sitenin içinde yapılıyor, yani dış bir siteye yönlendirme yok. Sitede arkadaşlarınızı takip ediyorsunuz; başlangıç olarak Elektronik, Kişisel Bakım, Erkek Giyim, Ev Tekstil, Evcil Hayvan Ürünleri, Yaşam Tarzı ve Tasarım Ürünleri kategorileri mevcut yalnız Hasan Başusta’dan öğrendiğimiz kadarıyla yeni kategoriler eklenmeye devam edecek.

Yorumları GösterYorumlar Gizle (27)
 1. Osman N. Hömek dedi ki:

  Umarım bahtı açık olur, iyi yerlere gelir. Çok çok tebrik ederim, hayırlı olsun Hasan.

 2. icatci dedi ki:

  ilk olarak düşünce güzel. karşılaştığım sorunlardan bahsedeyim biraz. ilk olarak turu tamamladıktan sonra bir ürüne gittim, geriye döndüğümde tekrar tura soktu… ürün sayfaları çok yavaş açılıyor… kişiselleştirme kısmına gelince mesela elektronik ürünlere giriyorum, samsung u beğenmişim, yada fotoğraf ilgi alanlarım içerisinde, fakat bunlarla ilgili ürünler alt sıralarda kalmış. kişiselleştirme deyince benim aklıma gelenler bunlardı… sağ üstteki itici menü dışında renkler ve tasarım güzel olmuş. ürün çeşitliliği az, zamanla artacaktır diye düşünüyorum… bir de bunun için yeni bir eticaret sitesi açılacağına commerceGraph gibi bir servis haline getirip mevcut eticaret sitelerine satsalar daha güzel olmaz mı? hem daha geniş bir kitleye ve ciroya ulaşabilirler, hem de kullanıcı alışveriş verisi olarak daha anlamalı veriler bulabilirler diye düşünüyorum. sosyotik ise alışveriş profili gibi kalabilir, arkadaşlarımın beğendiği ürünler de limango, hepsiburada vb. sitelerden olur gibi…

 3. Tolga Önal dedi ki:

  Tebrikler Hasan abi! Başarılar diliyorum. Sosyal ticaret anlamında kesinlikle Türkiye’de iyi yerlere geleceğine inanıyorum.

 4. wime77 dedi ki:

  Hasan Başusta’ nın birşey yapmasını bekledikten sonra projesinin BETA yayınına çıkacağı zamanı beklemek daha zor oldu.

  Projede inovatif birçok yeni fikirler var. Anladığım kadarı ile dış ortamdan ( instagram, facebook, boni) alacağı verilerlede önerilerde bulunma hazırlığı yapılıyor.

  Webrazzi sana katılmıyorum. Türkler dünyada değişime ve yeniliğe en hızlı ve etkili tepki verebilen bir millettir.

  1. Taner dedi ki:

   “Webrazzi sana katılmıyorum. Türkler dünyada değişime ve yeniliğe en hızlı ve etkili tepki verebilen bir millettir.”

   Türkler dünyadaki değişimleri çinlilerden bile önce kopyalayıp içine kendi yorumlarını kattıkları için başarısız olan milletlerdendir desek 🙂 🙂

   1. wime77 dedi ki:

    Bizi biz yapanda bu zaten:))) Bizden birşeyler katmak:)

 5. Emre Gökşin dedi ki:

  Cesaret isteyen bir girişim olduğu için öncelikle emeği geçen herkesi tebrik etmek isterim.

  Satın alma sürecinde kişiye özel ürünler sunmak ne kadar önemliyse kullanıcıya cazip fiyatlarda ürün sunmakta bir o kadar önemli. Belki önümüzdeki günlerde e-ticaret siteleri ile entegre fiyat karşılaştırma modeli ile karşılaşabiliriz.

  Paylaşılacak olan verileri şimdiden merak ediyorum.

 6. Volkan dedi ki:

  itemology.com un baya çakması gibime geldi. Tasarım ve konsept olarak aynısı.

 7. hh dedi ki:

  Bugüne kadar Instagram gibi, Foursquare gibi Önce mobil / Sadece Mobil ürünler çok konuşuldu. Sosyotik ise Önce Sosyal / Sadece Sosyal olan bir ürün.

  kendini beğendirme amaçlı alakasız ve zorlama bir benzetme.

