Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya üzerine yeni bir kaynak [5 Kitap hediye]
Eğitim

Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya üzerine yeni bir kaynak [5 Kitap hediye]

Sosyal medya ile birlikte pazarlama stratejileri her geçen gün hızlı bir şekilde değişmeye devam ediyor. Kabuk değiştirebilen ve geleneksel medyadan sıyrılmaya çalışan şirketler pazarlama iletişiminde oyunu kazanıyor. Geleneksel medyayı tercih eden şirketler de sosyal medyaya mesafeli duruyor.

Sosyal medya ve geleneksel medya üzerine hararetli tartışmalar devam ederken, DahaBaşka kurucularından tanıdığımız Salih Seçkin'den konuyla ilgili bir kitap geldi. Salih Seçkin Sevinç, Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya adındaki kitabıyla yorumlarını ve tecrübelerini aktarıyor.

Üç bölümden oluşan kitabın 'değişim başladı' adındaki ilk bölümü sosyal medyanın temel kavramları üzerine yoğunlaşıyor. Sosyal medya ekonomisi ve sosyal medyanın konvansiyonel medyadan farkıyla gibi konular ele alınıyor.

İçerik, samimiyet ve ilk adım başlıklı ikinci bölümdeyse sosyal medyanın enstrümanları konusuna değiniliyor. Bu bölümde yer alan beğenme çılgınlığı ve bu çılgınlığın etik olarak nasıl yönlendirileceği konusu ise oldukça dikkat çekici. Son bölümdeyse pazarlama iletişimdeki sosyal medyanın 'yol haritası' paylaşılıyor.

Müşteri profili artık daha bilinçli, seçici ve zorlayıcı

Pazarlama iletişiminin hassas bir konu olduğunu söyleyen Salih Seçkin, sosyal medya pazarlamanın daha da hassas olduğunu söylüyor. Salih Seçkin, "Kabuk değişimine direnmeyen, kendini doğru ifade edebilen markalar insanlara daha kolay ulaşıyor. Söylediğiniz her satış cümlesini ağzı açık dinleyip itaat eden kalabalığın yerini daha bilinçli, seçici ve zorlayıcı bir müşteri profili alıyor. Tam da bu nedenle, sosyal medyayı doğru, dürüst, bilinçli kullanan markalar ayakta kalırken baba yadigârı satış teknikleriyle devam edenler YouTube'da komik video olmaktan öteye geçemeyecek" diyor kitabın arka kapağında.

Kitapta beğendiğimiz bazı cümleleri de paylaşmak istiyoruz.

 • Sosyal medya süreçleri kesinlikle yüz metre koşusu değildir. Bilakis maratondur.
 • Facebook'ta pazarlama, geleneksel mecraya göre daha ölçülebilir ve daha uygun fiyatlı ama kesinlikle bedava değil!
 • Klasik mecrada size sunulan yer ne kadar kısıtlı, süreli ve sınırları keskin bir şekilde çizilerek belirlenmiş olsa da Facebook'ta aksine o kadar sınırsız, süresiz ev özgürsünüz.
 • Takipçi sayısı hiçbir şey, susuzluk her şeydir. Önce insanların susuzluğunu giderin.
 • Akıllı telefonlar sayesinde hepimiz sanatçı haline geldik.

Optimist yayınevi aracılığıyla yayımlanan Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya kitabı, raflardaki yerimi hem dijital hem de basılı olarak almış durumda. Kitabın fiyatıysa 18 TL.

Başlıkta belirttiğimiz gibi Webrazzi okuyucularına 5 kitap hediye var. Bunun için yazıya ilk yorum yapan 5 okuyucumuza Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya kitabını hediye edeceğiz. :)

Yorumlar (45)
 1. Can Vurkır Can Vurkır

  Entegre pazarlama iletişimin oluşturmak için iyi bir kaynak olarak görünüyor. Teşekkürler.

 2. Süpermiş :)

 3. kitap isterim

 4. Erhan Tuzkan Erhan Tuzkan

  Sosyal Medya "asosyal" medyadan her zaman iyidir..

 5. İlk 5'e girdim mi?

  1. Evet ilk 5in son katılımcısı olarak kitabı kazandınız. Yukarıdaki 4 kişiyle birlikte mail üzerinden iletişime geçilecektir.

   1. Ne zaman iletişime geçeceksiniz ?

 6. Bu kitabı istiyorum. :)

 7. Göksel Göksel

  yorum.

 8. Kemal Acer Kemal Acer

  Müşterilerin bilinçlenmesinden ötürü bu alanda yazılmış kitaplar, pazarlama alanındaki profesyonellere yeni yöntemler ve yeni bakış açıları kazandırıyor. Bu nedenle böyle bir kaynak her zaman her boyuttaki firma için çok yararlı olacaktır.

 9. Derya Pınar Derya Pınar

  tüm sosyal medya uzmanlarının okuması gereken bir kitap.

 10. Selen Veral Selen Veral

  Kendini sosyal medya alanında geliştirmek isteyenler için her kaynak önemlidir. Özellikle sosyal medyanın pazarlama alanındaki etkilerini görmek adına Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya kitabının güzel bir kaynak olduğunu düşünüyorum.

