Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya üzerine yeni bir kaynak [5 Kitap hediye]

Sosyal medya ile birlikte pazarlama stratejileri her geçen gün hızlı bir şekilde değişmeye devam ediyor. Kabuk değiştirebilen ve geleneksel medyadan sıyrılmaya çalışan şirketler pazarlama iletişiminde oyunu kazanıyor. Geleneksel medyayı tercih eden şirketler de sosyal medyaya mesafeli duruyor.

Sosyal medya ve geleneksel medya üzerine hararetli tartışmalar devam ederken, DahaBaşka kurucularından tanıdığımız Salih Seçkin’den konuyla ilgili bir kitap geldi. Salih Seçkin Sevinç, Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya adındaki kitabıyla yorumlarını ve tecrübelerini aktarıyor.

Üç bölümden oluşan kitabın ‘değişim başladı‘ adındaki ilk bölümü sosyal medyanın temel kavramları üzerine yoğunlaşıyor. Sosyal medya ekonomisi ve sosyal medyanın konvansiyonel medyadan farkıyla gibi konular ele alınıyor.

İçerik, samimiyet ve ilk adım başlıklı ikinci bölümdeyse sosyal medyanın enstrümanları konusuna değiniliyor. Bu bölümde yer alan beğenme çılgınlığı ve bu çılgınlığın etik olarak nasıl yönlendirileceği konusu ise oldukça dikkat çekici. Son bölümdeyse pazarlama iletişimdeki sosyal medyanın ‘yol haritası‘ paylaşılıyor.

Müşteri profili artık daha bilinçli, seçici ve zorlayıcı

Pazarlama iletişiminin hassas bir konu olduğunu söyleyen Salih Seçkin, sosyal medya pazarlamanın daha da hassas olduğunu söylüyor. Salih Seçkin, “Kabuk değişimine direnmeyen, kendini doğru ifade edebilen markalar insanlara daha kolay ulaşıyor. Söylediğiniz her satış cümlesini ağzı açık dinleyip itaat eden kalabalığın yerini daha bilinçli, seçici ve zorlayıcı bir müşteri profili alıyor. Tam da bu nedenle, sosyal medyayı doğru, dürüst, bilinçli kullanan markalar ayakta kalırken baba yadigârı satış teknikleriyle devam edenler YouTube’da komik video olmaktan öteye geçemeyecek” diyor kitabın arka kapağında.

Kitapta beğendiğimiz bazı cümleleri de paylaşmak istiyoruz.

 • Sosyal medya süreçleri kesinlikle yüz metre koşusu değildir. Bilakis maratondur.
 • Facebook’ta pazarlama, geleneksel mecraya göre daha ölçülebilir ve daha uygun fiyatlı ama kesinlikle bedava değil!
 • Klasik mecrada size sunulan yer ne kadar kısıtlı, süreli ve sınırları keskin bir şekilde çizilerek belirlenmiş olsa da Facebook’ta aksine o kadar sınırsız, süresiz ev özgürsünüz.
 • Takipçi sayısı hiçbir şey, susuzluk her şeydir. Önce insanların susuzluğunu giderin.
 • Akıllı telefonlar sayesinde hepimiz sanatçı haline geldik.

Optimist yayınevi aracılığıyla yayımlanan Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya kitabı, raflardaki yerimi hem dijital hem de basılı olarak almış durumda. Kitabın fiyatıysa 18 TL.

Başlıkta belirttiğimiz gibi Webrazzi okuyucularına 5 kitap hediye var. Bunun için yazıya ilk yorum yapan 5 okuyucumuza Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya kitabını hediye edeceğiz. 🙂

Yorumlar (45)

 1. Can Vurkır |

  Entegre pazarlama iletişimin oluşturmak için iyi bir kaynak olarak görünüyor. Teşekkürler.

  Cevapla
 2. Süpermiş 🙂

  Cevapla
 3. kitap isterim

  Cevapla
 4. erhan tuzkan |

  Sosyal Medya “asosyal” medyadan her zaman iyidir..

  Cevapla
 5. İlk 5’e girdim mi?

  Cevapla
 6. Bu kitabı istiyorum. 🙂

  Cevapla
 7. yorum.

  Cevapla
 8. Müşterilerin bilinçlenmesinden ötürü bu alanda yazılmış kitaplar, pazarlama alanındaki profesyonellere yeni yöntemler ve yeni bakış açıları kazandırıyor. Bu nedenle böyle bir kaynak her zaman her boyuttaki firma için çok yararlı olacaktır.

  Cevapla
 9. Derya Pınar |

  tüm sosyal medya uzmanlarının okuması gereken bir kitap.

  Cevapla
 10. Selen Veral |

  Kendini sosyal medya alanında geliştirmek isteyenler için her kaynak önemlidir. Özellikle sosyal medyanın pazarlama alanındaki etkilerini görmek adına Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya kitabının güzel bir kaynak olduğunu düşünüyorum.

  Cevapla
 11. Bekir Mancı |

  Bu kitabı istiyorum 🙂

  Cevapla
 12. artık geleneksel pazarlama ile dijital pazarlama ve sosyal medyayı birbirinden ayırmaktan vazgeçmeli, pazarlama çatısı altında birleştiğini kabul etmeliyiz.

  okuduğumuz kitaplar, araştırmalar, gittiğimiz konferanslarda dinlediğimiz konuşmacılardan hep aynı şeyleri duyuyor fakat inanıp, uygulamakta hala çekingen davranabiliyoruz.