 8. Yusuf Turan dedi ki:

  tiksocial.com ve türkçesi tiksosyal.com (daha almamıştım)
  Pinterest henüz büyüme aşamasındayken Fancy daha dikkatleri üzerine çekmemişken kurduğum(veya kurmaya çalıştığım demeli) kişiye göre özelleşebilen bir e-ticaret sitesi.
  Teknik ekip olarak sıkıntı yoktu aslında ancak sermaye 2bin TL olunca çok sürmedik kapattık zaten 🙂
  Şimdi tasarımı, adı dahi bu kadar benzeyen bir girişim görünce çok sevindim 🙂
  Kendilerine başarılar dilerim 🙂

 9. John Doe dedi ki:

  Öncelikle başarılar, beklediğim ve merak ettiğim bir proje bu.

  Küçük bir bilgi : Yakın zamanda hizmete giren bir bilet satış sitesi ile isim ve domain olarak çok benzerlik var. (http://www.sosyotix.com)

 10. Alper dedi ki:

  Öncelikle girişim için tebrik ederim.

  Ancak açıkçası çok ses getirecek birşey değil. Site çok yavaş yükleniyor ve sadece fb ile bağlantı olması çok kötü. Webrazzinin bunu savunması ise daha feci bir olay.

  Kişiselleştirme konsunda alacakları uzunca bir yol olduğunu söyleyebilirim. Çünkü o iş herkesin deddiği gib kolay bir iş değil.

  Ayrıca ticaretin mantığı hiç değişmiyor. Buna ister e-ticaret deyin ister m-ticaret deyin ister sosyal ticaret deyin işin matemetiği aynı değişen birşey olmuyor. Yani sosyal ticarette farklı birşey sunulmuyor.

  Hasan Beye başarılar dilerim. Umarım yapılmış olmak için yapılan bir girişim olmaz. Umarım kişiselleştirme kısmınında bozalamaz yada mantıkız öneriler sunmaz….

 11. Orhan Akdereli dedi ki:

  Başarılı olması temenisi ile kişiye göre özel ürünleri göstermesi güzel fakat eş,sevgili,arkadaş için ürün seçmek istediğim de nasıl olacak.Sevgililer günü geliyor.

 12. kadir kaya dedi ki:

  Hasan Beye çalışması adına başarılar dilerim. Sosyotik kendi alandında ilklerden olacağı için eksik ya da fazla olan kısımları mutlaka olacaktır. Bunların da zamanla aşılacağına ben inanıyorum.

 13. Hakan Yalçın dedi ki:

  ‎” E-ticaret ‘ de ; olta seçimi, iğne alternatifleri ve oltayı doğru merkeze savurmak çok önemlidir ” H.Yalçın

  1. Ahmet Öncel dedi ki:

   “Sorucam bunu finallerde, vizelerde de denk gelebilir, simdi dagilabilirsiniz.”

 14. Hasan Basusta dedi ki:

  Herkese güzel yorumları ve temennileri için çok teşekkür ederim.

  İcatci’nin commerceGraph fikri çok güzel, kendisini ofisimize davet ediyorum. Bana bir mail atarsa uygun zamanda görüşmek ve alternatifler arasında neden bu fikri önceliklendirmediğimizi anlatmak isterim.

  Arada bir çoğuna katıldığım kötü(mser) yorumlar da bulunuyor. Evet kişiselleştirme konusu kolay değil ve evet gidecek çok yolumuz var, her konuda. Bu beta sürümünü bir MVP olarak tasarladık, MVP dışındaki tüm konuları sırayla geliştireceğiz. Itemology sitesi için de davet istedim, davetiye geldiğinde en kısa zamanda inceleyeceğim.

 15. Hasan Başusta gibi tüm tanıdıkları tarafından sevilen, herkese saygılı ve öğretici, ‘hadi’ dediğinde bugüne kadar tanıdığı herkesi davasına ortak edebilecek güzel bir insanın, bu denli büyüyebilme potansiyele sahip bir projeye kalkışması, projeyi hayata geçirme kararı aldığı günden itibaren beni çok heyecanlandırıyordu.

  Umarım herşey yolunda gider ve ülkenin müşterisine Amazon gibi Zappos gibi yaklaşan, güçlü bir alışveriş portali olur.

  Bu arada siteye girişte bir landinpage açılsa, hem proje hakkında hem de Hasan Başusta hakkında kısa bir bilgi/link verse, Hasan abinin samimiyeti sayfaya da yansısa güzel olabilir.

