Twitter'a fotoğraf filtreleme özelliği geldi
Mobil

Twitter'a fotoğraf filtreleme özelliği geldi

Bekliyorduk... Olan oldu! Son olarak Twitter ile Instagram arasındaki tüm bağlar kopmuş, LeWeb'de konuşan Instagram CEO'su Kevin Systrom, Twitter aleyhine bazı ithamlarda bulunmuştu.

Gelen duyumlar ve söylentiler, bu durumun arkasında Twitter'ın fotoğraf filtreleme özelliklerini kendi uygulaması içerisine alması olduğunu söylüyordu ki, bugün Twitter hesabından ortaya çıkan video (biz bu yazıyı yazarken izlenme sayısı 250 civarıydı) ile birlikte doğrulanmış oldu.

Twitter'ın Android ve iOS uygulamalarına geleceğini duyurduğu yeni özellikle birlikte, artık fotoğraflarınızı aynı Instagram'da olduğu gibi filtreleyebilecek ve paylaşabileceksiniz. Filtrelenmiş bu fotoğraflar, aynı eskiden Instagram fotoğraflarında olduğu gibi başka bir web sitesine yönlenmeden tweet içinde izlenebilecek. Bu da Twitter kullanıcılarına, Instagram yerine daha pratik bir şekilde Twitter fotoğraf filtrelerini kullanmaya teşvik edecek gibi gözüküyor.

Twitter'ın fotoğraf filtreleme uygulamasında fotoğraflarınıza 8 ayrı filtreyi uygulayıp paylaşabiliyorsunuz. Twitter aynı zamanda fotoğraf paylaşımınızı da kolaylaştıran bazı özellikler getirmiş. Bunlardan birisi fotoğrafları kolayca kesmenizi sağlayan bir araç. Yine bu araç sayesinde fotoğraflarınızı kare formatta (burada tekrar Instagram'a atıfta bulunmamıza gerek yok sanıyorum) paylaşabiliyorsunuz.

Instagram'ın sonunu getiren diğer gizemli firma

Bu arada, Instagram'a ciddi bir darbe indirecek bu hamlenin arkasında olan firma sadece Twitter'dan ibaret değil. Daha önce hakkında birkaç haber yazdığımız Aviary, Twitter ile ortak çalışmasını sürdürüyor. Firmanın fotoğraf düzenleme ilgili tecrübesini ve know-how'ını Twitter'a aktardığından şüphe yok.

Aviary de kendi resmi blogunda paylaştığı bir blog yazısı ile bu birlikteliği gün yüzüne çıkartmış oldu. Twitter ile ortak çalışmalarının sadece birkaç ay sürdüğünü belirttikleri yazıda, Twitter ile olan çalışmaları kadar, kendi fotoğraf düzenleme yeteneklerinden de bahseden firmanın adını bundan sonra çok daha sık duyacağımızı ve satın alma ya da yatırım haberlerimize konu olabileceğini bile düşünüyorum.

Twitter, Instagram'ı tarihin tozlu raflarına mı kaldıracak?

Hemen aşağıda Twitter'ın resmi YouTube hesabından paylaştığı videoyu izleyebilirsiniz ama öncesinde Twitter'ın fotoğraf filtreleme özelliği ile Instagram'ı tarihe gömüp gömemeyeceği ile ilgili yorumlarınızı bekliyoruz!

Yorumlar (4)
  1. muhhaaa facebookta filtreleri ekler yakında sonra instagram bir yıla tarihteki yerini alır.

  2. instagramın kullanıcı sayısında belki bir azalma olur evet ama kökten instagramı tarihin tozlu raflarına kaldırır demek çok saçma olur.

  3. Ibrahim Ibrahim

    Instagramın gerek olmayışı isabet olmuş resmen parazitlikti yaptıgı iş.Bu instagramı bitirmez ama bir çoğu kullanıcıyı rahatlatır tabi bunda en büyük etken twitterın instagramın yerine yapacak olduğu uygulamanın kalitesi

  4. Tüketimbey Tüketimbey

    Instagram'daki şu an mevcut filtre sayısı Twitter'dakinden çok fazla. Tabi Twitterın bu olayı daha da geliştireceği kesin denilebilir. Diğer taraftan Instagram fotograflarını satan(magnet, kanvas tablo vs. şeklinde) bir çok site bulunmakta. Yani Instagram fotoğrafları ile para kazanan insanlar var. Bazı restaurantlar Instagram üzerinden menü oluşturmaktalar ki bu yanılmıyorsam Türkiye'de de denenmekte. Özetle belki Instagramın kullanıcı sayısında düşüş olabilir ama tamamen bitmez bana göre.