 11. Bekir Mancı Bekir Mancı

  Bu kitabı istiyorum :)

 12. Çiğdem Çiğdem

  artık geleneksel pazarlama ile dijital pazarlama ve sosyal medyayı birbirinden ayırmaktan vazgeçmeli, pazarlama çatısı altında birleştiğini kabul etmeliyiz.

  okuduğumuz kitaplar, araştırmalar, gittiğimiz konferanslarda dinlediğimiz konuşmacılardan hep aynı şeyleri duyuyor fakat inanıp, uygulamakta hala çekingen davranabiliyoruz.

 13. Ben de varım! :)

 14. Selamlar

  Yararlı bir döküman gibi gözüküyor.İncelemek lazım

 15. Çisem Sevim Çisem Sevim

  Online pazarlama ile ilgilenen herkesin okuması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum.

 16. Bu kitaptan ben de isiyoruuuum :)

 17. Pazarlama iletişiminde ve stratejilerinde son zamanlarda en önemli konularından biri olan sosyal medya kavramı için iyi bir kaynak, tebrikler...

 18. Onur Güngör Onur Güngör

  Merhaba ;

  şirketler veya kurumlar kendilerini talebe göre değiştirdiklerinde iyi bir şey yaptıklarını ve faydalarını göreceklerini umuyorum.Tıpkı otomobillerin motor hacimlerini küçülterek ve teknolojisi ekleyerek satış rakamlarında yükselme olan firmalar gibi.

  sevgiler ve saygılar.

 19. yararlı..

 20. Selman Tunç Selman Tunç

  ilk yorumu yapıyordum ama.....

 21. Sosyal medya ile ilgilenenlerin kaynağı olacak gibi:)

 22. Özgür Sedefoğlu Özgür Sedefoğlu

  Günümüz rekabet koşullarında firmaların ayakta kalabilmek ve bekalarını sürdürebilmeleri için kütüphanelerinde mutlaka bulunması gereken bir kaynak!

 23. pazarlama iletişimnde sosyal medyayı okumak için sabırsızlanıyorum.

 24. Evren Erdem Evren Erdem

  Kitaptan beğendiğiniz cümleleri bende beğendim açıkcası..Pazarlamanın kavram değiştirdiği günümüzde dijitalle ilgili her türlü bilgi benim için önemli..hediyesi de bonus olmuş oluyor..

 25. Ömer Faruk Ömer Faruk

  Sosyal medya süreçleri kesinlikle yüz metre koşusu değildir. Bilakis maratondur.

 26. Kitabı gönderirseniz detaylı yorum yaparım ;)

 27. Olcay İlker Olcay İlker

  kitap o kadar da iyi değil. Azcık kurcalamadan hemen atlamışsınız :)

 28. akıllı telefonlar sayesinde evet hepimiz sanatçı haline geldik teşekkürler instagram ancak fotoğrafçılığı sadece bundan ibaret sanan bir nesil yetişiyor ne yazıkki

 29. Atakan Eker Atakan Eker

  Havuça gel:) ama çok başarılı, en iyi arkadaş olanından. Tez hazırlayan bir arkadaş kaynak soruyordu türkçe, ona söyleyeyim diyecek oldum, millet çabuk uyanmış kaçırmışız, parayla alcaz artık:)

 30. ben de isterim! iyi bir içeriğe benziyor.

 31. Serkan Gedik Serkan Gedik

  Pazarlamadan anladığınız sadece satışsa bu kitabı okumalısınız!

 32. yorum yazmak bu kadar zor mu, illa ki bir çıkarınız olacak. bizde kimse girmiyor zannediyoruz : )

 33. Mehmet Emre Baş Mehmet Emre Baş

  Ben şahsen Salih Beyin kitabını ücretli almak ve destek olmak isterim. Bu sektörde yıllardır çalışan biri eminim farklı şeyler yazmıştır. Başarılar.

 34. bu kitapları nerden alabilirz?

 35. Kitaptan birkaç cümle daha yazılsa içerik olarak birçok şeyi kapmış oluruz zaten. Bu tip kitaplar maalesef aynı şeylerden çok bahsediyor. Kitabın özetini okumak daha yararlı olacaktır.

 36. Vefakar bir okuyucunuz olarak bu kitaptan ben de istiyorum :) Herhalde beni kırmazsınız?

 37. Betül Becit Betül Becit

  Kitabı okuyan biri olarak kesinlikle tavsiye ediyorum, Salih Beyin oluşturduğu dil inanılmaz akıcı ve samimi. Zaten yıllardır bu sektörün içinde olan biri olduğu için kitap da otomatik olarak nitelikli oluyor. Tekrar tebrikler.

 38. Kazım Köse Kazım Köse

  kaçırdık tüh :)

 39. walla kacırdık mis gibi kitabı en kısa zamanda buluyumda alıyım :)

 40. Ne ilk 5 ne de son 5..

  Ama böyle bir çalışma yaptığınız için bile tebrik ve teşekkür ederim :)

 41. Özgür Gündüz Özgür Gündüz

  Merhabalar,bende kitap için yazıyorum,teşekkür ederim

 42. Şerife Şerife

  bitirme tezim için kaynak arıyorum ve benim tezim için çok önemli bir kaynak . bana yardımcı olur musunuz ?