  Bu arada2: abi bir an evvel http://www.hasanbasusta.com/ben-kimim kısmını güncellemek lazım, projenin adı geçmiyor hala 🙂

 16. Tamer dedi ki:

  en dikkatimi çeken, bildirimler bölümü oldu. birilerinin bir ürünü beğenmesi, satın alması, bunu gören diğerlerinide tetikleyecektir.

 17. Can Talaylı dedi ki:

  Güzel bir girişim ama pazarlaması ve insanlara siteyi anlatması zor olacaktır. Hasan da zor sever zaten. Başarılarının devamını dilerim Hasan.

 18. Alim Güçlü dedi ki:

  Merhaba,
  orjinal fikir gibi duruyor, güzel ama her fikri pazarlamak ve zirveye çıkarıp taçlandırmak her zaman herkese nasip olmuyor. İnşallah bu yolda başarılı olur.

  Ben de sitenin fazla rağbet göreceğini sanmıyorum. çünkü meraklısı çok olur ama alışveriş yapılma oranı çok düşük düşük kalacaktır, en kötü ihtimal pinterestin çakması yolunda ilerler..

  Sitede satılan ürünler çok pahalı..

  En önemlisi insanlar neden bu siteden alışveriş yapsın ?

 19. Enver dedi ki:

  Daha önce bazı yazılarda pinterest ve thefancy.com’un tasarımları biraz “kaotik” bulunmuştu, ama yine de o siteler görsel ağırlıklı olduğundan bu kaotik yapı onlara avantaj sağlıyor, sitenizde de benzer bir tasarım kullanılmış sanki,,yine de her şeye rağmen ben sosyal ticaretin “The Next Big Thing” olduğunu düşünüyorum, zamanla kullanıcı feedbackleriyle revize edilerek şahane bir şey ortaya çıkabilir, hayırlı olsun 🙂

 20. Sevcan dedi ki:

  Bir ilk’e imza atmak çok da kolay değil elbette. Şimdiden tebrikler, şansın bol olsun Hasan. Takip edilecektir.

 21. Sedat kumcu dedi ki:

  Hayirli olmasini dilerim
  İyi bir fikir. Basarili.

 22. Onur Akkuş dedi ki:

  Hasan Bey’i tanıyan biri olarak tüm gönlümce başarılar diliyorum. Ancak geliştirilmesi gereken çok konu var, site çok karışık içinde kayboldum, ürünler arasında başka kullanıcıların neyi beğendiği gösteriliyor, müşterinin ürüne olan konsantresi azaltıyor, yazı karakterleri kötü kullanılmış, sosyal sitelerin rengi olan mavinin kapalı ve grimsi tonları kullanılmış ki bence biraz boğmuş gibi. Birde site turunu ana sayfaya her dönüşte yaptırıyor. Bunlar ve benzeri bazı bug’larda var ama tabi bunları söylemek lazım, çünkü her türlü geri bildirimin sitenin daha iyileşmesi için yapılmış bir destek anlamına geldiğine inanıyorum, tekrar başarılar diliyorum.

 23. Sinan Elver dedi ki:

  Hasan B. tebrik ediyorum, kurgu çok güzel fakat tasarım anlamında biraz daha üzerine düşülmesinin kanaatindeyim.

 24. Levent dedi ki:

  Öncelikle tebrikler.

  Ancak fikre inanmıyorum şahsen. Amerika veya İngiltere’de başarılı olabilir, ancak kulağa “ilgi alanına ve arkadaşlarının da aldığı ürünleri almak” mantıklı gibi gelse de maalesef Türkiye’de bu şekilde işlemiyor. Şayet işleyecek olsa basit bir şekilde markafoni, hepsiburada vs gibi büyük firmalar yapar(dı) ve zaten şansı kalmazdı bu projenin.

  Ek olarak, ürünlerin tedariki/lojisitki üstlenmişler gibi duruyor. Sosyal ticaret olduğu için pazarlama harcamasının az olacağının ve bu şekilde kara geçileceği düşünülmüş olabilir. Bunun yeterli olmayacağını düşünüyorum.

  Umarım başarılı olur ve Türkiye’de sadece isim yapmış kişilerin kar kaygısı olmadan yatırım olup “başarılı” imajı çizmesini de engellemiş olur.

Bir Yorum Yazın