  Cevapla
 13. Ben de varım! 🙂

  Cevapla
 14. Selamlar
  Yararlı bir döküman gibi gözüküyor.İncelemek lazım

  Cevapla
 15. Çisem SEVİM |

  Online pazarlama ile ilgilenen herkesin okuması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum.

  Cevapla
 16. Bu kitaptan ben de isiyoruuuum 🙂

  Cevapla
 17. Pazarlama iletişiminde ve stratejilerinde son zamanlarda en önemli konularından biri olan sosyal medya kavramı için iyi bir kaynak, tebrikler…

  Cevapla
 18. Merhaba ;

  şirketler veya kurumlar kendilerini talebe göre değiştirdiklerinde iyi bir şey yaptıklarını ve faydalarını göreceklerini umuyorum.Tıpkı otomobillerin motor hacimlerini küçülterek ve teknolojisi ekleyerek satış rakamlarında yükselme olan firmalar gibi.

  sevgiler ve saygılar.

  Cevapla
 19. Güzel görünüyor.ctak22@gmail.com

  Cevapla
 20. yararlı..

  Cevapla
 21. ilk yorumu yapıyordum ama…..

  Cevapla
 22. Sosyal medya ile ilgilenenlerin kaynağı olacak gibi:)

  Cevapla
 23. Özgür SEDEFOĞLU |

  Günümüz rekabet koşullarında firmaların ayakta kalabilmek ve bekalarını sürdürebilmeleri için kütüphanelerinde mutlaka bulunması gereken bir kaynak!

  Cevapla
 24. pazarlama iletişimnde sosyal medyayı okumak için sabırsızlanıyorum.

  Cevapla
 25. Kitaptan beğendiğiniz cümleleri bende beğendim açıkcası..Pazarlamanın kavram değiştirdiği günümüzde dijitalle ilgili her türlü bilgi benim için önemli..hediyesi de bonus olmuş oluyor..

  Cevapla
 26. Sosyal medya süreçleri kesinlikle yüz metre koşusu değildir. Bilakis maratondur.

  Cevapla
 27. Kitabı gönderirseniz detaylı yorum yaparım 😉

  Cevapla
 28. Olcay İlker |

  kitap o kadar da iyi değil. Azcık kurcalamadan hemen atlamışsınız 🙂

  Cevapla
 29. akıllı telefonlar sayesinde evet hepimiz sanatçı haline geldik teşekkürler instagram ancak fotoğrafçılığı sadece bundan ibaret sanan bir nesil yetişiyor ne yazıkki

  Cevapla
 30. Atakan Eker |

  Havuça gel:) ama çok başarılı, en iyi arkadaş olanından. Tez hazırlayan bir arkadaş kaynak soruyordu türkçe, ona söyleyeyim diyecek oldum, millet çabuk uyanmış kaçırmışız, parayla alcaz artık:)

  Cevapla
 31. ben de isterim! iyi bir içeriğe benziyor.

  Cevapla
 32. Serkan Gedik |

  Pazarlamadan anladığınız sadece satışsa bu kitabı okumalısınız!

  Cevapla
 33. yorum yazmak bu kadar zor mu, illa ki bir çıkarınız olacak. bizde kimse girmiyor zannediyoruz : )

  Cevapla
 34. Ben şahsen Salih Beyin kitabını ücretli almak ve destek olmak isterim. Bu sektörde yıllardır çalışan biri eminim farklı şeyler yazmıştır. Başarılar.

  Cevapla
 35. bu kitapları nerden alabilirz?

  Cevapla
 36. Kitaptan birkaç cümle daha yazılsa içerik olarak birçok şeyi kapmış oluruz zaten. Bu tip kitaplar maalesef aynı şeylerden çok bahsediyor. Kitabın özetini okumak daha yararlı olacaktır.

  Cevapla
 37. Vefakar bir okuyucunuz olarak bu kitaptan ben de istiyorum 🙂 Herhalde beni kırmazsınız?

  Cevapla
 38. Kitabı okuyan biri olarak kesinlikle tavsiye ediyorum, Salih Beyin oluşturduğu dil inanılmaz akıcı ve samimi. Zaten yıllardır bu sektörün içinde olan biri olduğu için kitap da otomatik olarak nitelikli oluyor. Tekrar tebrikler.

  Cevapla
 39. Kazım KÖSE |

  kaçırdık tüh 🙂

  Cevapla
 40. walla kacırdık mis gibi kitabı en kısa zamanda buluyumda alıyım 🙂

  Cevapla
 41. Ne ilk 5 ne de son 5..
  Ama böyle bir çalışma yaptığınız için bile tebrik ve teşekkür ederim 🙂

  Cevapla
 42. Merhabalar,bende kitap için yazıyorum,teşekkür ederim

  Cevapla
 43. bitirme tezim için kaynak arıyorum ve benim tezim için çok önemli bir kaynak . bana yardımcı olur musunuz ?

  Cevapla

Bir Cevap Yazın